اخبار بورس ها – صفحه بورس – ۲۷ اردیبهشت ۹۴

0
۳۰۱ بازدید

بورس در حسرت رونق دوباره

بورس تهران روز یکشنبه با معاملات کم‌رونقی مواجه بود. در شرایطی که امید بسیاری برای حمایت ۵ بانک بزرگ دولتی و خصوصی از بازار سهام طی روزهای پایانی هفته گذشته در تالار شیشه‌ای شکل گرفته بود. بر اساس گزارش جهان اقتصاد با پایان معاملات روز یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۹۴ شاخص کل قیمت و بازه نقدی بورس تهران با افت ۶۶ واحدی به ۶۳ هزار و ۴۶۵ واحد رسید.

شاخص قیمت وزنی نیز در این روز با افت ۲۸ واحدی، رقم ۲۷ هزار و ۱۳۰ واحد شاخص بازار اول اما در نقطه ۴۵ هزار ۹۳۴ واحد ایستاد و شاخص بازار دوم نیز با ریزش ۴۳۷ واحدی به عدد ۱۳۰ هزار و ۵۷ واحد رسید. ارزش معاملات بورس تهران دیروز اندکی بیش از ۹۴ میلیارد تومان بالغ شد که از دست به دست شدن ۴۳۲ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۹۸۵ سهم و دارایی مالی در ۴۷ هزار و ۹۵۳ دفعه معامله حاصل شد. در بازار دیروز اگرچه حقوقی‌ها برای خرید سهام ارزنده اندکی فعال بودند، اما در کلیت معاملات بازار حجم و ارزش معاملات سهام چندان قابل اتکا نیست. کمبود نقدینگی در بازار به شدت قابل لمس بوده اما با این حال برخی معامله‌گران هم‌زمان با نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت‌ها علاقه‌مند به کسب بازدهی تا پیش از ورود به مجمع هستند.

در شرایطی که امید بسیاری برای حمایت ۵ بانک بزرگ دولتی و خصوصی از بازار سهام طی روزهای پایانی هفته گذشته در تالار شیشه‌ای شکل گرفته بود اما انفعال بانک‌ها برای حمایت همه‌جانبه و نبود هیچ عملکرد روشنی از آنها در بازار باعث شد، تا امروز روند معاملات دوباره در سرازیری قیمت‌ها بیافتد. با این حال از صف فروش های سنگین در نماد های پربیننده خبر نیست و در برخی نماد های معاملاتی نیز قیمت سهام از ارزش ذاتی آن نیز پایین تر آمده است.

افزایش تقاضا برای سکه آتی آبان

در معاملات هفته گذشته بورس کالای ایران حجم معاملات قراردادهای آتی سکه طلا به ۱۸ هزار و ۷۸۰ قرارداد و ارزش آن رقمی بالغ بر یک هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال رسید. به گزارش جهان اقتصاد، از پنج سررسید فعال آتی سکه طلا طی هفته اخیر، بیشترین حجم معاملات سکه با ۹ هزار و ۴۵ قرارداد و به ارزش ۹۰۲ میلیارد و ۱۳۲میلیون ریال مربوط به سکه طلا تحویل آبان ماه بود. همچنین قراردادهای آتی سکه طلا تحویل دی ماه با ۷ هزار و ۶۵۳ قرارداد و به ارزش ۷۷۷ میلیارد و ۵۲۶ میلیون ریال در جایگاه دوم قرار گرفت.

رتبه سوم حجم و ارزش معاملات به ترتیب با یک هزار و ۱۹ قرارداد و به ارزش بیش از ۹۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات سکه طلا تحویل شهریور ماه بود. همچنین، قراردادهای آتی سکه طلا تحویل تیر ماه نیز با ۵۵۰ قرارداد و به ارزش ۵۲ میلیارد ریال به فروش رسید. در نهایت نیز قرارداد سکه تحویل اردیبهشت ماه با ۴۷۶ قرار داد به ارزش ۴۹ میلیارد ریال در جایگاه آخر بازار آتی قرار گرفت که البته با توجه به پایان سررسید اردیبهشت، از هفته جاری بازار آتی با چهار سررسید فعال به کار خود ادامه می دهد. به این ترتیب روند معاملات آتی سکه که از ابتدای هفته با ریزش قیمت در سر رسیدهای مختلف آغاز کرده بود در اواخر هفته به دلیل افزایش حجم تقاضا روند صعودی در پیش گرفت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12706