احتمال رشد اقتصادی دو رقمی در صورت برداشتن تحریم‌ها

0
۱۴۱ بازدید

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس گفت: هر شرکتی حتی ماسک‌فروش هم بتواند واکسن وارد کند باید اجازه واردات دهیم، ما از نقطه بحرانی عبور کرده‌ایم، خانواده‌های ایرانی در حال از دست دادن عزیزانشان هستند، در این شرایط من فکر می‌کنم که باید مجوز واردات داده شود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، شریف نظام مافی در مورد امکان لغو تحریم‌ها علیه ایران و تاثیر آن بر اقتصاد کشور اظهار کرد: بر اساس اخباری که از وین می‌رسد، لغو تحریم‌ها وارد یک مرحله جدی شده است. برداشته شدن در مرحله اول می‌تواند ارتباطات بانکی ما را تسهیل کند و نهایتا پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند. این پول‌ها می‌تواند به چرخه صنعت و اقتصاد کشور کمک کند. من این خبر را به فال نیک می‌گیرم و فکر می‌کنم اگر برداشته شدن تحریم‌ها واقعی باشد، گشایش بسیار خوبی در اقتصاد خواهیم داشت و رشد دورقمی در GDP را داشته باشیم.

وی در ادامه افزود:  البته این موضوع حتما نیاز به راستی‌آزمایی داریم تا شرکت‌ها و نهادهای بین‌المللی در ایران کار می‌کنند بعدا مورد مواخذه قرار نگیرند و جریمه نشوند. این موضوع بسیار مهم است و مطمئنا شرکت‌های بین‌المللی نیز در این مورد حساسیت زیادی نشان خواهند داد. هر سرمایه گذاری که بخواهد وارد ایران شود این دغدغه را خواهد داشت که در ۲۰۲۴ دولت آمریکا می‌تواند دوباره به طرف جمهوری‌خواه‌های افراطی برگردد که فشار حداکثری را مدنظر دارند.

مافی همچنین اضافه کرد: لایحه‌ای در سنای آمریکا وجود دارد که جمهوری‌خواهان در پی تصویب هستند، طبق این لایحه محدودیت‌هایی می‌تواند ایجاد شود که دولت بایدن به هیچ عنوان نتواند تحریم‌ها را لغو کند. یعنی به نوعی تحریم ایران جزوی از قانون امریکا شود و هیچ رییس جمهوری نتواند آنها را لغو کند مگر اینکه مجلس سنا به آن رای دهد. خوشبختانه الان جمهوری‌خواهان افراطی برای تصویب این لایحه رای کافی ندارند ولی هیچ دلیلی ندارد که در انتخابات بعدی در سنای آمریکا اکثریت نداشته باشند. این خطر همیشه برای ما وجود دارد که فقط نیمی از حاکمیت طرف مقابل ما برجام را می‌خواهد و نیمی دیگر بسیار تحت نفوذ دشمنان منطقه‌ای ما هستند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس در مورد واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی و انتقادات مطرح شده در این مورد گفت: هر شرکتی حتی ماسک‌فروش هم بتواند واکسن وارد کند باید اجازه واردات دهیم، ما از نقطه بحرانی عبور کرده‌ایم، خانواده‌های ایرانی در حال از دست دادن عزیزانشان هستند، در این شرایط من فکر می‌کنم که باید مجوز واردات داده شود.

وی در مورد پولی بودن واکسن خاطرنشان کرد: واکسن نباید پولی باشد و مانند باقی کشورها باید به رایگان در دسترس مردم قرار بگیرد، بخش خصوصی هم باید از سود خود بگذرد. مسلما اگر نیاز باشد افراد دلسوز از سود خود می‌گذرند. من اعتقاد دارم که اگر بخش خصوصی واکسن وارد کند خودش نباید پخش کند بلکه باید در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد، اینجا باید حس ملی‌گرایی و نوع دوستی خود را به خوبی نشان دهیم.

مافی در ادامه تصریح کرد: بنابراین دولت باید مجوز دهد که شرکت‌ها در حد ممکن واردات واکسن صورت بگیرد، واردکنندگان نیز باید این واکسن‌ها را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند. البته نباید ضرر کند پول آن را باید بگیرند اما سود زیادی برای آن قرار ندهند. همچنین برای پخش باید در اختیار دولت قرار دهند. این حق مردم ایران است که واکسن به طور رایگان در اختیارشان قرار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=139249