کد خبر: 6261
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۳

ابتکار خبر داد: کاهش شدید میزان بنزن موجود در هوا

ابتکار خبر داد:  کاهش شدید میزان بنزن موجود در هوا

معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه نتایج آخرین اندازه‌گیری در جایگاه‌ها حاکیست میزان بنزن موجود در هوا به شدت کاهش یافته است، گفت: این نتایج نشان‌دهنده گام درست ما برای واردات بنزین بوده است

.به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در جمع خبرنگاران در پاسخ به عدم ارائه مدارک کافی در مورد بنزین‌های وارداتی گفت: از نظر ما اندازه‌گیری بنزین‌های عرضه شده در جایگاه‌ها ملاک است و به واردات و صادرات بنزین کاری نداریم. آنچه برای ما مهم است، بنزینی است که در اختیار مردم قرار می‌گیرد و بنزینی که در هوا آثار احتراق آن مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: ما بنزین عرضه شده در جایگاه‌ها را اندازه‌گیری می‌کنیم و آخرین اندازه‌گیری‌های ما نشان می‌دهد که بنزین با استاندارد یورو۴ در حال حاضر مطابقت می‌کند، البته این اندازه‌گیری‌ها باید مستمر انجام شود.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست گفت: آخرین اندازه‌گیری ما نشان می‌دهد بنزن موجود در هوا به شدت کاهش پیدا کرده که این نشان‌دهنده گام درست ما در جهت بهبود کیفیت هواست. امیدواریم با همکاری همه بخش‌ها برای اصلاح وضعیت آلودگی هوا حرکت کنیم.

ابتکار درخصوص بازبینی پروانه‌های شکار گفت: پروانه‌های شکار زمان معینی دارد و پروانه‌هایی که در گذشته صادر شده است، در حال حاضر اعتبار ندارد.

سیاستهای شکار بزودی اعلام می‌شود

معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست سیاست‌های شکار را کاملا بازنگری کرده و به زودی این سیاست‌ها را کامل و دقیق اعلام خواهیم کرد.

وی با اشاره به تهدیداتی که متوجه تنوع زیستی است، گفت: برنامه‌های حفاظتی ویژه‌ای برای گونه‌های مختلفی داریم که در دست تدوین است تا همانند یوزپلنگ آسیایی برای بقیه گونه‌ها نیز برنامه‌های حفاظتی داشته باشیم.

ابتکار درخصوص آلودگی دریای خزر اظهار کرد: آلودگی‌ها می‌توانند منشاء خاکی یا دریایی داشته باشند که باید برای شناسایی آن پایش‌های مستمری انجام دهیم. در سازمان حفاظت محیط زیست، اندازه‌گیری وضعیت شاخص‌های میکروبی در دریای خزر به طور مستمر انجام می‌شود و نتایج آن به مراجع ذی‌ربط اطلاع‌رسانی می‌شود.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه هنوز تخلیه فاضلاب خام در محدوده دریای خزر انجام می‌شود، عنوان کرد: در برخی مناطق هنوز چنین چیزی وجود دارد که امیدواریم با جبران دوره اخیر که توجهی به محیط زیست نبوده است، بتوانیم طرح‌های شبکه فاضلاب و شهرک‌های صنعتی را پیش ببریم.

وی با اشاره به همکاری سازمان آب و فاضلاب استان مازندران و گیلان افزود: سازمان حفاظت محیط زیست تذکرات لازم را داده است و برنامه زمانبندی برای جبران خسارت به محیط زیست را با جدیت پیگیری می‌کنیم.