اخبار زیربنایی ۱۴ مرداد ۹۷

0
۶۳۹ بازدید

راه آهن شمال-جنوب ایران در یونسکو ثبت می شود

مدیر کل دفتر مهندسی و نظارت تاسیسات زیربنایی گفت: پس از ثبت ملی راه آهن ایران در محور شمال–جنوب، مراحل ثبت این مسیر در سازمان یونسکو (UNESCO)در حال انجام است.به گزارش مهر، وحیدعلی قارداشی گفت: در حال حاضر پرونده راه آهن ایران برای ثبت در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ارسال شده و قرار است بعد از انجام اصلاحات تا شهریور امسال، توسط بازرسان یونسکو که سال آینده در ایران حضور می‌یابند، مطابقت داده شده و ثبت جهانی آن انجام شود.وی با بیان این که راه آهن ایران، اولین اثر زنده تاریخ معاصر ایران است که همچنان به کار گرفته می شود، تصریح کرد: اگر این اثر در یونسکو ثبت شود، اولین اثر زنده ایران است که در هنگام ثبت جهانی، زندگی در آن جریان دارد.قارداشی ادامه داد: این خط راه‌آهن خصوصیت‌های ویژه‌ای دارد که عبور آن از اقلیم‌های مختلف آب و هوایی و سازه‌های خاصی چون پل ورسک یا سه خط طلا به آن جلوه‌ای ویژه بخشیده است. همچنین نقش این مسیر در جنگ جهانی از جمله دلایل انتخاب آن به عنوان میراث ملی بوده است.مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه آهن تاکید کرد: این اقدام نقش بسیار موثری در رونق اشتغال و افزایش درآمد صنعت گردشگری در کشور و منطقه دارد.

 

 

رشد تولید محتوای فارسی در فضای مجازی

معاون وزیر ارتباطات از رشد تولید محتوای فارسی درفضای مجازی خبرداد و گفت: سهم زبان فارسی در محیط وب از ۷ دهم درصد در ۲سال پیش به ۱.۹ درصد رسید و در این شاخص از چین و ترکیه پیش افتادیم.رسول سرائیان در گفتگو با مهر، با اشاره به عدم توقف طرح ۱۰ برابر کردن محتوای فارسی مطابق با اهداف پروژه های اقتصاد مقاومتی و تداوم آن، اظهار داشت: پروژه های مرتبط با اقتصاد مقاومتی هر سال به روز می شود و امسال نیز مطابق با ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، موضوع افزایش سهم زبان فارسی در فضای مجازی و افزایش محتوای فارسی، در این ابلاغیه دیده می شود؛ با این تفاوت که عنوان ۱۰ برابر کردن برای آن وجود ندارد.وی با بیان اینکه مطابق با این قانون موضوع بزرگ کردن محتوای الکترونیکی به عنوان وظایف همه دستگاههای اجرایی پیش بینی شده است، افزود: تمامی دستگاههای اجرایی موظف به الکترونیکی کردن محتوای قابل ارائه خود شده اند و در این زمینه سازمان فناوری اطلاعات ایران، نقش فراهم کردن زیرساختها و بستر مورد نیاز این سازمانها را دارد.رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: طبق این قانون رسیدن به ۵۰ درصد ترافیک ارتباطات داخلی از جمله اهداف پیش بینی شده که این مسیر هم اکنون رو به رشد است.

 

 

 

تخصیص ۶۰ میلیارد تومان یارانه نقدی به مسکن مهر

معاون وزیر راه و شهرسازی از تخصیص ۶۰ میلیارد تومان یارانه نقدی از سوی دولت به مسکن مهر خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت‌های جدی دولت در تامین مالی، این رقم را مصوب کرده که بخشی از آن به پردیس اختصاص می یابد، مضاف بر این ۵۰ میلیارد تومان اسناد خزانه مشخصا به پردیس اختصاص یافته که آن نیز در این راستا هزینه خواهد شد.به گزارش وزارت راه و شهرسازی، حبیب الله طاهرخانی درباره چگونگی تامین خدمات زیربنایی و روبنایی پردیس گفت: پردیس یکی از پروژه های سخت ما است. بیان گرفتاری‌ها و برجسته کردن مسائل پردیس از جهت جلب توجهات ملی صورت می گیرد اما مفهومش نادیده گرفتن تعهدات نیست. اگر مباحث پردیس برجسته می شود از این جهت است که پروژه ای بسیار بزرگ شهرسازی در مقیاس پیپچیده با توپوگرافی خاص است و نیاز به هزینه های متعدد دارد. بخشی از این هزینه متوجه شهروندان است و بخش دیگر باید از منابع دولتی تامین مالی شود.وی با بیان اینکه خدمات روبنایی پردیس حداقل به ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد افزود: ما تعهد ایجاد خدمات روبنایی را به طور کامل از منابع داخلی می پذیریم. همین الان هم آغاز کرده ایم؛ حداقل ۲۱ مدرسه در حال ساخت، درمانگاه، پارک و کلانتری داریم. همین ارزش افزوده ای که در مسکن مهر پردیس انجام شده نشان دهنده سرمایه گذاری مناسبی است که توسط شهرهای جدید صورت گرفته و چشم انداز مثبتی برای ساخت و ساز املاک و مستغلات ایجاد شده است.

 

 

وام فقط ۲۶ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد

در حال حاضر با توجه به میانگین قیمت مسکن، تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین حدود ۲۶ درصد قیمت یک واحد ۶۰ متری را در شهر تهران پوشش می دهد.به گزارش ایسنا، هم اکنون میانگین قیمت مسکن شهر تهران شش میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است. بعد از جهش قیمت مسکن شهر تهران که از ابتدای سال جاری آغاز شد و در تیرماه به ۵۴ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل رسید، شاید انتظار متقاضیان این باشد که رقم تسهیلات نیز افزایش پیدا کند؛ موضوعی که بر اساس شواهد، با توجه به کمبود منابع بانکی و عدم توان طرف تقاضا در پرداخت تسهیلات، فعلا در دستور کار قرار ندارد.تا قبل از رشد شدید قیمت مسکن که از حدود ۸ ماه قبل روند تدریجی آن آغاز شد، سقف تسهیلات مسکن به طور میانگین حدود ۵۰ درصد قیمت یک خانه ۶۰ متری را در شهر تهران پوشش می‌داد، اما هم اکنون این رقم به حدود ۲۶ درصد یک واحد ۶۰ متری در شهر تهران تنزل یافته است. در این شرایط افزایش رقم تسهیلات نیز نمی‌تواند کارساز باشد. از سوی دیگر دو موضوع راباید در نظر گرفت؛ یکی اینکه چنین منابعی در اختیار سیستم بانکی قرار ندارد و از سوی دیگر در اختصاص وام باید قدرت پرداخت خانوارها را نیز در نظر گرفت. هم اکنون اقساط وام ۱۶۰ میلیون ۱۲ ساله با نرخ سود ۸ درصد حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که از عهده بسیاری از اقشار خارج است.

 

 

توافق برای تسهیل ترانزیت میان ایران و افغانستان

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه دیدار با وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملکی افغانستان، از توافق میان دو کشور برای توسعه ترانزیت ریلی و جاده‌ای خبر داد و گفت: ظرفیت زیادی برای حمل‌ونقل و ترانزیت میان دو کشور وجود دارد.به گزارش وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری مشترک با محمد حمید طهماسی، وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملکی جمهوری اسلامی افغانستان، به حجم بالای ترانزیت کالا بین دو کشور اشاره کرد و افزود: سالانه در حدود ۱۸۰ هزار کامیون از ایران به سمت افغانستان  و بالعکس عبور می‌کند و همین نشان می‌دهد مبادلات بسیار گسترده‌ای میان دو کشور وجود دارد.آخوندی با اشاره به توافقات حاصله برای تسهیل حمل‌ونقل و ترانزیت میان دو کشور گفت: برای گسترش ترانزیت گفت‌و‌گو های زیادی داشتیم و به نتایج خوبی برای کاهش هزینه‌ها رسیدیم.وی ادامه داد:  در حال حاضر هزینه‌هایی بابت تردد میان دو کشور اخذ می‌شود که برخی از این هزینه ها رسمی و برخی غیر رسمی است. قرار بر آن شد که کلیه هزینه‌های غیر رسمی شناسایی و کاهش یافته یا حذف شوند. هیچ دلیلی برای آنکه کسی هزینه غیررسمی دریافت کند، وجود ندارد.

 

 

هواپیمای ATR براساس موافقتنامه قبلی وارد کشور می شود

عضو کمیسیون عمران مجلس، گفت: هواپیمای ATR براساس موافقتنامه قبلی وارد کشور می شود و می تواند شرایطی برای ورود هواپیماهای دیگر به کشور ایجاد کند.مجید کیان پور در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به ورود ۵ فروند هواپیمای ATR به ناوگان هوایی کشور، گفت: این ۵ هواپیما براساس موافقتنامه و برنامه قبلی وارد کشور می شود و از نوع هواپیماهای کوتاه برد است.عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران باید با کشورهای صاحب تکنولوژی که در صنعت هوانوردی حرفی برای گفتن دارند وارد مذاکره شود، افزود: باید از تمام ظرفیت های موجود در صنعت هوانوردی دنیا استفاده کرد و خود را منحصر به یک یا ۲ شرکت خاص نکنیم.وی ادامه داد: بسیاری از شرکت های هواپیمایی دنیا به جای اینکه دنبال هواپیمای تملیکی باشند از صاحبان هواپیما، این هواپیماها را اجاره می کنند و مدت زمان لازم از آن استفاده کرده و دوباره هواپیمای جدید جایگزین می کنند و حتی هواپیما اجاره به شرط تملیک گرفته و خودشان را محدود نمی کنند.نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اعمال تحریم های آمریکا از چند روز آینده، یادآور شد: همه برای اجرای قراردادهایی که در گذشته منعقد شده تلاش می کنند تا قراردادها بر قوت خود باقی بماند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=86072