کد خبر: 180685
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

اتاق مشترک بازرگانی رها شده پس از انتشار گزارش جهان اقتصاد چه کرد / اقدامات اورژانسی یک اتاق مشترک بازرگانی برای خنثی کردن انتقادات

اتاق مشترک بازرگانی رها شده پس از انتشار گزارش جهان اقتصاد چه کرد / اقدامات اورژانسی یک اتاق مشترک بازرگانی برای خنثی کردن انتقادات

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، در حالی که ادامه فعالیت اتاق مشترک بازرگانی که گزارش مذکور نقاط ضعف، کاستی‌ها ،مشکلات و تخلفاتش را مورد انتقاد قرار داده بود، از اصل و اساس باید مورد بازنگری قرار گیرد، به نظر می‌رسد برگزاری جلسات فشرده و همچنین اقدام برای تشکیل کمیسیون‎‌های تخصصی تنها یک مانور نمایشی برای فرار از گزند انتقادات است.

براساس مستندات موجود این اتاق مشترک بازرگانی بعد از گذشت ١٢ سال فعالیت، کمتر از ۱۰۰ عضو دارد و این یعنی ماهیت اتاق بودن را از دست داده و باید به کمیته مشترک نزول جایگاه داده شود، مضاف براینکه در خصوص برگزاری مجامع سالیانه و ثبت آن در معاونت بین‌الملل نیز ابهاماتی وجود دارد.

از طرفی تشکیل کمیسیون‌های تخصصی زیر مجموعه اتاق مشترک یکی از دستورکارهایی است که باید توسط هیأت رئیسه اتاق مشترک اجرایی شود که متأسفانه این اقدام تا کنون انجام نگرفته و در حالی که کمتر از چندماه به پایان این دوره از عمر هیأت رئیسه فعلی باقی مانده دعوت از اعضاء برای ایجاد کمیسیون‌های تخصصی و انتخاب اعضاء بیشتر یک اقدام نمایشی برای فرار از انتقادات است و البته می‌تواند یک رفتار تبلیغاتی در آستانه برگزاری انتخابات دور جدید این اتاق مشترک نیز باشد.

گذشته از اینکه باید عملکرد هیأت رئیسه این اتاق مشترک بررسی و عاملان تضعیف آن و عملیاتی نشدن برنامه‌ها نیز مشخص شوند، باید معاونت بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران نیز در خصوص این اتاق پاسخگو باشد که چرا نظارت مجدانه بر عملکرد این اتاق مشترک نداشته است و اجازه داده اتاق مشترک چنان نزول کند که امروز در جایگاه یک کمیته قرار گیرد.

مـتأسفانه باید اذعان داشت که اتاق بازرگانی در الگوبرداری نامبارک از ساختار سازمان‌های دولتی، گرفتار قدرت سالاری است و هرچه افراد در لایه‌های بالایی هرم قدرت قرار داشته باشند یا ارتباط نزدیکتری داشته باشند، می‌توانند قانون را به نفع خود مجبور به تمکین و انعطاف کنند که اینگونه رفتار قطعا و یقینا برای نهادهای بخش خصوصی چون سم کشنده و چون طوفان ویرانگر است.

در گزارش قبلی روزنامه جهان اقتصاد در خصوص این اتاق مشترک بازرگانی چنین آمده بود که اختلاف بین هیأت رئیسه یکی از اتاق‌های مشترک بازرگانی، پرونده این تشکل را راهی واحد حقوقی اتاق بازرگانی ایران کرد.

یکی از بازوهای اتاق بازرگانی در توسعه تجارت خارجی اتاق‌های مشترک بازرگانی هستند که اگر موفق عمل کنند، می‌توانند اثرگذاری قابل توجهی در توسعه مناسبات تجاری متقابل دو کشور داشته باشند.

قطعا عملکرد موفق و اثرگذار اتاق‌های مشترک در گرو میزان توانمندی، دانش و عملکرد در وهله اول هیأت رئیسه، دبیرخانه و در نهایت اعضای آن است و هرچه این سه بخش باهم نزدیکتر و منسجم‌تر عمل کنند، قطعا آن اتاق مشترک عملکرد مطلوب‌تری دارد.

اما متأسفانه بر اساس مستندات رسیده به دست خبرنگار روزنامه جهان اقتصاد، در رأس مجموعه یکی از اتاق‌های مشترک بازرگانی، اتفاقاتی رقم خورده است که به بروز اختلافات جدی منجر شده است تا جاییکه برخی از اعضای هیأت رئیسه در اعتراض به عملکرد به نهاد بالادستی یعنی اتاق بازرگانی ایران طرح شکایت کرده‌اند.

مواردی چون تخلف در برگزاری مجامع سالانه، اعضای علی‌البدل، مسائل مالی و نحوه مدیریت مجموعه از جمله گزینه‌هایی است که مورد اعتراض برخی اعضای هیأت رئیسه قرار گرفته است.

با گشایش پرونده این اتاق مشترک در حقوقی اتاق بازرگانی، منتقدان هیأت رئیسه امیدوار هستند که پس رسیدگی واحد حقوقی به کمیته ماده ۲۳ ارسال شود و این مسئله در داخل خانواده اتاق بازرگانی حل شده و به بیرون از خانواده کشیده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.