آیت الله یزدی رییس مجلس خبرگان شد

1
۲۴۶ بازدید

هفدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری صبح روزسه شنبهبا حضور اعضا و به ریاست آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی در ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد و در نهایت آیت الله محمد یزدی به ریاست این مجلس انتخاب شد.

آیت الله محمد یزدی با کسب ۴۷ رای از مجموع ۷۳ رای ماخوذه به ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد؛این درحالی بود که آیت الله هاشمی رفسنجانی رقیب او ۲۴ رای آورد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی پیش از این یک بار در سال ۸۶ و بعد از درگذشت آیت الله مشکینی به ریاست این مجلس انتخاب شده بود. او در آن سال با ۴۱ رای در برابر ۳۴ رای آیت آیت الله جنتی به ریاست مجلس انتخاب شد.

در سال ۸۹ نیز آیت الله مهدوی کنی در انتخابات هیئت رئیسه مجلس خبرگان انتخاب شد. در آن دوره آیت الله مهدوی کنی رقیبی نداشت و توانست با ۶۳ رای رئیس مجلس شود.

رای گیری برای انتخاب رییس و اعضای هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری هر دو سال یک بار برگزار می شود و طی آن رییس و اعضای هیات رییسه این مجلس با رای اعضا انتخاب می شوند.

پیش از این مرحوم آیت الله محمد رضا مهدوی کنی ریاست مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشت که ایشان مهرماه سال ۹۳ به ملکوت اعلی پیوست. طبق آیین نامه مجلس خبرگان رهبری پس از فوت رییس در اولین اجلاس مجلس خبرگان رهبری انتخابات برای ریاست برگزار می شود.

آیت الله محمد یزدی رییس جدید مجلس خبرگان رهبری متولد ۱۳۱۰ است. وی پیش از انتخاب به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری، نایب رییس دوم و ریاست دبیرخانه این مجلس را برعهده داشت. آیت الله یزدی همچنین عضو شورای نگهبان در دوره های دوم، چهارم ، پنجم و ششم بوده است.

موحدی کرمانی به هیات رییسه خبرگان رهبری پیوست

از سوی دیگر نیز بنابرانتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری که در نوبت عصر هفدهمین اجلاس خبرگان انجام گرفت، آیت الله موحدی کرمانی به عنوان یکی از نواب رییس انتخاب شد و به جمع اعضای سابق هیات رییسه پیوست و آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی نایب رییس اول مجلس خبرگان رهبری باقی ماند.

در انتخابات برای تعیین نواب آیت الله شاهرودی با ۴۲ رأی و آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی با ۲۹ رأی به ترتیب به عنوان نایب رییس اول و نایب رییس دوم انتخاب شدند.

همچنین آیت الله دری نجف آبادی با ۴۵ رأی و آیت الله سیداحمد خاتمی با ۳۴ رأی همچنان به عنوان منشی های هیأت رییسه باقی ماندند.به این ترتیب تنها تغییر در هیات رییسه اضافه شدن آیت الله موحدی کرمانی به جای آیت الله یزدی بوده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11084

Comments are closed.