اجرای طرح های آبخیزداری با اعتبارات کنونی ۲۰۰ سال زمان می برد

0
۷۸۴ بازدید

گروه تولید-رئیس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری نشست زمین و فرسایش خاک را از چالش های عمده بیابان های کشور اعلام کرد و گفت: با تخصیص اعتبار کنونی بیش از ۲۰۰ سال طول می کشد که طرح های آبخیز داری در مناطق کویری کشور اجرا شود.

خدا کرم جلالی روز چهارشنبه درجلسه دیدار با محمدرضا خباز استاندار سمنان افزود : برای کاهش خطرهای بیابان زایی در کشور نیازمند افزایش اعتبارات هستیم.

وی اظهار داشت: اکنون در بیابان های کشور به طور میانگین سالانه ۳۵ سانتی متر نشست زمین صورت می گیرد که برای مهار این پدیده مخرب، طرح بیابان زدایی در مناطق کویری امری اجتناب ناپذیری است.

وی خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکلات باید با اجرای طرح بیابان زدایی و کاشت بوته های مقاوم در بیابان از افزایش پدیده طبیعی جلوگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد : برای رسیدن به استانداردهای جهانی طرح بیابان زدایی باید در ۱۲۵ میلیون هکتار از مناطق کویری کشور طرح آبخیزداری اجرا شود درحالی که از سال ۵۷ تاکنون فقط ۲۵ میلیون هکتار اجرایی شده است.

جلالی ادامه داد : نشست زمین در آینده می تواند چالش های زیر ساختی در کشور ایجاد کند و تهدید ریل های قطار در بیابان یکی از دغدغه های اساسی وزارت جهادکشاورزی است که امیدواریم با انتقال آب به مناطق بیابانی از افزایش روزانه نشست زمین بکاهیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: از ۶۰ سال گذشته تاکنون بیش از ۳۰ درصد از سفره های آبهای زیر زمینی در مناطق بیابانی کاهش یافته است که باید با برنامه های منسجم در صدد رفع این پدیده در کشور باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36671