کد خبر: 3341
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳

اخبار کوتاه بازارسرمایه /۲۲تیر

اخبار کوتاه بازارسرمایه /۲۲تیر

خریداران اوراق تبعی دقت کنند

گروه بازارسرمایه : سرمایه گذاران در خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام نمی توانند بیش از تعداد سهام پایه ای که در اختیار دارد، اوراق خریداری کنند.

لذا اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در پایان هر روز معاملاتی حداکثر می تواند معادل دارایی سهامدار در سهم پایه باشد.سرمایه گذاران در خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام نمی توانند بیش از تعداد سهام پایه ای که در اختیار دارد، اوراق خریداری کنند. لذا اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در پایان هر روز معاملاتی حداکثر می تواند معادل دارایی سهامدار در سهم پایه باشد.همچنین این اوراق معاملات ثانویه نداشته و خریدار حق فروش مجدد آن را ندارد. در عین حال، خریدار باید تنها به اندازه سقف تعیین شده در هر نماد تبعی به خرید اقدام کند.یادآور می شود در صورت خرید بیش از این تعداد، مازاد آن در تعهد عرضه کننده نیست.

انتشار پیش بینی های 93 مهندسی فیروزا

گروه بازارسرمایه : شرکت مهندسی فیروزا پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 12 میلیارد ریال معادل 291 ریال اعلام کرده است.شرکت مهندسی فیروزا پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را در اسفند ماه 92 و همچنین در تیر ماه 93 مبلغ 291 ریال اعلام کرده است.بر اساس این گزارش هیات مدیره این شرکت در نظر دارد معادل 40 درصد از سود خالص سال مالی 93 را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سال مالی 93 پیشنهاد کند.لازم به ذکر است هیئت مدیره این شرکت برنامه و پیشنهاد افزایش سرمایه از محل اندوخته توسعه و تکمیل( 6 میلیارد ریال ) و سود انباشته ( 6 میلیارد ریال) جمعا 12میلیارد ریال معادل 100درصد سرمایه فعلی را در دستورکاردارد.

پیش بینی 368 ریالی سود هر سهم "وساخت" در سال 93

گروه بازارسرمایه : شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران در دوره 9 ماهه منتهی به 31 خرداد ماه 93 معادل 79 ریال زیان به ازای هر سهم خود شناسایی کرد.شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران پیش‌بینی سود هر سهم شرکت اصلی را برای سال مالی 93 را در مرداد ماه 92، مبلغ 163 ریال و شهریور ماه به صورت حسابرسی شده، مبلغ 162 ریال، در دی ماه 92، مبلغ 269 ریال و در فروردن و اردیبهشت ماه امسال به صورت حسابرسی شده مبلغ 315 ریال و در تیر ماه امسال مبلغ 368 ریال اعلام کرده است و طی دوره 9 ماهه مبلغ 79 ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت.این شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی سال مالی 93 را در مرداد ماه سال جاری مبلغ 732 ریال و در شهریور ماه امسال مبلغ 730 ریال و در اردیبهشت ماه مبلغ 856 ریال اعلام کرده است.

نگاهی بر عملکرد 9 ماهه پارس سرام

گروه بازارسرمایه : شرکت پارس سرام در دوره 9 ماهه منتهی به 31 خرداد ماه 93 معادل 389 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت و به 75 درصد از پیش بینی های را پوشش داد.شرکت پارس سرام پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 93 را در مهر ماه 92 به صورت حسابرسی شده، در دی ماه 92 مبلغ 450 ریال و در فروردین و اردیبهشت ماه 93 به صورت حسابرسی شده مبلغ 520 ریال اعلام کرده است.لازم به ذکر است نرخ های فروش واقعی محصولات در دوره مالی نه ماهه منتهی به 31 خرداد ماه 93 بیشتر از نرخ های فروش پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 93 می باشد.همچنین سود سرمایه گذاری شناسایی شده شرکت سولفور سدیم مربوط به سال مالی 92 آن شرکت می باشد به اشتباه سال 93 درج شده است.

افزایش سرمایه دو شرکت بورسی

گروه بازارسرمایه : سایپا و فولاد مجوزهای لازم برای افزایش سرمایه را از سازمان بورس و ارواق بهادار گرفتند. سایپا افزایش سرمایه 68 درصدی را برای اصلاح ساختار مالی و استفاده از معافیت موضوع بند 48 قانون بودجه سال 92 را در دستور کار خود قرار داده است.این شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت (زمین و ساختمان) اقدام به افزایش سرمایه می کند.فولاد مبارکه افزایش سرمایه 38.8 درصدی برای اصلاح ساختار مالی و تامین پروژه طرح توسعه فولاد سبا می دهد. این شرکت 34.7 درصد از این افزایش سرمایه را از محل اورده و 4 درصد را از انباشته انجام می دهد.

عرضه مجدد میعانات گازی ایلام در بورس انرژی

گروه بازارسرمایه : پس از وقفه ای حدودا 2 ماهه و با پایان مراحل تعمیرات پالایشگاه گازی ایلام، از امروز عرضه مجدد میعانات گازی ایلام در رینگ داخلی بورس انرژی آغاز شد.در معاملات دیروز، علاوه بر 1020 بشکه میعانات گازی پالایش گاز ایلام، 960 بشکه میعانات گازی خانگیران هم از سوی شرکت ملی نفت ایران با موفقیت عرضه شد و به فروش رسید.دیروز همچنین در بازار فیزیکی حلال 402 پالایش نفت شیراز، آیزو ریسایکل پالایش نفت اصفهان، شیراز و بندرعباس، و همینطور گاز مایع پالایشگاه شازند در ساعات مختلف عرضه شد و مورد معامله قرار گرفت.ارزش معاملات صورت گرفته در بازار فیزیکی بورس انرژی بالغ بر 102 میلیارد ریال بود. در بازار مشتقه (تابلو برق) هم 106 قرارداد سلف موازی استاندارد برق به ارزش 1میلیارد و 370 میلیون ریال داد و ستد شد.