اخبار زیربنایی ۱۲ مهر ۹۷

0
۴۸۹ بازدید

قیمت مسکن در بلندمدت خود را با ارز هماهنگ می‌کند

با کاهش قیمت ارز این سوال پیش آمده که آینده قیمت مسکن چه می‌شود؟ در گفت‌وگو با دو کارشناس اقتصاد مسکن، رابطه و تاثیر بازارهای رقیب بر بخش مسکن را بررسی کردیم؛ مهدی سلطان‌محمدی معتقد است که قیمت‌های فعلی در بازارهای طلا، ارز و مسکن خارج از توان طرف تقاضاست و باید تعدیل شود، او هم‌چنین می‌گوید که قیمت مسکن در بلندمدت خود را با ارز هماهنگ می‌کند. هم‌چنین محمدمهدی مافی می‌گوید اگر کاهش نرخ ارز با افزایش تولید مسکن همراه شود، خطری تعادل بازار مسکن را تهدید نمی‌کند.به گزارش ایسنا، از ابتدای سال گذشته تا کنون قیمت دلار ۲۷۵ درصد رشد کرده، در حالی که رشد قیمت مسکن ۷۴ درصد بوده است. حال این سوال پیش می‌آید  که آیا قرار است مسکن این فاصله‌ی قیمتی را پر کند؟ مهدی سلطان‌محمدی ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ می‌گوید: “اولا رشد بازارها در اقتصاد کلان ایران شرایط منطقی ندارد و بنابراین باید در حوزه‌هایی همچون طلا، ارز و مسکن قیمت‌ها تعدیل شود. معتقدم در آینده شاهد افت این سه بازار خواهیم بود. از سوی دیگر بخش مسکن باید خود را با شرایط بازارهای رقیب همسو کند اما این موضوع با توجه به ماهیت بخش مسکن، تدریجی و کند اتفاق می‌افتد”.

 

 

۱۲۰ میلیارد تومان برای کاهش تلفات برق در تهران

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران از سرمایه‌گذاری سالانه حدود۱۲۰ میلیارد تومان برای نوسازی شبکه توزیع برق تهران خبر داد و افزود: این سرمایه‌گذاری به منظور ارتقاء تاسیسات شبکه برق و کاهش تلفات صورت می‌گیرد.حسین صبوری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که کاهش تلفات برق شهر تهران یکی از برنامه‌های مهم صنعت برق است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار شده تا میزان تلفات شبکه توزیع برق تهران به ۶.۴ درصد برسد.وی با بیان این‌که تلفات برق در شهر تهران از سال ۱۳۹۲ که حدود ۱۰ درصد بود اکنون به ۶.۸ درصد رسیده است، عنوان کرد: موضوع تلفات یک بحث فنی است که بسته به عوامل مختلفی ایجاد می‌شود.مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران افزود: در فصل تابستان که میزان مصرف افزایش می‌یابد تلفات طبیعی شبکه نیز افزایش می‌یابد، لذا باید برنامه‌های متعددی برای کاهش تلفات در نظر گرفته شود.صبوری با اشاره به اهمیت کاهش تلفات در شبکه برق اظهار کرد: پیش از این مساله علاوه بر کاهش هزینه‌ها می‌تواند تاثیرات زیادی را در راستای تقویت شبکه داشته باشد.

 

 

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب آغاز به‌کار کرد

چهاردهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب صبح امروز با حضور ۲۴۴ شرکت داخلی و خارجی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار کرد.به‌گزارش ایسنا، چهاردهمین دوره نمایشگاه صنعت آب به صورت رسمی روز چهارشنبه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو افتتاح شد.در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ۲۴۴ شرکت داخلی و خارجی حضور پیدا کرده‌اند که از این تعداد ۲۱۶ شرکت از داخل کشور و ۲۸ شرکت خارجی هستند.این رویداد بین‌المللی به مدت چهار روز در فضایی به وسعت ۲۱ هزار مترمربع دایر خواهد بود که در این دوره آخرین دستاوردهای صنعت آب و تاسیسات فاضلاب شامل لوله واتصالات، سامانه‌های تصفیه، فیلتراسیون و نمک‌زدایی آب، شیرآلات، سامانه‌های اتوماسیون، ابزارهای دقیق، سیستم اندازه‌گیری و تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات صنعتی در معرض دید صنعتگران و بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

 

 

اقدام آخوندی در مبارزه با فساد در جهت اصلاح است

نماینده مردم چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی اقدام وزارت راه و شهرسازی در مبارزه با فساد خصوصا در حوزه نظام مهندسی را قدم خوبی در جهت اصلاح امور دانست و گفت: وزارت راه و شهرسازی باید دقت کند تا مسیر اصلاح را طی کرده و با شناسایی نقاط آسیب و نارسایی‌هایی که احتمال دارد در این مکانیزم وجو داشته باشد، آن‌ها را رفع کند.اردشیر نوریان نماینده استان چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: نظام مهندسی باید حوزه ساختمان را به طور تخصصی مدیریت کرده و همواره جایگاه برنامه‌ریزی، نظارت و راهبردی خود را حفظ کند.نوریان در این‌باره افزود: قطعا در نقش نظارتی و راهبردی سازمان نظام مهندسی هیچ تردیدی وجود ندارد اما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که روند انتخابات نظام مهندسی، اعضای این سازمان و جایگاه آن‌ها به گونه‌ای نباشد که مشمول استفاده از فرصت‌های رانتی باشد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=89406