اخبار کوتاه بازارسرمایه /۱۲مرداد

0
۲۳۸ بازدید

افزایش یک درصدی نرخ سود اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن

گروه بازارسرمایه : رئیس اداره ابزار های نوین مالی فرابورس از افزایش یک درصدی نرخ سود اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: از اول مرداد ماه جاری نرخ سود از ۱۵درصد به ۱۶ درصد افزایش یافته است.

علی رضا توکلی با اعلام این خبر افزود: در پی اطلاعیه معاون سپرده ممتاز مرکز برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن و بخشنامه مدیریت امور طرح و برنامه بانک مسکن به فرابوس، نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی مسکن و جعاله تعمیر و تکمیل مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، از اول مرداد ماه از ۱۵ درصد به ۱۶ درصد افزایش یافته است.وی تصریح کرد: سقف تسهیلات مسکن در قالب فروش اقساطی مسکن ، برای اشخاص عادی ۳۵۰میلیون ریال ، زوج هایی که تاریخ ثبت عقد شان از ۱۷ دی ماه ۹۲ بوده، ۵۰۰ میلیون ریال و برای تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل مسکن ۱۰۰میلیون ریال مقرر شده است.

جزئیات واگذاری سه شرکت دولتی منتشر شد

گروه بازارسرمایه : سازمان خصوصی سازی اطلاعات سهام و حقوق کنترلی و مدیریتی سه شرکت دولتی را منتشر شد. سازمان خصوصی سازی در راستای اجرای ماده ۲۳ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، اطلاعات سهام، حقوق کنترلی و مدیریتی سه بنگاه واگذار شده فولاد آذربایجان، طرح فولاد میانه و نیروگاه سلطانیه زنجان را منتشر کرد.بر اساس این گزارش؛ در خلاصه اطلاعات مالی شرکت فولاد آذربایجان براساس آخرین ترازنامه تلفیقی حسابرسی شده سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۱، جمع کل دارایی ها یک هزار و ۲۹۰ میلیارد و ۵۶۷ میلیون ریال، جمع کل بدهی‌ها ۲ هزار و ۷۳۸ میلیارد و ۵۴۱ میلیون ریال، جمع حقوق صاحبان سهام یک هزار و ۴۴۷ میلیارد و ۹۷۴ میلیون ریال، سود(زیان) خالص ۶۶ میلیارد و ۱۸۵ میلیون ریال، درصد و تعداد سهام واگذار شده ۹۵ درصد و ۳۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم و خریدار شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر(سهامی خاص) اعلام شده است.

نگاهی به عملکرد سه ماهه “خبهمن

گروه بازارسرمایه : گروه بهمن در جدیدترین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۳ را بدون تغییر نسبت به پیش بینی های قبلی اعلام کرده است.شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۳ را در اسفند ۹۲ به صورت حسابرسی شده مبلغ ۳۰۰ ریال اعلام کرده بود که در اطلاعیه جدید نیز همین مبلغ اعلام شده است.خبهمن” در سه ماهه نخست سال مالی ۹۳ (۳۱) ریال زیان کنار گذاشته است.شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۳ را نیز مبلغ ۴۱۷ ریال اعلام کرده است.

معامله ۱۲۵۰ میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالای ایران

گروه بازارسرمایه : روز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه، بورس کالای ایران شاهد معامله ۱۲۵۰ میلیارد ریال انواع کالا بود.در این روز و در تالار محصولات صنعتی و معدنی، ۱۰۶۰ تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران به قیمت ۲۱۶ هزار و ۱۳۹ ریال معامله شد. این شرکت همچنین، ۵۰۰ تن مس مفتول را به قیمت ۲۲۲ هزار و ۸۲۶ ریال دادوستد کرد. از دیگر محصولات معامله شده شرکت صنایع ملی صنایع مس ایران در این روز می توان به یکهزار تن انواع مس کم عیار و ۱۶۰ تن سولفور مولیبدن اشاره کرد.علاوه بر این، ۲۷۰ تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان معامله را به قیمت ۲۲۳ هزار و ۳۷۶ ریال تجربه کرد.در گروه فولاد نیز، شرکت فولاد آلیاژی ایران، ۱۱۵۰ تن سبد میلگرد A3-16-25 را به قیمت ۱۶ هزار و ۸۰۰ ریال معامله کرد. شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) نیز یکهزار تن بیلت ۶۰۶۳-۷ را به قیمت ۸۷ هزار و ۱۹۴ ریال به فروش رساند.

تنظیم بازار با عرضه سیمان در بورس کالا

تسنیم : دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان آغاز رایزنی‌ها برای عرضه سیمان صادراتی در بورس کالا خبر داد و گفت:عرضه سیمان در بورس کالا به طور حتم در تنظیم بازار آن بسیار موثر است.عبدالرضا شیخان، از رایزنی اعضای انجمن کارفرمایان صنعت سیمان و وزارت صنعت با مسئولان بورس کالا در هفته جاری خبر داد و اظهار داشت: پیشنهاد عرضه سیمان در بورس کالا توسط تولیدکنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان شده اما این موضوع هنوز با اما و اگرهایی همراه است که در صددیم با برگزاری جلسات مختلف الزمات اجرایی شدن این پیشنهاد را بررسی کنیم.وی با اشاره به اینکه عرضه سیمان در بورس کالا به طور حتم در تنظیم بازار آن بسیار موثر است، افزود: در گام نخست با موافقت تولیدکنندگان و مسئولان بورس کالا عرضه سیمان صادارتی آغاز و پس از آن به شرط موفقیت، عرضه سیمان داخلی را هم در بورس کالا انجام خواهیم داد.

بار پایه؛ نماد پر بار معاملات برق بورس انرژی

گروه بازارسرمایه : ارزش معاملات بورس انرژی در تابلوی مشتقه (برق) دیروز به مرز ۱۳ میلیارد ریال رسید و تمامی قرارداد های سلف موازی استاندار در نماد بار پایه روزانه معامله شده است.در جریان معاملات امروز بورس انرژی در ۸۵ نوبت معاملاتی ۹۹۱ قرارداد سلف موازی استاندارد معامله شد.در این معامله ۲۳ هزار و ۷۸۴ مگاوات ساعت برق به ارزش ۱۲ میلیارد و ۹۹۴ میلیون ریال معامله شد.در تابلوی فیزیکی دو عرضه تقاضای مناسبی داشتند. ۱۰۲۰ بشکه میعانات گازی پالایش گاز ایلام به ارزش هر بشکه ۲ میلیون و ۲۴۹هزار و ۲۲۷ ریال، ۱۰۰ تن آیزوریسایکل پالایش نفت شیراز به ارزش هر کیلو گرم ۲۰ هزار و ۱۳۵ ریال و ۹۵۰ تن متانول پتروشیمی زاگرس به ارزش هر کیلوگرم ۸۶۴۰ ریال معامله شد.بدین ترتیب ارزش کل معاملات بورس انرژی در تابلوی فیزیکی در روز جاری به رقم ۶ میلیارد و ۹۱۸ میلیون ریال بالغ شود.

عرضه یکجای پتروشیمی مرجان در فرابورس

۵۴۳ گروه بازارسرمایه : شرکت پتروشیمی زاگرس، ۳۳.۹۹ درصد از سهام شرکت پتروشیمی مرجان را به صورت یکجا روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه جاری در بازار سوم فرابورس به فروش می رساند.۵۴۳ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۹۸سهم از سهام شرکت پتروشیمی زنجان به قیمت پایه هر سهم ۲۲۰۰ریال توسط شرکت پتروشیمی زاگرس واگذار می شود.ارزش این بلوک ۳۳.۹۹ درصدی، ۱.۱هزار میلیارد ریال است و به صورت یکجا و شرایطی در بازار سوم به فروش می رود.همچنین در معاملات امروز در مجموع ۹۶.۷ میلیون اوراق به ارزش ۱.۲ هزار میلیارد ریال در ۱۴ هزار و ۸۴۴ نوبت مورد معامله قرار گرفت. این در حالی است که شاخص آیفکس با ۲.۹۶ واحد کاهش عدد ۷۹۱.۳ واحد را ثبت کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=4073