اتصال کردستان به راه آهن سراسری اولویت اول دولت

0
۶۷۳ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، به دنبال طرح اتصال ریلی پنج استان، محمد اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح ساخت راه آهن همدان – سنندج موانعی دارد که بیشتر مربوط به حوزه آزادسازی مسیر است که امیدواریم مردم در بحث تملک اراضی به ما کمک کنند تا این پروژه مهم هر چه سریعتر اجرا و به بهره‌برداری برسد.

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه ساخت خط آهن همدان – سنندج و اتصال کردستان به شبکه راه‌آهن سراسری یکی از برنامه‌های اولویت دار دولت در این استان است.

به گزارش جهان اقتصاد، به دنبال طرح اتصال ریلی پنج استان، محمد اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح ساخت راه آهن همدان – سنندج موانعی دارد که بیشتر مربوط به حوزه آزادسازی مسیر است که امیدواریم مردم در بحث تملک اراضی به ما کمک کنند تا این پروژه مهم هر چه سریعتر اجرا و به بهره‌برداری برسد.

اسلامی به احداث جاده سنندج – مریوان نیز اشاره کرد و یادآور شد: این پروژه یکی از جاده‌های شریانی و حیاتی است که راجع به کاستی‌ها و نحوه تسریع اجرای آن تصمیم گیری می‌شود.

وی بر تلاش برای افزایش پروازهای فرودگاه سنندج نیز تاکید کرد و گفت: تلاش می‌کنیم هماهنگی و پیگیری‌های لازم را برای فعالیت شرکت‌های هواپیمایی دیگر و افزایش تعداد پروازها در این فرودگاه انجام دهیم.

وزیر راه و شهرسازی اشاره‌ای به طرح چهار بانده کردن گردنه صلوات آباد سنندج داشت و تاکید کرد: این طرح بسیار مهم بوده و تلاش می‌شود تا پایان امسال با همت پیمانکاران بخش مهمی از آن زیر بار ترافیک برود.

اسلامی اظهار داشت: در نقاطی که امکان چهار خطه کردن وجود دارد، اقدام به دیواره سازی در کنار تونل‌ها می‌کنیم در غیر این صورت، تونل های جدید در دست ساخت است.

**احداث ۲ هزار کیلومتر راه روستایی در دستور کار است

وزیر راه و شهرسازی گفت: این وزارتخانه در قالب طرح ابرار (اقدام ملی راهسازی) مکلف به احداث ۲ هزار کیلومتر راه روستایی در کشور شده است.

اسلامی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید امسال طرح ابرار را با هدف تکمیل شبکه راه‌های روستایی شامل ساخت، تکمیل و بهره‌برداری آغاز کرده و در قالب این طرح حدود ۲ هزار کیلومتر راه جدید احداث می‌شود.

وی افزود: در این ارتباط طرح سنجش وضعیت راه‌های روستایی کشور برای تحقق توازن و عدالت منطقه‌ای در حال اجراست و طبق نتایج آن برخی از شهرستان‌های کردستان نیز جز اولویت های اول این طرح هستند.

اسلامی با اشاره به طرح احداث جاده جدید مریوان – سنندج یادآور شد: این طرح  یک پروژه استراتژیک حمل و نقلی در غرب کشور بوده که عمده فعالیت‌های اجرایی آن نیز از سال ۹۵ شروع شده و شدت گرفته است.

وی اضافه کرد: انتظار می‌رود قبل از هفته دولت سال آینده این طرح ۵۲ کیلومتری به بهره برداری برسد و مردم بتوانند از آن استفاده کنند، البته وزارت راه و شهرسازی نیز سعی دارد در کمترین زمان ممکن منابع مالی آن را تامین کند.

وزیر راه و شهرسازی ساماندهی مرز باشماق را از دیگر اولویت‌های کاری این وزارتخانه در استان کردستان اعلام کرد و گفت: طرح جامع مرز باشماق مطالعه و تهیه شده و با اجرای آن از این مرز به عنوان یک ظرفیت بین المللی برای انجام مبادلات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

**۱۲۳ هزار کیلومتر از راه‌های روستایی کشور آسفالته است

وی گفت: در ابتدای انقلاب تنها سه هزار کیلومتر از راه‌های روستایی کشور آسفالته بود که امسال این میزان به ۱۲۳ هزار کیلومتر رسیده است.

اسلامی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر منابع اعتباری کشور صرف توسعه و تکمیل زیرساخت ها شده است، اظهار داشت: در ۴۰ سال گذشته با احداث ۱۲۰ هزار کیلومتر راه آسفالته روستایی این خدمت در کشور به ۱۲۳ هزار کیلومتر رسیده است.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در قالب اقدام ملی توسعه راه های روستایی نیز اقدام به تدوین طرح ابرار کرده و سعی می کند تا پایان دولت پنج هزار کیلومتر راه روستایی جدید در کشور احداث کند که ۲ هزار کیلومتر آن تا پایان سال عمرانی ۹۸ و سه هزار کیلومتر دیگر نیز تا پایان سال عمرانی ۹۹ انجام می‌شود.

اسلامی همچنین در خصوص اهمیت اجرای آسفالت روستایی در کردستان با توجه به شاخص پایین این خدمت اضافه کرد: در این ارتباط وزارت راه و شهرسازی اولویت تخصیص قیر را به استان‌های سردسیر کشور از جمله کردستان داده‌ است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در این ارتباط سازمان راهداری وارد عمل شده و برای استان کردستان نیز ۲۰۰ کیلومتر سهمیه داده ایم و در صدد هستیم کردستان به دلیل احتمال بارش های زودرس، منتظر قیر برای آسفالت راه‌ها نماند.

اسلامی همچنین بر شروع عملیات طرح اقدام ملی مسکن توسط بنیاد مسکن تاکید کرد و گفت: انتطار می رود بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان فعالیت های خود را هرچه سریعتر آغاز کند و اگوهای سایر استان ها در این استان پیاده کند.

وی تاکید کرد: در قالب این طرح علاوه بر بانک مسکن سایر بانک ها نیز مکلف به پرداخت وام مسکن هستند و باید ۲۰ درصد تسهیلات خود را به این سمت سوق دهند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102472