احداث نخستین آزادراه ۱۰۰درصد خصوصی ایران

0
۵۸۴ بازدید

قرارداد ۴۱هزار و ۱۰۸میلیارد ریالی امضا شد

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی از امضای قرارداد مشارکت تامین مالی و احداث، نگهداری و بهره‌برداری از آزادراه چهارخطه بندرعباس – کرمان با آورده ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی خبر داد.

علی نورزاد ضمن اعلام این خبر افزود: بر مبنای این قرارداد که از دستاوردهای سفر اخیر هیات دولت به استان کرمان به حساب می‌آید، شرکت احداث، نگهداری و بهر‌ه‌برداری آزادراه بندرعباس-کرمان با رقمی معادل ۴۱ هزار  و ۱۰۸ میلیارد ریال در ۵ سال که شامل یک سال مطالعه و ۴ سال ساخت است، این آزادراه را احداث خواهد کرد.

وی یادآور شد: با تصویب دولت و ابلاغ مجوز هیات وزیران در رابطه با انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت احداث، نگهداری و بهره برداری از آزادراه بندرعباس-کرمان، این قرارداد پس از گذراندن مراحل قانونی به امضا رسید.

معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی طول آزادراه بندرعباس-کرمان را ۳۵۶ کیلومتر عنوان کرد که بر مبنای این قرارداد در دو‌ باند عبوری رفت و برگشت به اجرا در خواهد آمد. نورزاد در رابطه با پیش‌بینی ترافیک عبوری این آزادراه گفت: در سال اول بهره‌برداری حدود ۵۳۰۰ وسیله نقلیه معادل ۱۰ هزار و ۷۰۰ سواری از این آزادراه عبور خواهند کرد که این رقم بنابر پیش‌بینی‌های صورت گرفته در انتهای ۳۰ سال به حدود ۲۳ هزار وسیله نقلیه معادل ۴۳ هزار و ۷۰۰ سواری خواهد رسید.

وی ادامه داد: آزادراه بندرعباس-کرمان در مقایسه با محور موجود حدود ۱۳۶ کیلومتر کوتاهتر و زمان سفر در آن ۲ و نیم ساعت کمتر است که احداث آن سبب رشد چشمگیری در میزان ترانزیت شبکه حمل و نقل جنوب کشور خواهد شد.

نورزاد اضافه کرد: بر مبنای این قرارداد دوران مشارکت در این آزادراه که حاصل جمع دوره مطالعات و طراحی، دوره احداث و دوره بهره برداری است از زمان تاریخ نفوذ قرارداد به مدت ۳۵ سال است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=32431