آیورا فرصتی برای توسعه روابط کشورهای حاشیه اقیانوس هند

0
۱,۰۱۸ بازدید

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بیان اینکه برگزاری اجلاس همکاری مناطق آزاد حوزه اقیانوس هند(آیورا) درمنطقه آزاد چابهار فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت‌های این منطقه است، افزود: نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند«آیورا ـ iora» روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه در چابهار برگزار می شود.

گروه بازار

trades@jaghaneghtesad.com

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بیان اینکه برگزاری اجلاس همکاری مناطق آزاد حوزه اقیانوس هند(آیورا) درمنطقه آزاد چابهار فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت‌های این منطقه است، افزود: نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند«آیورا ـ iora» روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه در چابهار برگزار می شود.

به گزارش جهان اقتصاد، اکبر ترکان در نشستی با اصحاب رسانه گفت: با پایه‌گذاری این اجلاس، مناطق آزاد می‌تواننددر حوزه اقیانوس هند نقش مهمی در روابط بین کشورها ایفا کنند.

وی افزود: منطقه آزاد چابهار با احداث سالن نمایشگاهی، سالن اجتماعات و تامین زیرساخت های لازم، خود را برای حضور سران ۲۶ کشور حاشیه اقیانوس هند و برگزاری اجلاس آیورا تجهیز کرده است و می‌تواند محور مهم همایش های بین المللی باشد و نقش بین المللی خود را به خوبی ایفا کند.

مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: در حوزه اقیانوس آرام کشورهایی مانند چین، کره جنوبی ، ژاپن و استرالیا و در حوزه اقیانوس هند ۲۶ کشور که ایران، هندوستان، اندونزی، بنگلادش و آفریقای جنوبی با دو میلیارد نفر جمعیت عمده ترین آن کشورها در منطقه هستند، نقش اساسی در اقتصاد جهان بازی می‌کنند.

ترکان برگزاری اجلاس اقیانوسیه را موجب افزایش سطح همکاری کشورهای شرکت کننده دانست و افزود: «آیورا» بستری است که کشورهای عضو باید از آن به منظور ایجاد تجارت بین المللی، ترویج سرمایه گذاری و تجارت بین المللی و رسیدن به رشد اقتصادی پایدار و بازار محور بهره بگیرند.

وی گسترش مناسبات تجاری، صلح آفرینی و سرمایه گذاری را از جمله اهداف اجلاس اقیانوسیه دانست و افزود: عبور یک سوم کشتی های تجاری و دو سوم کشتی های نفتی جهان از اقیانوس هند، فرصت مناسبی را برای توسعه بندر چابهار و توسعه تجارت فراهم کرده است.

مشاور رئیس جمهوری افزود: آیورا باید به دنبال ایجاد توافقنامه تجارت ترجیحی برای منطقه باشد تا دسترسی به بازارهای جهانی را از طریق حذف موانع برای تجارت و سرمایه گذاری فراهم کند.

وی با تاکید بر ایجاد زمینه های لازم برای فعالیت سرمایه گذاران در کمترین زمان ممکن فراهم شده است، تسهیل در سرمایه گذاری و جذب سرمایه بخش خصوصی در چابهار را یک ضرورت دانست.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اراده جدی مسئولان کشور برای توسعه زیرساخت های چابهار اظهار داشت: با تکمیل و احداث زیرساخت ها از جمله راه آهن، فرودگاه، جاده ترانزیتی و اجرای طرح های کلان پتروشیمی، فولاد، صنایع کوچک و بزرگ تحولات عظیمی در منطقه رخ خواهد داد.

ترکان از سرعت در اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار خبر داد و گفت: به زودی ظرفیت تخلیه و بارگیری در آن به چند برابر فعلی افزایش پیدا می کند.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد از درخواست برای ۱۸ بانک فراساحلی در مناطق ازاد خبرداد و گفت: ۵ هزار میلیارد دلار حجم تجارت مناطق آزاد اقیانوس هند است.

وی به تجارت بین کشورهای منطقه حوزه اقیانوس هند اشاره کرد و گفت: تولید ناخالص داخلی ۲۱ کشور عضو آیورا در سال ۲۰۱۵ ، ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۱۶ ، ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

ترکان همچنین به حجم واردات و صادرات کشورهای عضو آیورا اشاره کرد و گفت: ۲ هزار و ۲۷۱ میلیارد دلار حجم واردات این کشورها و ۲ هزار و ۲۷۵ میلیارد دلار مجموعه صادرات ۲۱ کشور عضو آیورا برآورد شده است.

ترکان همچنین در مورد سرمایه‌گذاری برخی کشورها از جمله ژاپن در منطقه ازاد چابهار که برخی معتقدند در مقابل سرمایه‌گذاری چینی‌ها در پاکستان در حال انجام است، گفت: این به معنای تقابل یا رویارویی با سایر کشورها نیست و علاوه بر ژاپنی‌ها هندی‌ها هم به دفعات برای سرمایه‌گذاری در این منطقه ابراز تمایل کرده‌اند. همچنین هیات‌های تجاری جدیدی که طی چند ماه اخیر وارد ایران شده‌اند، نیز سفرهایی را برای بازدید و بررسی منطقه چابهار داشته‌اند.

ترکان وجود فرودگاه کنارک، بندر شهید بهشتی، خط ریلی و اخیراً هم وجود یک ابر وای‌فای در چابهار برای ایجاد شبکه اینترنتی را از مزایای این منطقه برشمرد و اظهارداشت: در منطقه آزاد چابهار زمینی را در نظر گرفته‌ایم، تا با سرمایه‌گذاری خود منطقه ظرف ۱۸ ماه به بهره‌برداری برسد، چرا که فرودگاه کنارک متعلق به ارتش است و بیش از ۱۰ کیلومتر از محدوده منطقه آزاد چابهار فاصله دارد.

صادرات مجدد یکی دیگر از ظرفیت‌هایی بود که دبیر شورای عالی مناطق آزاد به آن اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال اکنون مواد اولیه دانه روغنی وارد چابهار شده و در کارخانه روغن‌سازی فراوری و بسته‌بندی می‌شود که به کشورهای منطقه هم صادر می‌شود یا خشکبار و برنج فله هم به همین منوال است.

ترکان همچنین در مورد فرصت‌های اقتصاد مقاومتی برای مناطق آزاد نیز، گفت: در این سیاست‌ها ۴ ماموریت اصلی گسترش و تسهیل تولید، اشتغال، فناوری‌های پیشرفته و تامین نیازهای ضروری مناطق آزاد دیده شده و هدف ما هم این است که توسعه صادرات را در این مناطق در دستور کار قرار دهیم.

وی ایجاد بانک‌های فرا ساحلی، بازار بورس سرمایه یا ایجاد شعب خارجی بانک‌ها را از ابزارهای تامین مالی مناسبی دانست که می‌تواند در منطقه آزاد ایجاد شود و در توضیح بیشتر این موضوع گفت: اکنون ۱۸ تقاضای بانک فرا ساحلی ( آف شُر) از بانک مرکزی درخواست شده که با تعدادی از آنها موافقت خواهد شد.

ترکان در پاسخ به اینکه چه فکری برای جلوگیری از واردات محور بودن مناطق آزاد کرده‌اید، نیز خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت یازدهم عملکرد مناطق آزاد را بررسی کردیم و این ما بودیم که اعلام کردیم، مناطق آزاد به جای صادراتی محور بودن، وارداتی شده‌اند که با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در اسفند ۹۲ ، ۴ ماموریت توسعه صادرات و ایجاد پایانه صادراتی را در دستور کار گذاشتیم.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=32641