کد خبر: 97421
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۸
گروه : ایران / جهان / سیاست

اتحاد استراتژیک آمریکا با رژیم صهیونیستی؛ هدف اصلی ترامپ در تروریستی اعلام‌کردن سپاه

اتحاد استراتژیک آمریکا با رژیم صهیونیستی؛ هدف اصلی ترامپ در تروریستی اعلام‌کردن سپاه

خبرگزاری ایکنا نوشت: صباح زنگنه، کارشناس و تحلیلگر مسائل بین‌المللی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره اهداف آمریکا از تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران گفت: محدود کردن ایران و براندازی نظام جزئی از مجموعه تفکرات و اقدامات دولت آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون بوده و خواهد بود. هدف آمریکا حتی در دوره شاهنشاهی این بود که ایران را محدود و کنترل و رژیم صهیونیستی را تقویت کند و این مسئله در دوره جمهوری اسلامی ایران نیز شدت پیدا کرد.

اتحاد استراتژیک با رژیم صهیونیستی؛ عامل اصلی مجموعه اقدمات ضد ایرانی آمریکا

وی ادامه داد: سیاست کلی آمریکا این است که یک اتحاد استراتژیک و وجودی ـ موجودیتی با رژیم صهیونیستی داشته باشد و بر مبنای این اتحاد هیچ کشور مقتدر و با توانمندی بالایی را در سطح منطقه برنمی‌تابد ولذا زمانی با کودتاها و تحریک اقوام و اقشار مختلف و زمان دیگری با تحریم‌های اقتصادی و تحریم صنایع و ممانعت از کشورها به دادن امکانات و استفاده از فناوری‌های مختلف تا موضوع انرژی هسته‌ای و فروش نفت، ایران را تحت فشار قرار داده و همگی این موارد صفحاتی از کتاب قطور توطئه‌ها و نیات پلید آمریکا علیه ایران بوده و آخرین صفحه از این کتاب، تروریستی قلمداد کردن سپاه بوده است. چه ترامپ باشد چه نباشد، هر یک از سران آمریکا قصد محدود کردن توان جمهوری اسلامی ایران را داشته و دارند.

زنگنه درباره عدم استقبال بیشتر کشورها به جز چند کشور معدود از این تصمیم ترامپ گفت: این اقدام کاملاً خلاف عرف و موازین و مقررات بین‌المللی بود و حمایت از آن راهی را باز می‌کند که بعدها می‌تواند بقیه کشورها را نیز تهدید کرده و خطرآفرین باشد.

این کارشناس مسائل یسن‌المللی ابراز کرد: آمریکا امروز با سپاه که نیروی نظامی رسمی است و بر مبنای قانون اساسی وظایفی برای آن تعریف شده این گونه برخورد می‌کند و پذیرش این تصمیم از سوی کشورها ممکن است در آینده گریبانگیر نیروهای نظامی متحدان آمریکا شود. لذا برای اینکه این اقدام تبدیل به رویه نشود، با مخالفت بیشتر کشورهای جهان حتی متحدان آمریکا نیز مواجه شد.

واکنش ایران به اقدام آمریکا به موقع بود

زنگنه درباره ارزیابی خود از واکنش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تروریستی اعلام کردن نیروهای مسلح آمریکا در غرب آسیا گفت: هر اقدامی که آمریکا و ترامپ علیه ایران انجام می‌دهند هزینه‌ای برای کشور ایجاد می‌کند. اگر آمریکا احساس کند هیچ هزینه‌ای را بابت آن اقدام ضد ایرانی خود متحمل نمی‌شود، به این مسیر ادامه خواهد داد. البته اقدام شورای عالی امنیت ملی و مجلس به‌ موقع بود و به آمریکایی‌ها هشدار و اخطار لازم را داد و به آنها این پیام را رساند که چنین اقداماتی بدون پاسخ نخواهد ماند.

وی بیان کرد: درباره برخی گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها که می‌گویند این واکنش‌ می‌تواند سطح تنش را آن اندازه بالا ببرد که منجر به درگیری و رویارویی مستقیم شود، معتقدم مسئولان با دقت و درایت همه این محاسبات را در نظر دارند که جمهوری اسلامی ایران به آنچه مطلوب ترامپ است سوق داده نشود، اما در عین حال نباید اقدام آمریکا را هم بی‌جواب گذاشت تا به همان اندازه‌ای که ایران متحمل هزینه می‌شود این هزینه برای آمریکا ده برابر شود.

آمریکا باید هزینه‌های اقدامات خود علیه ایران را بپذیرد

زنگنه اظهار کرد: اگر سپاه با دولت‌های منطقه مانند عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم همکاری داشته باشد از آنجا که آمریکا هم نیروهای نظامی و امنیتی خود را در ۱۰، ۱۵ کشور اطراف جمهوری اسلامی ایران مستقر کرده، آنگاه نیروهای سنتکام آمریکا باید بدانند هزینه‌ تحمیلی به آنها ناشی از هزینه‌تراشی دولت خود آنهاست و ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران مایل نیست که منطقه تبدیل به محل نزاع و درگیری شود، اما اگر مقامات آمریکایی چنین اقدامی را آغاز کنند، باید نتیجه آن را هم ببینند و تا آخر هم متحمل همه هزینه‌های آن شوند.

گفت‌وگو از مهدی مخبری