کد خبر: 82378
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

احتمال افزایش قیمت بنزین به دنبال گرانی دلار

احتمال افزایش قیمت بنزین به دنبال گرانی دلار

گزارش جهان اقتصاد از وضعیت بازار بنزین؛

افزایش ناگهانی قیمت دلار قطعا بر قیمت تمام شده بسیاری از محصولات تأثیر خواهد گذاشت که از آن جمله می‌‌توان به قیمت سوخت اشاره کرد.

با افزایش قیمت محصولاتی که مشمول نظارت نیستند افزایش می‌یابد و برخی محصولات را نیز دولت می‌تواند با مصوبات خود تغییر دهد،‌ اما تغییر بهای برخی محصولات نیازمند مصوبه مجلس است که از آن جمله می‌توان به بنزین اشاره کرد و مادامی که مجلس با افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده دولت نمی‌تواند قیمت را افزایش دهد.

اما تبعات این رشد و بخصوص نوسان آن تنها به بازار ارز محدود نیست و به صورت مستقیم و غیرمستقیم سایر بازارها و بخش‌ها را نیز تحت تأثیر خود قرار داده و می‌دهد.

این موضوع در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند قیمت حامل ها در داخل کشور بر مبنای منطق اقتصادی نبوده و مرتبط با قیمت های بین المللی تغییر نمی کند چرا که در زمان کاهش قیمت و هم افزایش قیمت نفت  و همچنین دلار باید تغییراتی در قیمت ایجاد می شد و با توجه به اینکه مجلس و قانونگذار هست بعید است اجازه افزایش قیمتی برای بنزین و حامل های انرژی متصور باشد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با اشاره به افزایش قیمت دلار و تاثیر احتمالی آن بر  قیمت تما‌م‌شده بنزین به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: افزایش نرخ دلار مطمئنا بر قیمت تمام شده بنزین برای مصرف‌کننده داخلی تاثیر خواهد داشت.

عباس علی اسلامی گفت: آنچه مسلم است دولت با پرداخت یارانه قیمت بنزین را کنترل می‌کند، چرا که با احتساب افزایش بهای دلار، قیمت بنزین نیز باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه قیمت محصولات در بازار  داخلی برمبنای ریال افزایش می‌یابد و دولت نمی‌تواند معادل افزایش قیمت دلار  بهای بنزین را افزایش دهد، تصریح‌کرد: افزایش قیمت برخی از محصولات مانند بنزین نیازند مصوبه مجلس است و دولت نمی‌تواند قیمت را افزایش دهد و تا زمان تغییر قیمت با مصوبه مجلس دولت باید برای ثابت نگه داشتن قیمت بنزین یارانه بدهد.

سید حمید حسینی سخنگوی در ادامه در رابطه با افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت تمام شده بنزین به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: اگر قیمت حامل ها در داخل کشور بر مبنای منطق اقتصادی بود و مرتبط با قیمت های بین المللی بود و در زمان کاهش قیمت و هم افزایش قیمت نفت  و همچنین دلار باید تغییراتی در قیمت ایجاد میشد و با توجه به اینکه مجلس و قانونگذار هست بعید است اجازه افزایش قیمتی برای بنزین و حامل های انرژی متصور باشد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در ادامه افزود: با اشاره به وارداتی بودن بخشی از بنزین مصرفی درکشور گفت: صرفا بحث وارداتی نیست، چرا که همین بنزینی که در داخل تولید و پالایش می شود همین نفتی که در داخل کشور تبدیل به بنزین می شود، می تواند تبدیل به دلار شود، تفاوتی در منطق اقتصادی ندارد.

حسینی در ادامه اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت و دلار باید تغییر کند، ولی در اقتصاد کشور بحث اقتصاد و ساز و کار قیمتی مطرح نیست، و این موضوع صرفا دلیل می شود در این شرایط قاچاق افزایش پیدا کند، یعنی انگیزه برای قاچاق کالا افزایش پیدا می کند و دولت برای مبارزه با قاچاق فرآمورده های نفتی در کشور دچار مشکل می شود.

وی ادامه داد: روزی ۷تا ۸میلیون لیتر وادرات بنزین در کشور انجام می شود و این میزان قاعدتا موجب فشاری بر دولت برای تامین ارز جهت خرید بنزین می شود، واردات هیچ وقت به صرفه نبوده ولی دولت برای تامین نیاز مصرف داخل و بهبود کیفیت بنزین داخلی مجبور به وردات بنزین است.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران تصریح کرد: دولت درآمدی از خود ندارد و از همین درآمدهای عمومی کشور که محل فروش نفت و مالیات ها است که نهایتا از جیب مردم صرف واردات بنزین می کند.