اتصال قطارهای حومه‌ای به راه‌آهن سراسری

0
۴۰۴ بازدید

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ارتقای سوخت یورو و تولید خودروهای متناسب تأثیر به‌سزایی در کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف سوخت مورد نیاز اتومبیل داشته و عملکرد خودروها نیز با این نوع سوخت افزایش پیدا می‌کند.

گروه امور زیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: بازسازی و نوسازی ۱۸ هزار دستگاه اتوبوس شهری در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است که با استفاده از ظرفیت صنایع داخلی و توان نیروهای بومی قابل تحقق است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به پیش بینی بازسازی و نوسازی ۱۸ هزار دستگاه اتوبوس شهری در برنامه ششم توسعه در کشور اظهار داشت: گرچه تاکنون این هدف به شکل کامل در همه شهرهای کشور به دلیل عدم تأمین منابع به درستی تحقق نیافته است اما اعتقاد داریم دستیابی به آن با استفاده از ظرفیت صنایع داخلی و توان نیروهای بومی دور از دسترس نخواهد بود.

وی افزود: بر اساس مصوبات سال جاری دولت برای ناوگان درون شهری و برون شهری قرار است از محل یارانه صرفه‌جویی سوخت و تسهیلات تبصره ۱۸ گامی در کاهش آلودگی هوای شهرها با نوسازی و بازسازی ناوگان‌های اتوبوسرانی برداشته شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: از آخر مهرماه سال‌جاری تولید سوخت یورو پنج آغاز می شود و در این راستا خودروهای کشور نیز با استانداردهای یورو ۴ و ۵ و نصب فیلتر دوده تولید خواهد شد.

اسلامی با اشاره به ۲ اقدام موازی دولت در راستای اجرای و قانون هوای پاک، اظهار کرد: از جمله این اقدامات ارتقای سوخت تولیدی پالایشگاه کشور از یوروی ۲ و ۳ به یورو ۴ بوده است.

وی اضافه کرد: در روز عید غدیر این مژده را به مردم می‌دهیم که از آخر مهرماه سال‌جاری تولید سوخت یورو ۵ در کشور آغاز می‌شود و در این راستا خودروهای کشور نیز با استانداردهای یورو ۴ و ۵ و نصب فیلتر دوده تولید خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ارتقای سوخت یورو و تولید خودروهای متناسب تأثیر به‌سزایی در کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف سوخت مورد نیاز اتومبیل داشته و عملکرد خودروها نیز با این نوع سوخت افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به آغاز طرح نوسازی ناوگان برون شهری با استفاده از تسهیلات تبصره گفت: در این راستا در بخش بار از ۳۴۰ هزار کامیون، باید ۵۵ هزار مورد نوسازی شود که طرح نوسازی ناوگان آغاز شده و نوسازی اتوبوس‌های برون شهری نیز در دستور کار قرار گرفته است.

**توسعه قطار شهری در شهرهای مختلف کشور

وزیر راه و شهرسازی توسعه قطار شهری در شهرهای مختلف کشور در راستای کمک به کاهش آلودگی هوای کلان شهرها را از دیگر اهداف دولت برشمرد و ابراز داشت: بر این اساس اساسنامه شرکت قطارهای حومه‌ای سال گذشته تصویب شد.

وی با اشاره به رویکرد وزارت راه و شهرسازی در شهرسازی «ریل پایه» با همیاری وزارت کشور و شهرداری‌ها ادامه داد: بدین ترتیب اتصال متروهای بین شهری و پیوستن قطارهای حومه‌ای با راه آهن سراسری کشور مدنظر قرار گرفته است و ایجاد مراکز TOD نیز در راستای متمرکز کردن مرکز هدایت راه آهن درون شهری و برون شهری، اتوبوس درون شهری و برون شهری و تاکسی در یک مجموعه در برنامه است.

اسلامی در ادامه به اشاره به اجرای طرحی برای رفع مشکلات عدیده محله همت آباد اصفهان اظهار داشت: الگوی بازآفرینی شهری در اصفهان بسیار موفق بوده است و با توجه به تصویب طرحی در شورای شهرسازی اصفهان امیدواریم مشکلات موجود از جمله فرسودگی بافت این محله با همکاری مردم و پیگیری مسئولان شهری رفع شود چراکه منابع اعتباری این طرح از محل تبصره ۱۸ قابل تحقق است.

وی گفت: از سوی دیگر این نوید را به مردم این منطقه می‌دهیم که بودجه نوسازی محله همت‌آباد جزو ۱۰۰ هزار واحد سالانه دارای پروانه رایگان و مشمول و تسهیلات وام بانکی ۵۰ درصد تخفیف است و با مشارکت مردم محله سازی و نوسازی خانه‌ها و رفع مشکلات موجود به زودی محقق می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=108375