اجرای طرح «هر خانه ایرانی یک تلویزیون اینترنتی»

0
۴۵۱ بازدید

وی با اشاره به پروژه‌هایی که در هفته جاری آماده بهره برداری می‌شود، ادامه داد: مرکز داده بزرگ کشور توسط یکی از اپراتورها با سرمایه گذاری یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد که این دیتاسنتر ۲۵ درصد به ظرفیت فعلی مراکز داده اضافه می‌کند.

گروه امور زیربنایی –وزیر ارتباطات گفت: رئیس جمهور هفته آینده ۳ پروژه ارتباطی را در وزارت ارتباطات رونمایی می کند.

به گزارش جهان اقتصاد، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات با اشاره به دستور ۵ ماده‌ای رهبر انقلاب در دی ماه سال ۹۸ برای تسریع در بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات گفت: ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در زیرساختهای ارتباطی صورت گرفته است.

وی با اشاره به پروژه‌هایی که در هفته جاری آماده بهره برداری می‌شود، ادامه داد: مرکز داده بزرگ کشور توسط یکی از اپراتورها با سرمایه گذاری یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد که این دیتاسنتر ۲۵ درصد به ظرفیت فعلی مراکز داده اضافه می‌کند.

وی از توسعه زیرساخت خدمات ابری توسط یکی از اپراتورهای اینترنت خبر داد که با توجه به تحریم‌های ظالمانه علیه شرکت‌های فناوری در کشور، به شدت نیاز به آن احساس می‌شد و با اجرای این پروژه کشور به خودکفایی در حوزه زیرساخت خدمات ابری می‌رسد.

وزیر ارتباطات با اشاره به سیاست اقتصادی توسعه بازار و توسعه محصول برای افزایش محتوای شبکه ملی اطلاعات گفت: طرح بزرگ «هرخانه ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» را برای یک میلیون خانه ایرانی فعال می‌کنیم تا از خدمات تلویزیون اینترنتی بهره ببرند و این رقم به ۵ میلیون خانوار می‌رسد. این پروژه اقتصاد بخش محتوا در فضای مجازی را فعال می‌کند و از جمله اهداف شبکه ملی اطلاعات است.

آذری جهرمی با بیان اینکه این ۳ پروژه تا پایان این هفته به سرانجام می‌رسد، گفت: هفته آینده میزبان رئیس جمهور برای رونمایی از این پروژه‌ها خواهیم بود.

وی گفت: در خردادماه امسال نیز در ادامه پروژه‌های مدنظر برای شبکه ملی اطلاعات، دو مرکز داده جدید توسط یکی از اپراتورها وارد مدار می‌شود که اهداف پدافندی و زیرساخت فناوری را در بر دارد و در تبریز و تهران خواهد بود که برای آن ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: روز گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهوری توسعه پوشش شبکه ملی اطلاعات و اینترنت را در ۱۵۷۸ روستای کشور رونمایی شد که این روستاها از طریق خدمات نسل ۳ و ۴ موبایل به شبکه ملی اطلاعات پیوست. همچنین هزار روستای دیگر نیز تا پایان خردادماه به این شبکه متصل می‌شوند.

** توسعه ارتباطات نیازمند سرمایه‌گذاری ۱۰۰ برابری بودجه فعلی

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در دوران پسا کرونا نیازمند توسعه بخش ارتباطات کشور هستیم، گفت: برای تحقق این امر، نیاز به سرمایه گذاری با ۱۰۰ برابر بودجه فعلی داریم.

اسحاق جهانگیری وزارت ارتباطات و توسعه بخش ارتباطات را لنگرگاه اصلی در دوران پساکرونا عنوان کرد و گفت: باید در این حوزه ۱۰۰ برابر بودجه فعلی سرمایه گذاری کرد.

وی با بیان اینکه نیازمند تامین زیرساخت های حقوقی و اجتماعی برای یک انسان هوشمند در دوران پسا کرونا هستیم و به هر قسمتی از این هدف که نگاه می کنیم، وزارت ارتباطات لنگرگاه مهم و اصلی به شمار می رود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تقویت زیرساخت های ارتباطی در کشور در دولت دوازدهم از جمله رساندن اینترنت به روستاها تا تمام مردم از از خدمات یکسان برخوردار باشند، گفت: باید زیرساخت های فنی و حقوقی این بخش نیز در سال ۹۹ تقویت شود.

جهانگیری با بیان اینکه مردم یادشان است که ۸ سال گذشته برای ارتباطات چه شرایطی داشتند، افزود: اقدامات دولت در خدمات دهی ارتباطات در این ۸ سال با کل دوران دولت ها قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به اینکه در این حوزه بسیاری از اقداماتی که تا آخر دولت پیش بینی شده بود به دلیل شیوع کرونا، ظرف ۳ ماه انجام شد، افزود: در پساکرونا شاهد نیازمندی های بسیاری در حوزه های مختلف زیرساختی، سخت افزاری، نرم افزای، تحقیق و پژوهش و آموزش خواهیم بود که این توسعه باید شتاب بیشتری بگیرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات وسیع در بخش فناوری فضایی، گفت: ما در سال ۹۸ موفق به طراحی و ساخت ماهواره و ارسال به فضا شدیم و شواهد نشان داد که این توان برای موفقیت در عرصه فضایی وجود دارد. البته نباید به این حد اکتفا کرد و باید ماهواره های بزرگ تر و پرتاب کننده های بهتری ساخت و با پیش بینی آینده، کارهای بزرگ انجام داد.

وی با بیان اینکه در ایام کرونا اگر زیرساخت های ارتباطی و توانمندی در ارائه خدمات به صورت آنلاین نبود نمی توانستیم مردم را در خانه نگه داریم، افزود: شواهد نشان می دهد که در حوزه آموزش مجازی با امکاناتی که فراهم شد، دانش آموزان و دانشجویان چیزی کمتر از یک سال تحصیلی نیاموختند و شاهد شفافیت در ارائه خدمات آموزشی در کشور بودیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=105857