ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون تعاونی‌های تولید و یکپارچه شدن اراضی

0
۲۷۲ بازدید

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون تعاونی‌های تولید و یکپارچه شدن اراضی توسط معاون اول رئیس جمهور خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در شصت و سومین جلسه شورای مدیران این معاونت، ضمن تبریک هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: یکی از اقدامات مهم این دولت تهیه طرح سازگاری با کم آبی است که در هیئت دولت مصوب شد و دبیر خانه آن در وزارت نیرو تشکیل شد که اعضای آن شامل دو معاون رئیس جمهور، وزرای جهاد کشاورزی، نیرو، کشور و صمت است.

وی افزود کمیته تخصصی هم ذیل کارگروه سازگاری با کم آبی تشکیل شدکه معاونین وزیر در آن حضور دارند و تاکنون ۶۷ نشست داشته است و ماحصل این جلسات تهیه طرح سازگاری با کم آبی در کشور بوده که در قالب یک کتاب منتشر شده است.

اکبری در رابطه با تدوین و آماده سازی آیین نامه تحویل حجمی آب عنوان کرد: این آیین نامه در کارگروه سازگاری با کم آبی مصوب شد و توسط دو وزیر جهاد کشاورزی و نیرو به استانها برای اجرا ابلاغ شده است

وی با اشاره به این که روز گذشته، آیین نامه اجرایی قانون تعاونی‌های تولید و یکپارچه شدن اراضی توسط معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: ماده ۲ این آیین نامه وزارت جهاد کشاورزی را موظف به حمایت از منابع آب و خاک، افزیش بهره وری، ایجاد تعاونی تولید و یکپارچه کردن اراضی کرده است. همچنین در ماده ۷ این آیین نامه، وزارت نیرور را موظف نموده تا به منظور ارتقا بهره وری آب کشاورزی، اعمال مدیریت صحیح در جهت بهره برداری مناسب از آب و تحقق مدیریت آب کشاورزی در حوزه عمل شرکت های تعاونی روستایی اقدام کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: همچنین براساس این آیین نامه وزارت نیرو موظف است ۳۵ درصد از آب بهایی را که وصول می‌کند در اختیار کشاورزان قرار دهد،‌ در واقع ما به دنبال این هستیم که حکمرانی آب را تا حدودی در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با اشاره به اهمیت پروژه‌های این معاونت گفت: پروژه زهکشی استان گلستان اولین پروژه زهکشی در اراضی دیم در ایران است که ۷۸ هزار هکتار آن در بهمن ماه سال گذشته و ۲۰ هزار هکتار از آن در هفته های اخیر توسط ریاست جمهوری افتتاح شد و قول دادیم در صورت تامین اعتبار تا پایان دولت ۳۰ هزار هکتار دیگر این طرح به مرحله بهره برداری رسانده شود.

اکبری ادامه داد: طرح  زهکشی گلستان در بخش کشت آبی ۵۸ درصد و در بخش دیم ۱۶۰ درصد به راندمان تولید اضافه کرده است و ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب در پایان این پروژه استحصال می شود که ۱۰۰ میلیون متر مکعب از آن قابل بازچرخانی در بخش کشاورزی است.

وی در رابطه با سامانه های نوین  آبیاری گفت: حدود ۲.۵ میلیون هکتار سیستم آبیاری نوین در کشور انجام شده که نیمی از آن در دولت تدبیر و امید اجرایی بوده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به پروژه ۵۵۰ هزارهکتاری خوزستان و ایلام تصریح کرد: فاز اول این پروژه به پایان رسیده و برای فاز دوم این طرح ۴هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شده است.

وی در رابطه با پروژه آبیاری دشت سیستان بیان کرد: با اجرای این پروژه  امسال با وجود خشکسالی۲۷۰میلیون متر مکعب آب وارد شبکه و برای حدود ۵۶ هزار هکتار اراضی کشت شده، توزیع گردید که با این میزان آب حدود ۱۳۰ هزار تن گندم در سیستان تولید خواهد شد.

اکبری در رابطه با پروژه آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور گفت: ۱۰۲ هزار هکتار از این پروژه به بهره برداری رسیده و ۲۵ هزار هکتار دیگر از آن تا پایان تیرماه سالجاری افتتاح خواهد شد و تنها یک صدهزار هکتار از آن باقی می‌ماند که این میزان هم توسط وزارت نیرو آبرسانی نشده است.

وی با بیان این که در سال ۹۴ اعتبار قنوات کشور ۸ میلیارد تومان بوده و امسال به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت: دو هفته قبل با رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و رئیس بنیاد برکت تفاهم‌نامه‌ای را به منظور پرداخت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیای قنوات منعقد کردیم.

وی گفت: همچنین تفاهم نامه‌ای با بسیج سازندگی منعقد کردیم که طی این تفاهم نامه همکاری مشترکی را برای محرومیت زدایی در مناطق کمتر برخوردار و محروم شروع کرده‌ایم.

اکبری در خصوص پروژه تعیین آب مصرفی محصولات زراعی وباغی آبی کشور گفت:باتوجه به مصوبه کمیته تخصصی آب کشاورزی مقررشد آب مصرفی ۳۵ محصول کشاورزی درکل کشور دردستورکار قرارگیرد که دراین راستا موسسه تحقیقات فنی ومهندسی کشاورزی بعنوان مشاور وزیر نظر معاونت آب وخاک به عنوان کارفرما اندازه گیری آب مصرفی محصولات را انجام می دهد وتاکنون اندازه گیری آب کاربردی ۲۳ محصول انجام وگزارشهای آن ارائه شده است‌.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اعتبارات بخش آب و خاک گفت: اعتبارات سال گذشته این بخش، ۳ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بوده که امسال به ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است  که حدود ۳۶ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: باتوجه به اعتبار هزارمیلیارد تومانی خشکسالی و اعتبار ۴۵۰۰میلیارد تومانی (برای دو وزارتخانه نیرو وجهاد کشاورزی )پروژه ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان و ایلام در. سال جاری اعتبارات خوبی پیش بینی شده است.
تعداد مشاهده خبر۲۳ بار

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=145149

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here