کد خبر: 2354
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳

اخبار کوتاه بازارسرمایه /۱۷خرداد

اخبار کوتاه بازارسرمایه /۱۷خرداد

ادامه رشد شاخص بورس تهران

گروه بازارسرمایه : شاخص بورس تهران در معاملات دیروز به رشد خود ادامه داد و با افزایش ۲۲۶ واحدی مواجه شد

.

دماسنج بازار سرمایه در اولین روز هفته به روند صعودی خود ادامه داد و با رشد ۲۲۶ واحدی به کانال ۷۵ هزار و ۳۲۹ واحدی رسید.

در معاملات دیروز اکثر قیمت سهام شرکتها مثبت شد و شرکتهای هلدینگ خلیج فارس،مخابرات،ارتباطات سیار و مپنا بیشترین تاثیر را در رشد شاخص بورس گذاشتند.این در حالی است که شرکتهای چادرملو، ایران خودرو، بانک پاسارگاد، ملی مس و سایپا با افت قیمتی خود مانع از رشد بیشتر شاخص بورس شدند.

بازار دیروز با عرضه صف نماد همراه اول و ثبات صف خرید نماد مخابرات آغاز شد به طوری که دو نماد مخابراتی همراه اول و مخابرات به برترین صف های خرید بورسی تبدیل شدند.از سوی دیگر علاوه بر اینکه روندی نسبتا کم هیجان بر بسیاری از صنایع بزرگ بازار حاکم بود که نمادهای قندی بیشترین تعداد صف های خرید را در اختیار گرفتند.

همچنین در بازار دیروز تضاد دو بخش صنعت خودرو ملموس شد و در برابر روند نزولی خودروسازان، چند قطعه ساز به صف خرید رسیده اند.

به این ترتیب در بازار میانه رو دیروز شرکتهای مخابرات،فرآورده های نسوز ایران و ایران تایر به همراه شکر شاهرود از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شده و معادن بافق، نیروترانس و بهنوش ایران بیشترین تقاضای فروش را از آن خود کردند.

در مجموع در بازار دیروز بیش از ۳۵۳ میلیون سهم به ارزش ۱۳۷ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه به ۳۶۱ هزار میلیارد تومان رسید.

امروزآغاز به کار هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه

مراسم افتتاح هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX) روز یکشنبه (۱۸ خرداد ماه ) است. اما نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته امتیازات زیادی دارد. رشد ۲۰ درصدی شرکت کنندگان در فضایی بزرگتر نمونه ای از این امتیازات است اما آنچه بر پیشانی هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه خودنمایی می کند حضور پررنگ کشورهای اروپایی در کنار بیش از ۳۵۰ شرکت داخلی است.نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته امتیازات جدی تری دارد. حضور شرکت کنندگان بیشتر در فضایی بزرگتر نمونه ای از این امتیازات است اما آنچه بر پیشانی هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه خودنمایی می کند حضور پررنگ کشورهای اروپایی در این نمایشگاه است.اینبار واژه “بین المللی” در شأن تلاش دولت یازدهم برای ایجاد تعامل سازنده و البته عادلانه با کشورهای جهان بر تارک نمایشگاه بورس بانک و بیمه نشسته است. این روزها که دنیا چشم به نتایج مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای بزرگ دنیا دوخته است، ما میزبان همان قدرت های بزرگ در یکی از بزرگترین رخدادهای اقتصادی منطقه هستیم.نمایندگان کشورهایی از قاره اروپا آنهم نه فقط از بخش بازار سرمایه بلکه از بازارهای پولی – مالی در حال آماده کردن غرفه هایشان در محل نمایشگاه های بین المللی تهران هستند تا به بهترین نحو آماده بازدید کنندگان ایرانی باشند.اینها که گفته شد همه آنچه قرار است، فردا برای اهالی بازار سرمایه و بازار پول به نمایش در آید نیست، سعید مستشار مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس که این روزها عهده دار مسئولیت برگزاری نمایشگاه است، با حساسیت و دقتی بیشتر به تفاوت های نمایشگاه امسال با سال گذشته و حتی سالهای قبل نگاه می کند و با زبان آمار و ارقام -زبان آشنای اهالی صنعت مالی- گفت: ۸ سال قبل این نمایشگاه با حضور تعداد اندک و انگشت شمار شرکت داخلی کار خود را شروع کرد و امسال بعد از گذشت ۸ سال، با رشدی بالغ بر ۴۰۰۰ درصد، میزبان ۳۵۰ شرکت داخلی و خارجی در محل نمایشگاه بین المللی تهران است.

پرداخت سود سهام سیمان سپاهان در شعب بانک صادرات

گروه بازارسرمایه : سود سهم سهامداران شرکت سیمان سپاهان از طریق شعب بانک صادرات ایران پرداخت می‌شود. ‌ براساس قرارداد منعقده بین این بانک و شرکت سیمان سپاهان “سپاها” سهم سود نقدی سهامداران حقیقی این شرکت از طریق کلیه شعب بانک صادرات ایران از روز شنبه ۱۷ خرداد ماه سال جاری قابل پرداخت است. در این رابطه سهامداران حقیقی شرکت یادشده می‌توانند با ارائه مدارک هویتی نظیر کارت ملی، شناسنامه، برگه سهام مربوطه به شعب این بانک مراجعه و سود متعلقه خود را دریافت نمایند و یا به سایر حسابهای خود انتقال دهند.