احداث نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی در لامرد گامی مهم در صنعت برق

0
۱۹۰ بازدید

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیرگفت: در فاز نخست نیروگاه لامرد ۳ خط انتقال قدرت به طول ۱۱ و ۳۵ کیلومتر و ۷۰۰ متر و ۲ پست ۶۰۰ مگاولت آمپر داشتیم. در بخش دوم نیروگاه که یکشنبه کلنگ‌زنی می‌شود و ۱۲ درصد نیز پیشرفت دارد، احداث نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی در دستور کار خواهد بود.

فریده خدادادی-مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر گفت: نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی لامرد با هدف تامین برق کارخانه آلومینیوم جنوب به زودی ساخته می‌شود که با تحقق آن، گام نخست برای احداث ۱۰ هزارمگاوات نیروگاه توسط صنایع که مورد تاکید وزیر نیرو است، برداشته خواهد شد.

به گزارش جهان اقتصاد، فریدالدین معصومی روز سه شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران درباره پروژه احداث نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی در لامرد اظهار کرد: یکی از اهداف اجرایی این پروژه، تامین برق پایدار تولید ٣٠٠ هزار تنی شمش آلومنیوم جنوب است.

وی افزود: ویژگی کارخانه تولید آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد به گونه ای است که در پی قطع یک ساعته برق آلومینیوم یک هزارمیلیارد تومان به صنعت کشورخسارت وارد خواهد شد و ۵۵ میلیارد تومان نیز عدم ‌النفع متوجه خود این کارخانه خواهد بود.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیرگفت: در فاز نخست نیروگاه لامرد ۳ خط انتقال قدرت به طول ۱۱ و ۳۵ کیلومتر و ۷۰۰ متر و ۲ پست ۶۰۰ مگاولت آمپر داشتیم. در بخش دوم نیروگاه که یکشنبه کلنگ‌زنی می‌شود و ۱۲ درصد نیز پیشرفت دارد، احداث نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی در دستور کار خواهد بود.

معصومی بیان کرد: واحد نخست گازی نیروگاه با  315مگاوات ظرفیت و تامین مالی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در تاریخ اول تیرماه ۱۴۰۲ به بهره‌برداری خواهد رسید و واحد دوم در تاریخ اول اسفند همان سال با تامین مالی ۴ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان و بخش سوم در سال ۱۴۰۳ با سرمایه‌گذاری ۷ هزار میلیارد تومانی به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گفته وی، نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی لامرد علاوه بر تامین برق کارخانه آلومینیوم برق جنوب استان فارس را تامین کرده ضمن آن که به ظرفیت تولید شبکه برق کشور اضافه خواهد کرد. برای این پروژه تاکنون بیش از ٢ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر، راندمان متوسط کل نیروگاه‌های کشوررا ۳۲ درصد دانست و گفت: در این نیروگاه در بخش سیکل ترکیبی ۵۸.۵ درصد راندمان و در واحدهای گازی ۴۰ درصد راندمان خواهیم داشت و به این ترتیب ۴۹۰ هزار متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد.

معصومی، نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی لامرد را جزو نیروگاه های کلاس اف(F) کشور برشمرد و گفت: این نوع نیروگاه ها امکان استفاده از سوخت مازوت را ندارند.

وی در باره میزان مصرف آب در این نیروگاه، افزود: در بخش گاز نیروگاه هیچ نیازی به مصرف آب نیست و بخش بخار آن به دلیل استفاده از برج خنک کن هوایی حدود ۵ لیتر برثانیه مصرف آب خواهد داشت.

معصومی ادامه داد: نیروگاه‌هایی که از سیستم برج فلر برای خنک سازی استفاده می کنند حدود ۳۰ لیتر برثانیه مصرف آب دارند و با توجه به وضعیت کم آبی باید تلاش کرد این نوع سیستم‌ها جایگزین شوند.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر درباره تاثیر تحریم‌ها برای تامین مالی و تجهیزات پروژه گفت:به طور قطع  تحریم‌ها به لحاظ نقل و انتقال پول موجب آزار ما شده به همین دلیل تلاش کردیم از تجهیزات موجود در کشور استفاده کنیم.

معصومی با اشاره به پروژه احداث نیروگاه تجدیدپذیر گفت: احداث ۸۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را قبل از ابلاغیه جدید وزارت نیرو در مورد عدم خرید تضمینی برق تولیدی در دستور کار داشتیم اما با اجرای این مصوبه فعلا کار متوقف شده است.

وی افزود:مذاکراتی با ساتبا و وزارت نیرو داشتیم و در صورتی که مشکل خرید تضمینی حل شود، پروژه را اجرا خواهیم کرد.

**تداوم خاموشی ها در تابستان سال آینده

وی درباره احتمال تداوم خاموشی‌ها گفت: مشکلات مربوط به خاموشی طی سالهای گذشته به وجود آمده و در بک بازه زمانی  کوتاه مدت حل نخواهد شد، حداقل به ۴ سال زمان نیاز است تا بتوانیم ۱۴ هزار مگاوات کمبود برق را جبران کنیم، ضمن اینکه با افزایش مصرف برق نیز مواجه هستیم.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر با بیان اینکه مشکل قطعی برق با واردات حل نمی‌شود و برای کشوری که قرار بوده هاب برق منطقه باشد، واردات شایسته نیست، گفت: فعلا مشکلات قطعی برق ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که هم زمستان و هم تابستان سال آینده با کمبود برق و خاموشی مواجه باشیم.

معصومی تصریح کرد: با ورود نیروگاههای خورشیدی با راندمان بالا می توان مشکل قطعی برق را حل کرد.

مدیرعامل نیروگاه لامرد، نیز در این نشست با بیان اینکه عملیات اجرایی نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی لامرد به خاطر نیاز زودهنگام به تامین برق پایدار در بخش اول آغاز به کار کرد، اظهار کرد: دو پست ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت از طریق دو ترانسفورماتور که بزرگترین ترانسفورماتورهای کشور بوده و نمونه داخلی ندارند، به هم متصل شده و از طریق دو خط دو مداره به شبکه سراسری متصل خواهند شد.

علی مسعودی،با بیان اینکه تمامی پارامترهای فنی جهت تامین پایدار برق آلومینیوم را تضمین کرده‌ایم گفت: برای این پروژه ۹۱۰ میلیارد تومان هزینه تا قرارداد اتصال به شبکه و گواهی ظرفیت داشته‌ایم.

وی گفت: توربین‌ کلاس اف ۳۱۵ مگاواتی ساخت ایتالیاست و با اجرای این پروژه ۳۴۵ تا ۴۹۰ هزار متر مکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.

**نصب و راه‌اندازی پروژه توسط پیمانکاران ایرانی

به گفته مدیرعامل نیروگاه لامرد، نصب و راه‌اندازی پروژه تماما توسط پیمانکاران ایرانی خواهد بود و چنانچه ترانس به تعمیر روزانه و سالانه برود ترانس دوم به طور کامل در مدار بوده و برق کارخانه را تامین می‌کند و از این بابت مشکلی نداریم.

مسعودی درباره تدابیر لازم در احداث نیروگاه با توجه به فرونشست زمین در منطقه نیز گفت: در زیر هر ترانس شمع‌کوبی شده و تمامی پیش بینی‌های لازم برای احتمال وقوع فرونشست زمین در منطقه احداث پروژه در نظر گرفته شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=164693

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here