احتمال ظهور دلار ۳۵هزار تومانی از دل کسری بودجه

0
۱۸۵ بازدید

با بررسی‌هایی که انجام داده‌ام رشد نقدیگی تا پایان سال ۱۴۰۰ به چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیشی بینی می کنیم و از طرف دیگر رشد اقتصادی معناداری در سال ۱۴۰۰ برای کشور متصور نیستیم، در چنین شرایطی در کاغذ نرخ دلار بین ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان خواهد بود.

مرتضی ابراهیمی

از سه شنبه هفته گذشته که شهر تهران و کرج تعطیل شده بود شاهد افزایش نرخ ارز بودیم. بدین تریب که نرخ دلار از ۲۸ تیر ماه که در کانال ۲۴ هزار و ۴۶۴ تومان قرار داشت شروع به رشد کرد و تا روز دو شنبه ۴ مرداد تا مرز کانال ۲۵ هزار تومان رشد کرده است. با رشد نرخ دلار قیمت سکه نیز روند افزایشی یافت و در تاریخ ۲۴ تیر که به ۱۰ میلیون ۵۳۶ هزار تومان کاهش یافته شروع به رشد کرد و تا روز دو شنبه ۴ مرداد در کانال ۱۰ میلیون ۸۹۲ هزار تومان ایستاد. با توجه به شروع افزایش روند نرخ ارز با یک کارشناس بازارهای مالی گفتگو کرده‌ایم.

سجاد بوربور،در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به این که برای این که روند نرخ ارز را به صورت منطقی بررسی کنیم باید دید بلند مدت داشته باشیم، گفت: در کوتاه مدت می تواند هر عاملی در بازار ارز روی دهد تا از منطق خارج شویم، بنابراین بازار ارز را باید با دید بلند مدت بررسی کنیم.

این کارشناس بازار های مالی گفت: با بررسی‌هایی که انجام داده‌ام رشد نقدیگی تا پایان سال ۱۴۰۰ به چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیشی بینی می کنیم و از طرف دیگر رشد اقتصادی معناداری در سال ۱۴۰۰ برای کشور متصور نیستیم، در چنین شرایطی در کاغذ نرخ دلار بین ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت میداس سرمایه، بیان داشت: اما سوال این جاست که آیا دولت می تواند همچنان نرخ ارز را سرکوب کند و نرخ ارز را پایین نگه دارد؟ جواب این است که دست دولت خالی است و اگر دولت بتواند روزی یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز به فروش برساند و میانگین قیمت هر بشکه را ۵۰ دلار متصور شویم، در سه ماهه آخر سال ۱۴۰۰ کسری بودجه ای حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به وجود خواهد آمد، و با ضریب تکاثری که به وجود خواهد آمد، نقدینگی را بین ۳۰ تا ۳۵ درصد زیاد خواهد کرد.

این تحلیلگر بازارهای مالی تاکید کرد: با توجه به مرفوضات پیشی بینی افزایش نرخ ارز را قوی می دانم.

وی با اشاره به روند افزیش نرخ ارز در روز های تعطیل گذشته گفت: در روز های تعطیل بازار کم عمق است و اگر طرف عرضه و تقاضا تحریک بشوند بازار را به آن سمت سوق خواهند داد.

وی در پایان تاکید کرد: تمام نگاه ها به وین است و این که طالبان در افغانستان چه برنامه ای دارد و یا حوادث عراق ادامه خواهد یافت یا نه و یا روند واکسناسیون چگونه خواهد بود، وزنی در جهت دهی نرخ ارز ندارند و عامل عمده و تایین کننده نرخ ارز نشست وین است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=149026

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here