آیین نامه کنترل ساختمان خلاف قانون است

0
۱,۹۱۸ بازدید

ترکان در پاسخ به سئوال خبرنگار جهان اقتصاد مبنی بر زمزمه های تصویب طرح پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی موسوم به آئین نامه کنترل ساختمان از مخالفت قاطع خود و شورای مرکزی سازمان مذکور با این آئین نامه خبر داد.

پاسخ اکبرترکان به جهان اقتصاد درباره محدود کردن سازمان نظام مهندسی درعرصه ساخت و ساز

مهدی زاهدی- پس از حدود دو سال سرانجام، اکبرترکان، تحت عنوان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، درآخرین ماههای حضورش در این منصب درجمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن اعلام جزئیات برگزاری اجلاس سازمان نظام مهندسی به سئوالات نمایندگان رسانه ها پاسخ داد.

ترکان دراین نشست و در پاسخ به سئوال خبرنگار جهان اقتصاد مبنی بر زمزمه های تصویب طرح پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی موسوم به آئین نامه کنترل ساختمان از مخالفت قاطع خود و شورای مرکزی سازمان مذکور با این آئین نامه خبر داد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: این آیین‌نامه را سازمان نظام مهندسی پیشنهاد نداده است و معتقدم که این آیین‌نامه خلاف قانون است.

ترکان افزود: وزارت راه و شهرسازی آیین‌نامه کنترل ساختمان را به هیات وزیران پیشنهاد داده و هیات وزیران بررسی این موضوع را به کمیسیون زیربنایی انتقال داده‌اند و کارگروه فنی بر روی این موضوع به بحث و بررسی می‌پردازد.

وی تاکید کرد: معتقدم این پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی خلاف قانون نظام مهندسی است و ما برای این ادعای خود استدلال‌های مختلفی داریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره استدلال‌های سازمان مبنی بر خلاف قانون بودن آیین‌نامه کنترل ساختمان ادامه داد: کنترل نقشه ساختمان در سازمان نظام مهندسی انجام می‌شود اما این ماموریت در آیین‌نامه جدید حذف شده است.

وی افزود: تعیین مهندس ناظر هم از وظایف سازمان نظام مهندسی است که این وظیفه هم در آیین‌نامه جدید حذف شده است. همچنین صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان هم از مسئولیت‌های سازمان‌ نظام مهندسی است که این نقش را هم در آیین نامه جدید از سازمان نظام مهندسی گرفته‌اند و به طور کلی کنترل ساختمان از سوی سازمان نظام مهندسی در آیین نامه جدید دیده نشده است.

اختلاس در دوره قبلی سازمان تایید شد

ترکان درباره تخلف ۴۰ میلیاردی در سازمان نظام مهندسی گفت: آنچه که رئیس فعلی سازمان نظام مهندسی استان تهران به من گزارش داده‌اند این است که هیات رئیسه دوره قبلی سازمان نظام مهندسی استان تهران بدون اطلاع سایر اعضا بخشی از منابع سازمان را نزد بانکی سپرده‌گذاری کرده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه داد: تا این مرحله موضوع معمول و متداول است اما تخلف اینجا صورت گرفته است که در برابر این سپرده‌گذاری تسهیلاتی را برای یک شرکتی که ارتباطی با سازمان نظام مهندسی نداشته اخذ شده است و این یعنی اختلاس، یعنی استفاده از مال غیر برای استفاده‌های نابجا.وی ادامه داد: این موضو ع را به شورای انتظامی ارجاع داده‌ایم و قوه قضائیه پیگیر آن است.

امضاء فروشی هست اما نادر است!

ترکان با اشاره به همکاری شهرداری‌ها با سازمان نظام مهندسی گفت: علامتی از شهرداری‌ها دال بر اینکه قصد حذف سازمان نظام مهندسی داشته باشند ندیده‌ایم و اتفاقاً به دنبال این هستند که در کنار سازمان نظام مهندسی باشد.

وی درباره تخلف‌های امضا فروشی گفت: در سازمان نظام مهندسی معمولاً دو نوع نظارت وجود دارد که یکی نظارت بر مقررات بالادستی است و دیگری نظارت بر ساختمان در جهت منافع صاحب ملک است که در این نظارت باید مشخصات ساختمان عیناً انجام شود.ترکان تاکید کرد: منکر امضافروشی نیستم اما تاکید دارم که تخلف امضافروشی بسیار نادر است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان  دربخش دیگری از این نشست گفت: بارها این را اعلام کرده‌ام که من یک شغل دارم و به جز مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد شغل دیگری ندارم و ریاست سازمان نظام مهندسی شغل موظفم نیست.ترکان با بیان اینکه حقوق من کمتر از مدیران مناطق آزاد است گفت: هروقت که لازم باشد رقم حقوقم را اعلام می‌کنم.

۷۰ درصد کارها در قبضه ۲۷ شرکت

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه ارجاع کار از سال ۹۱ شروع شد گفت: قبل از اینکه ارجاع کار انجام شود ۷۰ درصد کارهای استان تهران تنها به ۲۷ شرکت ساختمانی داده می‌شد.وی ادامه داد: در آن زمان استان تهران ۷۰ هزار مهندس داشت که امروز این تعداد به ۱۰۰ هزار مهندس رسیده است.وی ادامه داد: هنوز هم سیستم ارجاع کار دقیق نیست و کار هم به دلیل رکود مسکن کم شده است و ۳۷ الی ۳۸ درصد صدور پروانه ساختمانی کاهش یافته است.

عمده مسکن مهر بدون مهندس ناظر ساخته شد!

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه وزیر راه و شهرسازی می‌گوید مسکن مهر مزخرف است پاسخ مردم نیست گفت: مردم زندگی خود را فروخته‌اند تا خانه‌ای از واحدهای مسکن مهر بخرند.وی افزود: اینکه من هم موافق این هستم که مبنای اولیه ساخت مسکن مهر درست نبوده است.ترکان ادامه داد: برای اینکه در زمین ارزان و رایگان خانه‌سازی کنند جانمایی غلطی داشته‌اند و آبادانی آن اراضی بسیار گران‌تر برای دولت تمام شد.

وی با بیان اینکه مسکن مهر خاصیت محله‌ای ندارد گفت: در دولت قبل از مهندسان ناظر برای نظارت بر ساخت و سازهای مسکن مهر دعوت نشد و مسکن مهر بدون مهندس ناظر ساخته شد.

ترکان با بیان اینکه اجلاس هیات عمومی ۲۶ و ۲۷ تیرماه در جزیره کیش برگزار می‌شود گفت: در این جلسه هفتمین دوره انتخابات اعضای شورای مرکزی برگزار خواهد شد.

ترکان با بیان اینکه ۱۱۷ نفر برای عضویت در هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی کاندید شده‌اند گفت: دو برابر ظرفیت موجود در روز انتخابات انتخاب می‌شوند و در نهایت وزیر راه و شهرسازی ۲۵ نفر را انتخاب می‌کند و همچنین ۷ نفر را هم به عنوان اعضای علی‌البدل از بین اعضا انتخاب می‌شوند.

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار جهان اقتصاد درباره دلیل اینکه در دوره بعد کاندید نخواهد شد گفت: طبق مقررات دوره سه ساله ریاست من تمام می‌شود و از آنجایی که اعضای هیات مدیره در شورای مرکزی باید از اعضای هیات مدیره استان‌ها باشند من نمی‌توانم در این دوره شرکت کنم چرا که در حال حاضر عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی هیچ استانی نیستم.

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35773