آینده روشن نفت اوپک با ظهور «اقتصاد سبز»

0
۱۴۲ بازدید

«اقتصاد سبز» یعنی «آمریکا بدون کربن» تا سال ۲۰۵۰ و به عبارت دیگر خروج آمریکا از سوخت فسیلی…

مرتضی ابراهیمی

یکی از طرح های مهمی که دموکرات ها در حال اجرا در ایالات متحده هستند «اقتصاد سبز» است و مجری آن بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا است.

علی حیدری، کارشناس اقتصادی در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به مطلب فوق گفت: «اقتصاد سبز» یعنی «آمریکا بدون کربن» تا سال ۲۰۵۰ و به عبارت دیگر خروج آمریکا از سوخت فسیلی.

حیدری گفت: در این راستا بایدن باید دو گام مهم بردارد، اول بازگشت مجدد آمریکا به معاهده پاریس در مورد تحقیقات آب و هوا. این گام مهمی است برای اثبات عملی آمریکا به سمت خروج از سوخت های فسیلی.در مرحله بعدی تیم بایدن باید با جمهوری خواهان وارد مذاکره شوند تا بتوانند بسته حمایتی اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری را به تصویب برساند، این بسته حمایتی، کمک مالی زیادی می کند برای کارگزرانی که در آینده از طرح اقتصاد سبز آسیب می بینند.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: با اجرای آمریکای بدون کربن تا سال ۲۰۵۰ که سنگ بنای آن از سال ۲۰۲۱ با روی کار آمدن بایدن گذاشته شد، سبب می شود که بخش سرمایه گذاری در قسمت نفت و فراورده های نفتی در آمریکا کاهش یابد، این یعنی کاهش میزان سود آوری این بخش و  همچنین کاهش میزان کار در بخش نفت و فراورده های نفتی در آمریکا. به همین دلیل این بسته حماتی اقتصادی بایدن می تواند کمک هزینه مناسبی برای آسیب دیدگان از طرح اقتصاد سبز باشدو

وی افزود: از این رو ایالات متحده که در زمان ترامپ به صادر کننده نفت تبدیل شده بود، مجدد به واردات کننده نفت گرایش پیدا می کند، از جمله واردات نفت از اوپک هدف اولیه بایدن است.

حیدری تاکید کرد: بنابراین تا این جا بایدن باید دو گام اساسی را بردارد اول الحاق مجدد به توافق پاریس و دوم مذاکره برای تصویب بسته حمایتی اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: در صورت اجرای این دو گام کشورهای اوپک دوستان مهمی برای آمریکا خواهند شد، این دو گام را در کنار اخبار خوب از اثر بخشی واکسن های کرونا در سطح بین الملل قرار بدهیم به این نتیجه می رسیم که کاهش ترس و نگرانی از کرونا در سطح بین المللی سبب شتاب در رونق اقتصادی در سال ۲۰۲۱ نیز خواهد شد که نفت و فراورده های نفتی اولین و مهم ترین هدف و منبع اولیه در این رونق اقتصادی است.

وی ابراز داشت: پس با اجرای طرح اقتصاد سبز بایدن و اثر بخشی  بیشتر واکسن کرونا می توان این احتمال را داد که قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ تا محدوده  75 دلار نیز سوق پیدا کند.

حیدری تاکید کرد: این رویکرد ایالات متحده و تغییر رویکرد دموکرات ها و برنامه ریزی بلند مدت آن ها بر کشور های خاورمیانه به ویژه ایران نیز اثرات چشم گیری خواهد گذاشت. از این رو می توان انتظار داشت که اگر رئیس جمهور بعدی ایران با کاهش تنش منطقه ای و انظبات پولی همراه باشد یعنی سیاست های انظباطی پولی منسجم به همراه سیاست های مالی مناسبی را در پیش گیرد، می توان انتظار داشت که آرامش اقتصادی در ایران اجرایی شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: اما با مروری بر تجربه تاریخی اقتصادی از سال ۱۹۷۰ میلادی تا کنون در مورد کشورهای نفتی بیاندازیم، متوجه می شویم که متاسفانه کشورهای نفت خیز و بویژه کشورهای منطقه خاورمیانه با افزایش درآمد های نفتی به سمت هزینه کردهای غیر اقتصادی سوق پیدا می کنند و بی انظباطی پولی در آن ها رو به فزونی می رود.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: اگر این فرض تاریخی کماکان برای سال ۱۴۰۰ نیز صحت داشته باشد، پس این احتمال وجو دارد که رئیس جمهور بعدی ایران از اصلاح طلبان و یا  میانه رو ها نباشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=132498

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here