کد خبر: 167352
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰
گروه : کشاورزی

اجرای ۴۰۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری در کشور طی امسال

اجرای ۴۰۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری در کشور طی امسال

به گزارش جهان اقتصاد، پرویز گرشاسبی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: امسال اجرای طرح آبخیزداری برای حدود ۱.۵ میلیون هکتار برنامه ریزی شده و پیش بینی می کنیم تا پایان سال مالی در اواخر تیر ۱۴۰۱ این هدف محقق شود.

وی، مجموع اجرای طرح آبخیزداری در کشور را از ابتدای شروع این طرح در سال ۱۳۳۸ تاکنون ۳۲ میلیون هکتار از اراضی کشور عنوان کرد.

گرشاسبی با بیان این که در کل ۱۲۰ میلیون هکتار در کشور باید عملیات آبخیزداری انجام شود، اظهار داشت: ۳۲ میلیون هکتار اراضی که زیر پوشش عملیات آبخیزداری قرار گرفته است، مربوط به مناطق فوق بحرانی از نظر فرسایش  بالای خاک، تولید رسوب و شدت سیل خیزی است و با توجه به این که این مناطق بحرانی به اعتبار و عملیات آبخیزداری بیشتری نیاز دارد سرعت کار در دهه های اولیه کم بوده است.

وی درباره اعتبار پیش بینی شده برای عملیات آبخیزداری در سال جاری نیز گفت: برای امسال ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته  است که از این مبلغ نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شد.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: هر چند سقف اعتبار طرح آبخیزداری در قانون بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته ۳ برابر رشد داشته است، اما از آنجایی که جنس اعتبارات به گونه ای است که بخشی از آن مربوط به ردیف متفرقه و همچنین مناطق محروم است و باید از محل اسناد خزانه تامین شود، از این رو پیمانکاران برای اجرا رقبت کمتری نشان می دهند.

وی با اشاره به این که در سال ۱۴۰۰ از صنوق توسعه ملی برای فعالیت های آبخیزداری، اعتباری پیش بینی نشده است، ابراز امیدواری کرد در سال ۱۴۰۱ مسیر صندوق توسعه ملی برای فعالیت های عمرانی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی باز شود.

افزایش ۴ برابری اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای

گرشاسبی در مورد اعتبارات آبخیزداری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اذعان داشت: در این لایحه اعتبارات طرح های تملکی دارایی های سرمایه ای و طرح های ثابت حدود ۴ برابر رشد نشان می دهد.

وی، اعتبارات طرح های ثابت در حوزه آبخیزداری در بودجه سال جاری را ۴۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعتبارات طرح های ثابت و ردیف های پایدار را ۱۶۸۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده است.

گرشاسبی اعتبارات طرح های ثابت را مهم خواند و تصریح کرد: این اعتبارات برای ما از نظر نظام برنامه ریزی و انجام فعالیت های آبخیزداری اهمیت دارد.

وی با اشاره به تصویب دو ردیف ناپایدار در بودجه سال جاری برای حوزه آبخیزداری اظهار داشت: در بودجه امسال از محل مناطق محروم مبلغ ۱۴۴۰ میلیارد تومان و از محل ردیف متفرقه مبلغ ۱۷۸۰ میلیارد تومان برای این حوزه مصوب شد که از این مبالغ ۲۰ درصد آن تا کنون تخصیص یافته است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در همین حال درباره میزان استحصال آب از طریق اجرای طرح های آبخیزداری گفت: ارزیابی های انجام شده در مورد اثر بخشی ۲۵ پروژه آبخیزداری که به صورت تصادفی انتخاب شدند، نشان می دهد که به طور متوسط به ازای هر هکتار آبخیزداری در ایران حدود ۵۳۰ متر مکعب آب و هر هکتار آبخوانداری نیز بیش از یک هزار متر مکعب آب در سال استحصال می شود.

وی کاهش تبخیر، حفظ پوشش گیاهی، نفوذ آب در زمین و افزایش تولید علوفه در مراتع را از دیگر مزیت های آبخیزداری برشمرد.

گرشاسبی تصریح کرد: اجرای هر هکتار آبخیزداری در سال، ۱۲۰ کیلوگرم عملکرد تولید علوفه در مراتع را افزایش می دهد.

وی در مورد تاثیر آبخیزداری بر کاهش رسوبات و فرسایش خاک نیز اذعان داشت: در ایران سالانه کاهش رسوبات ۸ تن و فرسایش خاک به طور متوسط ۱۶ تن در هر هکتار است که با انجام عملیات آبخیزداری رسوبات به ۴ تن و فرسایش خاک به ۹ تن در هر هکتار تقلیل می یابد.

برچسب ها : آبخیزداری