ابلاغ برنامه توسعه زنجیره پرورش ماهیان خاویاری در آینده نزدیک

0
۱۰۵ بازدید

رییس سازمان شیلات ایران از ابلاغ جزییات برنامه تحولی توسعه زنجیره پرورش ماهیان خاویاری در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، نبی‌اله خون میرزایی در گفت وگو به خبرنگار ما افزود: تمام حلقه‌های زنجیره پرورش ماهیان خاویاری اعم از حلقه‌های مولدسازی، تکثیر، تولید بچه ماهی، کارخانه خوراک، مزارع حد واسط پرورشی، مزارع پرورشی، کارخانجات فرآوری و بسته بندی و شبکه صادرات در برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است.

وی میزان تولید گوشت ماهیان خاویاری در ۸ ماهه امسال را ۱۴۰۰ تن و خاویار پرورشی را ۱۱ تن اعلام کرد.

خون میرزایی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۷۵ مزرعه فعال پرورش ماهیان خاویاری در کشور فعال هستند که شامل مزارع تجاری شناسنامه‌دار و مزارع خرد خانگی می‌شوند.

وی ادامه داد: از این تعداد بیش از ۱۴۵ مزرعه تجاری و شناسنامه‌دار هستند.

رییس سازمان شیلات ایران اظهار داشت: ظرفیت تولید سالانه گوشت ماهیان خاویاری در این مزارع بیش از ۷۵۰۰ تن و خاویار پرورشی بیش از ۱۰۰ تن است.

وی گفت: در استان گیلان ۷۱ مزرعه بزرگ تجاری و خرد خانگی پرورش ماهیان خاویاری فعالیت می کنند که بیش از ۱۲۰۰ تن ظرفیت تولید گوشت و بیش از ۱۲ تن خاویار دارند.

خون میرزایی اذعان داشت: در ۸ ماهه امسال در مزارع استان گیلان بیش از ۱۸۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و حدود ۴۵۰۰ کیلوگرم خاویار تولید شده است.

وی با بیان این که در حال حاضر در ۲۱ استان کشور ماهیان خاویاری پرورش داده می شوند، تصریح کرد: برنامه پرورش ماهیان خاویاری را در ۳۱ استان کشور در دستور کار این سازمان قرار داده ایم.

خون میرزایی درباره صادرات این محصولات گفت: بر اساس آمار گمرک در ۹ ماهه سال جاری نزدیک به ۳۳۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی به ۲۷ کشور دنیا صادر شده است.

وی افزود: عمده گوشت این ماهیان در داخل کشور مصرف می شود و مقدار کمی از آن صادر می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=171250