اجرای توافق نامه برجام ، صادرات فرش ایران را رونق می بخشد

0
۲۲۹ بازدید

گروه بازار:

رییس هیات مدیره انجمن علمی فرش ایران با صدور بیانیه ای گفت : اجرای توافق نامه برجام ، بخشی از بازارهای سنتی این محصول را بازگشایی و موجب رونق صادرات فرش ایران می شود.
به گزارش جهان اقتصاد، امیرحسین چیت سازیان در این بیانیه که نسخه ای از آن به ایرنا ارسال شد، اظهار داشت: درج لغو تحریم صدور فرش ایران به آمریکا در برنامه جامع اقدام مشترک ایران و کشورهای ۱+۵ اهمیت زیادی در وضعیت اقتصادی، اجتماعی این هنر صناعی دارد.
وی ضمن قدردانی از هیات مذاکره کننده ایرانی به خاطر گنجاندن بند تحریم های لغو شده غیرمرتبط با برنامه هسته ای در برجام که امکان صدور برخی اقلام شامل فرش، پسته و خاویار از ایران به آمریکا را فراهم می کند، افزود: ایران در زمینه این سه محصول به ویژه فرش مزیت نسبی دارد.
چیت سازیان با اشاره به اینکه بخش عمده فرش تولیدی ایران صادر می شود، تاکید کرد: وضعیت اقتصادی فرش کشور از ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰ میلادی که صادرات فرش ایران به آمریکا و به تبع آن به کشورهای تحت نفوذ آن با مشکل مواجه شد، با نوساناتی روبرو شد که سمت و سوی صادراتی و تولید فرش را تغییر داد.
به گفته چیت سازیان اجرای توافق نامه برجام در خصوص فرش با توجه به اینکه بخشی از بازارهای سنتی این محصول ارزشمند را که پیش از این و در اوایل دهه ۸۰ شمسی حدود ۴۰ درصد فرش مورد نیاز خود را از ایران تامین می نمودند، بازگشایی می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه کاشان تاکید کرد: برای تحقق رونق مناسب در روند صادرات فرش، نخست باید وضعیت فعلی بازار فرش آمریکا را از سلیقه فعلی مصرف کنندگان فرش تا تغییرات قوانین و مقررات و روند بازرگانی و اقتضائات جدید آن کشور و نحوه فعالیت رقبای ایران مورد بررسی قرار داد.
وی بر شناسایی و ارایه راهکار مقابله با موانع قانونی و غیرقانونی در مسیر صدور فرش ایران به آمریکا از بیمه و مالیات و مسائل بانکی و تعرفه تا حمل و نقل و ثبت برخی برندهای معروف و طرح های ایرانی به نام شخصیت های حقیقی و حقوقی مقیم و یا رقبا و پیشگیری از برگشت وجه حاصل از فروش فرش که سر راه صادرات فرش قرار دارد، تاکید کرد.
چیت سازیان گفت: همچنین باید با صرفه ترین و ارزان ترین هزینه های عملیاتی و مخارج مبادلاتی و نیز آسان ترین راه های این امر را با بهره گیری از ساز و کارهای نوین بازاریابی خارجی و وسایل پیشرفته ارتباطی و سایر دستاوردهای تکنولوژیکی بررسی و شناسایی نمود تا با کاهش این قبیل هزینه ها بتوان با پدیده ارزانتر بودن فرش رقبا تا حد زیادی مقابله کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14369