احیای بافت‌های فرسوده در هر محله راه خود را دارد

0
۴۵۶ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در دومین کنفرانس صنعت ساخت با بیان اینکه در درون بافت فرسوده همواره یک بافت همیشه زنده وجود دارد و آن مردم و ساکنان بافت هستند، گفت: احیای بافت‌های فرسوده در هر بافتی راه حل خود را دارد و نمی‌توان با یک شابلون واحد، همه بافت‌های فرسوده را نوسازی کرد.

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی از مذاکره با برخی کشورهای همسایه برای دریافت ضمانت نامه بانکی ایرانی جهت پذیرش شرکت های مهندسی کشورمان خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در دومین کنفرانس صنعت ساخت با بیان اینکه در درون بافت فرسوده همواره یک بافت همیشه زنده وجود دارد و آن مردم و ساکنان بافت هستند، گفت: احیای بافت‌های فرسوده در هر بافتی راه حل خود را دارد و نمی‌توان با یک شابلون واحد، همه بافت‌های فرسوده را نوسازی کرد.

وی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر الزام به احیای دو هزار و ۵۰۰ محله در طول اجرای برنامه ششم، افزود: تخمین این تعداد محله براساس برآورد جمعیتی بوده که اعلام شده است اما مهمترین موضوع در نوسازی بافت‌های فرسوده، کیفیت بخشی به زندگی ساکنان این محدوده است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص حاشیه نشینی اظهار داشت: رفع معضل حاشیه نشینی دو راه حل قاطع دارد یکی آنکه اولاً نباید پس از برطرف کردن حاشیه نشینی، شاهد ظهور و بروز جدید این نوع سکونتگاه‌های غیررسمی باشیم و ثانیاً در جهت سرمایه گذاری برای ایجاد استحداثات و زیرساخت‌های ارتقا دهنده کیفیت زندگی برای ساکنان این بافت‌ها باشد تا ساماندهی شوند. یعنی اعمال سیاست احیا این بافت‌ها همراه با طرح ریزی، برنامه ریزی و اقدام و عمل به صورت یکپارچه باشد.

اسلامی یادآور شد: محور و مالک احیای بافت‌های فرسوده، مردم هستند. با این حال سیاست ما در وزارت راه و شهرسازی، تجمیع ریزدانه‌ها و تبدیل آنها به پلاک‌های بزرگ‌تر است. ضمن اینکه ساخت سرانه‌ها و تأسیساتی که کیفیت زندگی را ارتقا می‌دهد نیز در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: محله‌ها هویت دارند و فرهنگ محله در فرهنگ عمومی ما یک فرهنگ محترم و دارای ارزش است. بنابراین محلات نباید در هنگام نوسازی بافت‌های فرسوده آسیب ببینند و دچار تغییر و تحول فرهنگی شوند.

وزیر راه و شهرسازی به ساختمان‌های واجد ارزش در بافت‌های فرسوده اشاره و تصریح کرد: شهرداری باید پس از شناسایی بافت‌های واجد ارزش و ایجاد حریم برای جلوگیری از نابودی و تخریب آنها، اقدام به نوسازی کند.

اسلامی به برخی تسهیلات موجود در تبصره ۱۸ قانون بودجه برای بافت‌های فرسوده اشاره کرد و گفت: براساس این تبصره، شهرداری موظف به اعطای مشوق‌هایی مانند صدور پروانه رایگان ساختمانی به متقاضیان بافت‌های فرسوده است و باید خروجی این تسهیلات، با زنده سازی محلات فرسوده باشد.

وی به بحث بهره وری در ساختمان اشاره کرد و گفت: مصرف انرژی از مهمترین موضوعاتی است که باید در ساختمان‌های نوساز مدنظر قرار گیرد و مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان نیز بر رعایت مصرف انرژی در ساختمان‌ها تأکید دارد. صنعتی سازی می‌تواند مهمترین راهکار برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها باشد.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از اظهارات خود به بحث صدور خدمات فنی و مهندسی اشاره و تصریح کرد: باید با حضور کارشناسان و پیش قراولان صادرات خدمات فنی و مهندسی، این موضوع آسیب شناسی شود که ببینیم در چه کشورهایی فرصت صادرات خدمات فنی و مهندسی داشتیم و اکنون این فرصت از دست رفته است و همچنین بررسی کنیم چه مقاصد و کشورهای جدیدی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی آماده پذیرش کارشناسان ایرانی است.

به گفته اسلامی، انجمن مربوطه نیز باید مراقبت کند تا فرصت‌هایی که در کمیسیون‌های مشترک اقتصادی که اخیراً با چند کشور همسایه برگزار کرده و سند همکاری به امضا رسانده ایم، وجود دارد. ضمن اینکه شرکت‌هایی که برای ارائه این خدمات در این کشورها حاضر می‌شوند، با استفاده از رعایت توقعات و انتظارات کارفرمایان بتوانند اعتمادسازی کنند.

وی ادامه داد: فرصت صدور خدمات فنی و مهندسی می‌تواند ظرفیت صادرات مصالح ساختمانی را نیز در پی داشته باشد. برخی کشورها آماده راه اندازی شرکت‌های مشترک برای تولید مشترک مصالح ساختمانی هستند. ما نیز فرصت ترانزیت و نقل و انتقال مصالح ساختمانی برای شرکت‌هایی که در این کشورها حاضر می‌شوند، را تسهیل می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از مذاکره با کشورهای هدف صادرات خدمات فنی و مهندسی برای استفاده از ضمانت نامه‌های بانکی ایرانی خبر داد و گفت: مذاکراتی داشته ایم تا شرکت‌های ایرانی بتوانند با استفاده از تضامین بانک‌هایی که ایران صادر می‌کند، هم برای حضور در مناقصه‌ها و هم آغاز فعالیت‌های خود از این ضمانت نامه‌ها استفاده کند.

**امکان نوسازی بافت‌های تاریخی فراهم شد

وزیر راه و شهرسازی از توافق این وزارتخانه با وزارت میراث فرهنگی برای ساخت و ساز در بافت های تاریخی خبر داد.

اسلامی با بیان اینکه متأسفانه در ساخت و ساز، مصالح به مقدار زیادی مصرف می‌شود و بهره وری آن پایین بوده و زمان ساخت بالاست، گفت: برای رفع این مشکلات، صنعتی سازی باید در دستور کار قرار گیرد و شرکت‌های دانش بنیان ما توانسته اند در صنعتی سازی، نقش خوبی ایفا کنند. از سازندگان و مهندسان مشاور دعوت می‌کنم که از این الگوهای صنعتی سازی در ساخت و سازهای خود استفاده کنند چرا که در شرایطی که در زلزله‌های بالای ۵ ریشتر جداره‌ها و دیواره‌های جداکننده سازه‌های فعلی تخریب می‌شوند، باید از این الگوها استفاده شود که اگرچه کمی گران‌تر هستند، اما آسیب پذیری آنها کمتر است.

وی در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: سهم ما از بازار خدمات فنی و مهندسی دنیا تنها یک میلیارد دلار بوده که بسیار کم است ضمن اینکه ورود به حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌تواند دانش فنی و مهندسی ما را نیز ارتقا دهد.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی درباره قیمت مسکن گفت: قیمت مسکن متأثر از سایر مؤلفه‌های اقتصادی است. ما در وزارت راه و شهرسازی، موتور محرکه بخش عمران را دنبال می‌کنیم از این رو سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان در بخش زیرساخت‌های عمرانی هزینه می‌شود و بخش خصوصی نیز ۸۰ هزار میلیارد تومان در بخش مسکن هزینه می‌کند بنابراین تحولات بازار مسکن متأثر از شرایط گوناگونی است.

اسلامی درباره توافق اخیر وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و میراث فرهنگی در نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار داشت: با وزارت میراث فرهنگی توافق کرده ایم تا محدوده‌های بیشتری را که در حال حاضر تحت عنوان «بافت تاریخی» فریز شده اند، آزادسازی کنند و مردم بتوانند متناسب با شرایط همان بافت، اقدام به ساخت و ساز کنند اما قرار نیست برج سازی شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ساخت مسکن‌های ۲۰ تا ۳۰ متری از سوی شهرداری گفت: ما در وزارت راه و شهرسازی این طرح را ارائه نکرده ایم، از کسانی که این طرح را داده اند، درباره این موضوع سوال کنید.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش دیگری درباره موافقت وزارت راه و شهرسازی با افزایش وام مسکن از محل اوراق تسهیلات گفت: من به عنوان عضو شورای پول و اعتبار با افزایش وام خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم موافق بودم تا از این مسیر، قدرت خرید مردم افزایش یابد.

**هشدار شکرچی‌زاده به استفاده از مصالح بی‌کیفیت در ساخت‌وساز

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در ادامه با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی گفت:  این اتفاق افزایش استفاده از مصالح بی کیفیت در ساخت مسکن اقشار متوسط را افزایش می دهد.

محمد شکرچی زاده با بیان اینکه این صنعت از نظر ایجاد اشتغال و گردش مالی جزو صنایع برتر محسوب می‌شود، گفت: رشد یا عدم رشد اقتصادی رابطه دوسویه با صنعت ساختمان دارد.

وی افزود: امروز با رکود اقتصادی مواجهیم که بر ساخت و ساز خصوصی سایه انداخته همچنین کمبود بودجه عمرانی ساخت و ساز دولتی را تحت تأثیر قرار داده است و هزاران پروژه نیمه تمام در سطح کشور باقی مانده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی چالش دیگر صنعت ساخت را افزایش قیمت مصالح ساختمانی عنوان و اظهار کرد: این اتفاق سبب افزایش نگرانی برای استفاده از مصالح بی کیفیت برای ساخت و ساز خصوصاً ساخت مسکن برای اقشار متوسط شده است.

شکرچی زاده از دیگر چالش‌های این صنعت را فرار مغزها در بخش نیروی انسانی متخصص در حوزه ساخت و ساز دانست و گفت: همچنین چالش مصرف انرژی در ساختمان‌ها باقی مانده که دو تا سه برابر مقدار متوسط جهانی است. عدم توجه به مصرف انرژی به شکاف عدالت بین نسلی منجر خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استفاده از ظرفیت صنعتی سازی ساختمان را یادآور شد و ادامه داد: پس از ویرایش جدید مبحث ۱۱ مقررات ملی ساختمان صنعتی سازی می‌تواند به عنوان راهکاری برای برون رفت از رکود صنعت ساخت باشد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به نوسازی بافت‌های فرسوده و رفع حاشیه نشینی از دیگر برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است که اخیراً تخصیص‌های خوبی از نظر منابع مالی برای این موضوع در نظر گرفته شده اما برای دستیابی به راهکار عملی آن، نیاز به اقدامات تخصصی داریم.

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103943