اتصال دو استان جدید به شبکه ریلی کشور

0
۷۱۵ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در هفتمین کنفرانس بین‌المللی ایستگاه‌های آینده با بیان اینکه مردم برای انجام سفر امن ترجیح می‌دهند با قطار مسافرت کنند گفت: در طول سال‌های گذشته برای گسترش مویرگی خطوط ریلی اهتمام ویژه‌ای داشتیم و میزان سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش را افزایش دادیم.

وزیر راه و شهرسازی برای سال آینده وعده داد

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در حال حاضر ۱۴ هزار کیلومتر خط ریلی در ایران وجود دارد و ساخت ۱۵ هزار کیلومتر راه‌آهن هم در دستور کار است، در سال‌های گذشته برای اولین بار قطار را به چهار استان کشور رساندیم و در دو سال آینده هم به دو استان دیگر قطار متصل می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در هفتمین کنفرانس بین‌المللی ایستگاه‌های آینده با بیان اینکه مردم برای انجام سفر امن ترجیح می‌دهند با قطار مسافرت کنند گفت: در طول سال‌های گذشته برای گسترش مویرگی خطوط ریلی اهتمام ویژه‌ای داشتیم و میزان سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش را افزایش دادیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این سال‌ها زیرساخت‌های ریلی تا سه برابر افزایش پیدا کرد، گفت: مهمترین سیاست ما توسعه خطوط ریلی و اتصال به کشورهای همسایه و توسعه کریدورهای ترانزیتی است تا بتوانیم سهم خود را در جابه‌جایی بار بین‌المللی به حداکثر برسانیم.

وی افزود: در سال‌های گذشته ۱۰ میلیون تن بار از شبکه ریلی ایران ترانزیت شد که امکان افزایش این راندمان و ظرفیت وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت شهرسازی ریل پایه اظهار داشت: شهرسازی ریل پایه ادبیات ساخته شده توسط ما نیست و در تمام دنیا الگوی شهرسازی قرار گرفته و باید برنامه‌ها را از شهرسازی خودرومحور به ریل‌محور هدایت کرد.

اسلامی ادامه داد: یکی از اقدامات و برنامه‌ها که به این موضوع کمک می‌کند اتصال سفرهای ریلی بین‌شهری به درون‌شهری با ایستگاه‌های تبادلی است که باید این سیاست را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به توسعه حمل و نقلی ریلی حومه‌ای افزود: حمل و نقل حومه‌ای به توسعه پایدار و متوازن کمک می‌کند تا بتوانیم با حداکثر بهینگی، حداکثر زمان برای سفر را به دست بیاوریم و کیفیت زندگی را برای ساکنان شهرهای حومه‌ای افزایش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در روزهای آینده شاهد افتتاح متروی شهر جدید هشتگرد به عنوان یکی از شهرهای اقماری پایتخت خواهیم بود، گفت: شهر جدید هشتگرد اولین شهر جدید تهران است که صاحب مترو می‌شود و باید این سیاست را برای شهرهای جدید در دستور کار قرار دهیم.

**فراخوان چهار ایستگاه نسل جدید راه‌آهن به زودی برگزار می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: طرح چهار ایستگاه جدید آ‌ماده شده و به فراخوان گذاشته شده است که امیدواریم با استفاده از تجارب سایر کشورهای موفق این پروژه‌ها را به ثمر برسانیم.

سعید رسولی اظهار داشت: این کنفرانس با حضور نمایندگان راه‌آهن کشورهای ترکیه، عراق، سوریه، مقدونیه، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، بلژیک، آلمان، فرانسه ، قزاقستان و چین برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه امروزه تصور اداره شهرهای بزرگ توسعه یافته بدون نظام حمل و نقل ریلی دور از ذهن است گفت: در اثر حاضر شهرسازی‌های مبتنی بر حمل و نقل همگانی در کشورهای پیشرفته بر پایه حمل و نقل ریلی بنا شده و توسعه شهرها با رویکرد توسعه پایدار صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: ایستگاه‌های راه‌اهن ایفاکننده نقش اصلی این توسعه هستند و به عنوان نقاط مهم شهری در واقع محل تلاقی شهر و ریل بوده و بسیاری از خدمات علاوه بر دسترسی به حمل و نقل در آن ارائه می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تجربه نشان داده در صورتی که جابجایی مردم به صنعت حمل و نقل ریلی منتقل شود تنها راه حل برون‌رفت از مشکلات تردد مردم در کلانشهرها ترافیک و آلودگی‌های زیست محیطی همان ایجاد نظام شهرنشینی بر پایه حمل و نقل است، گفت: وظیفه راه‌آهن به عنوان متولی صنعت حمل و نقل ریلی بسیار مهم است چرا که برای توسعه شبکه ریلی در کلانشهرها و شهرهای پرجمیعت و اتصال آنها به شهرهای اقماری و یکپارچگی حمل و نقل ریلی بهینه‌سازی ایستگاه‌های قطار و جانمایی درست ایستگاه‌ها بسیار مهم است.

رسولی با تاکید بر اینکه ایستگاه‌های راه‌آهن به عنوان دروازه ارتباط بین شهر و ریل هستند گفت: در ایستگاه‌ها در کنار ارائه خدمات نوین و افزایش سطوح دسترسی و حمل و نقل درب به درب با تجاری سازی فضاهای ایستگاه‌ها از طریق توسعه کسب و کار و ایجاد اشتغال برای ساکنین باید جذابیت ایجاد کند.

وی ادامه داد: در حقیقت شهرسازی مبتنی بر ریل یک نقشه دستیابی برای مراکز مسکونی، تجاری و چندکاربردی به مرکزیت اطراف ایستگاه حمل و نقل با توجه به استراتژی رشد هوشمند است.

مدیرعامل شرکت راه‌اهن ادامه داد: توسعه حمل و نقل ابزاری برای افزایش محبوبیت شهرها است که جوامع پویایی بیشتری را ایجاد می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بدون شک بخش دولتی در صنعت حمل و نقل ریلی از توانمندی‌های سرمایه‌گذاری‌های لازم برخوردار نیست گفت: برای تحقق کامل اهداف تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ضروری است تا این بخش با انجام سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز دسترسی آسان مردم به حمل و نقل ریلی را فراهم کند.

**ایستگاه‌های درون شهری در ایران باید افزایش یابد

همچنین، مدیر اجرایی اتحادیه بین المللی راه‌آهن‌ها گفت: به توجه به سرعت رشد جمعیت در ایران، ایستگاه‌های درون شهری باید افزایش یابد تا جابجایی سریع‌تر صورت بگیرد.

فرانسو داون با بیان اینکه برای طراحی ایستگاه‌ها بررسی‌های فنی جدیدی داشتیم گفت:‌ با توجه به اینکه در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم به این نتیجه رسیدیم باید ایستگاه‌های راه‌آهن شبیه سازی شوند و در این شبیه سازی‌ها مدل اکوسیستم و محیط زیست اطراف ایستگاه‌ها طراحی خواهند شد.

وی ادامه داد: برای ساخت راه آهن مدرن نیازمند مدل سازی هستیم و باید نقش تامین مالی توسعه ایستگاه‌ها مشخص و تعیین شود چرا که عامل مهمی در توسعه ایستگاه‌های جدید است.

مدیر اجرایی اتحادیه بین المللی راه‌آهن‌ها با بیان اینکه رویکرد سیسیتماتیک به راه آهن داریم، گفت: قرار است راه آهن در آینده مهمترین چالش شهری از جمله آلودگی و ترافیک را برطرف کردند.

داون افزود: از آنجایی که تا سال ۲۰۵۰ دو سوم جمعیت دنیا در شهرها زندگی می‌کنند و امروز این شاخص ۵۵ درصد است بنابراین این ایستگاه‌ها هستند که می‌توانند به رفع آلودگی و ترافیک شهرها کمک کنند.

مدیر اجرایی اتحادیه بین المللی راه‌آهن‌ها اظهار داشت: توقعات مسافران ریلی افزایش یافته و ما هم باید متناسب با توقعات آنها سرعت حرکت را افزایش دهیم و به توسعه اکوسیستم اطراف ایستگاه‌ها بپردازیم.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103116