کد خبر: 98384
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
گروه : گزارش

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دارالقرآن علامه طباطبایی: در برابر مسائلی که در مدارس رخ داده نباید سکوت کرد

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دارالقرآن علامه طباطبایی: در برابر مسائلی که در مدارس رخ داده نباید سکوت کرد

آیت الله مکارم شیرازی با ابراز تاسف از وقوع برخی ناهنجاری‌ها و حرکت‌های زننده در برخی مدارس تهران و پخش آهنگ‌های مبتذل، رکیک و زشت، این اقدامات را یک خطر بزرگ ارزیابی کرد.
شامگاه جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ و در چهارمین شب از ماه رمضان ۱۴۴۰ مراسم افتتاح بخش جدید دارالقرآن علامه طباطبایی(ره ) با حضور علماء و اساتید حوزه علمیه در قم برگزار شد.
آیت الله العظمی «ناصر مکارم شیرازی» از مراجع عظام تقلید که در بیت علامه طباطبایی مفسر بزرگ قرآن کریم حضور یافته بودند، با اشاره به ساخت قسمت جدید ساختمان این دارالقرآن فرمودند: افتتاح بخش جدید دارالقرآن علامه طباطبایی را به همه علما، فضلا و بنیانگذاران تبریک عرض می کنم امید دارم از این مرکز بهره برداری بیشتری برای علوم و مباحث قرآنی شود و ان شاءالله برکات الهی شامل این مرکز و شامل مراکز دیگر حوزوی باشد.
این مفسر قرآن کریم افزودند: بارها بیان کردم که مرحوم علامه، فرزندی روحانی از خود برجای نگذاشت که راهش را ادامه دهد؛ اما خداوند افرادی را گماشت که نام این انسان بزرگ را احیاء کنند و دارالقرآنی به نام ایشان برپا شود و فضلا در آن حضور یابند و این مرکز توسعه پیدا کند و علوم قرآنی در آن ترویج شود.
ایشان گفتند: این امر نشان می دهد اگر انسان خلوص نیت داشته باشد خداوند وی را پس از وفات هم تنها نمی گذارد و افرادی را می گمارد که نامش را زنده تر بگردانند.
آیت آلله مکارم شیرازی بیان کردند: هر زمان توفیقی نصیب من می شود که در بیت علامه طباطبایی بحثی داشته باشم سعی می کنم بحث قرآنی مورد نیاز روز جامعه را بیان کنم. این بار به دعاهایی اشاره می کنم که در قرآن آمده زیرا ماه رمضان ماه مناجات و دعا و نیایش با معبود است و قرآن هم کتابی جامع است که حتی طرز دعا کردن در مواقع و حوادث گوناگون را نیز به ما آموخته است.
۱۰ دعای قرآنی برای ۱۰ موقعیت
ایشان با بیان اینکه در ابتدای کتاب “مفاتیح نوین” ۲۶ دعای قرآنی را جمع آوری کردیم که به ۱۰ مورد آن اشاره می کنم؛ گفتند: امیدوارم علما و فضلا این دعاها را در قنوت های نمازشان فراموش نکنند زیرا آنان باید از این دعاها استفاده کنند.
ایشان سپس این دعاها را اینگونه توضیح دادند:
۱٫ دعا برای دنیا و آخرت: در سوره بقره دعایی آمده که مردم معمولا این دعا را در قنوت نمازشان می خوانند: ﴿ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الآخره حسنه و قنا عذاب النار﴾ (سوره بقره، آیه ۲۰۱). این دعا به ما می آموزد که هم نظر به دنیا و هم نظر به آخرت داشته باشیم زیرا دنیا مقدمه آخرت است.
۲٫ دعا در هنگام گرفتاری شدید: قرآن به ما می آموزد که اگر در مواردی گرفتار شدید دعای اصحاب کهف را بخوانیم: ﴿رَبَّنَا آتِنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً وَهَیِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدا﴾ (سوره کهف، آیه ۱۰)
۳٫ دعا در بیماری و گرفتاری خانواده: اگر در بیماری شدید گرفتار آمدید و خانواده شما گرفتار نوسان شد دعای حضرت ایوب در زمان گرفتاری را بخوانید: ﴿أَنِّی مَسَّنِیَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِین﴾ (سوره انبیاء، آیه ۸۳)
۴٫ دعا برای انجام مأموریت در نزد شخص زورگو: زمانی که در مقابل شخص قلدر و زورگویی قرار می گیرید و می خواهید ماموریتی را انجام دهید دعای حضرت موسی(ع) را بخوانید:﴿رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی؛ وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی؛ وَاحْلُلْ عُقْدَهً مِنْ لِسَانِی؛ یَفْقَهُوا قَوْلِی﴾ یعنی: “پروردگارا سینه‏ ام را گشاده گردان؛ و کارم را براى من آسان ساز؛ و از زبانم گره بگشاى؛ [تا] سخنم را بفهمند”. (سوره طه، آیات ۲۵ تا ۲۸)
۵٫ دعا برای توبه: اگر کار خطایی از انسان سر زد و اندوه و غم تمام وجودش را فرا گرفت و راه خلاص خواست، دعای حضرت یونس در بطن ماهی معروف به “ذکر یونسیه” را بخواند که ارباب سیر وسلوک برای پیشرفت کارشان ازاین ذکر استفاده فراوان دارند: ﴿لا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَک إِنِّی کنتُ مِنَ الظَّالِمِین﴾. یعنی: “(خداوندا) جز تو معبودى نیست! منزهى تو! من از ستمکاران بودم” (سوره انبیاء، آیه ۸۷)
۶٫ دعا برای خود و دیگران: اگر می خواهید برای خود و دیگران دعا کنید این عبارت کوتاه و جامع از زبان حضرت ابراهیم(ع) را بخوانید که: ﴿رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَلِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الحِساب﴾ یعنی: “پروردگارا روزى که حساب برپا مى ‏شود بر من و پدر و مادرم و بر مؤمنان ببخشاى”. (سوره براهیم، آیه ۴۱)
۷٫ دعا برای دفع وساوس شیطانی: اگر انسان در مورد وسوسه های شیطان نگران است دعای قرآنی که خطاب به پیامبر(ص) تعلیم داده شده است را بخواند: ﴿ربِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِین؛ وَأَعُوذُ بِکَ رَبِّ أَن یَحْضُرُون﴾ یعنی: “پروردگارا! از وسوسه‌های شیاطین به تو پناه می‌برم! و از اینکه آنان نزد من حاضر شوند (نیز) -ای پروردگار من- به تو پناه می‌برم”. (سوره مؤمنون، آیه های ۹۷ و ۹۸) زیرا شیاطین ابتدا وسوسه می کنند و اگر این وسوسه ها ادامه پیدا کند شیطان در صحنه زندگی انسان وارد می شود.
۸٫ دعا برای شرایط بسیار سخت: این مفسر بزرگ قرآن کریم گفت: هر گاه دست انسان از همه جا کوتاه شد به اصطلاح کارد به استخوان وی رسید می توان از دعای حضرت موسی(ع) استفاده کرد: ﴿رَبِّ إِنِّی لِمَا أَنزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیر﴾ یعنی: “پروردگارا! هر خیر و نیکی بر من فرستی، به آن نیازمندم”. (سوره قصص، آیه ۲۴)
حضرت موسی(ع) هنگامی که مشاهده کرد دختران شعیب گوشه ای ایستادند و مردان اجازه نمی دهند گوسفندانشان را سیراب کنند به جلو رفت و گوسفندان آنان را سیراب کرد. حضرت موسی(ع) در آن زمان خانه، آذوقه و سرپناهی نداشت و با عمل خیر و این دعا به همه چیز رسید و حضرت شعیب هشت تا ده سال آموزش های لازم پیامبری را به وی آموخت و توانست در کار خود پیشرفت کند. پس دعا باید در کنار عمل صالح باشد و نباید به تنهایی باشد.
۹٫ دعای ترس از عواقب گناه: اگر از عواقب گناه می ترسید این دعاها را بخوانید: ﴿رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِینَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَیْنَا إِصْرًا کَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِنَا؛ رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَهَ لَنَا بِهِ؛ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا أَنتَ مَوْلَانَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِین﴾ (سوره بقره، آیه ۲۸۶) را بخوانید.
۱۰٫ دعا برای ادای مسؤولیت سنگین: اگر مسئولیت سنگین مدیریتی بر دوش انسان افتاد بخواند: ﴿رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّهَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماما﴾. (سوره فرقان، آیه ۷۴)
ایشان خاطرنشان کردند: این دعاهای کوتاه و فشرده برای موارد و شرایط خاص است تا انسان ها با بیان آن ها مشکلاتشان برطرف شود. پس به این نتیجه می رسیم که هر چه بیشتر در حوزه قرآن فعالیت کنیم جامعیت قرآن بر ما آشکارتر می شود.
این مرجع تقلید شیعیان جهان افزودند: بسیاری از این دعاها که قالب آن از سوی انبیاء بیان شده است، درخواست نیست؛ بلکه انبیاء الهی بیان می کنند من اینگونه هستم مرا از این حالت نجات بده. حتی به صورت درخواست مستقیم نیست و به صورت التزامی است که این نشان ادب آنان در پیشگاه الهی است. زیرا انسان زمانی که دعا می کند باید بگوید من اینچنین هستم و بقیه آن با تو. این یک نوع مکتب قرآنی است که به انسان می آموزد چگونه دعا کند و این دعاها طرز درخواست از خداوند در مراحل مختلف ودر مناسبت های مختلف را به انسان آموزش می دهد.
* ترانه سخیف در چند مدرسه
این مفسر بزرگ قرآن در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط سیاسی، اقتصادی و اخلاقی روز جامعه ما گفت: شرایط بسیار پیچیده ای در این سه حوزه وجود دارد. به عنوان مثال مسائل اخلاقی در کشور ما در خطر است. گزارشی از سرودخوانی در یکی از مدارس تهران به من رسید که در آن فرزندان و نونهالان ما سرود مبتذل و سخیفی را خواندند و همراه با آن با آهنگ به رقص و پایکوپی پرداختند! باید ببینیم خطر تا کجا نفوذ کرده و آیا در برابر این مسائل باید سکوت کرد تا در آینده بیشتر گسترش یابد؟!
* فضای مجازی یا بلای مجازی؟!
ایشان با بیان اینکه “فضای مجازی، بلای مجازی شده است”، بر لزوم اصلاح و ساماندهی این فضا تاکید کردند و گفتند: برخی مقامات مسئول، آماری را برای من آورده اند که طبق آن کلاهبرداری ها در فضای مجازی ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد و آمار مربوط به برخی مسائل ضد اخلاقی تا ۷۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی خطاب به علماء و فضلا گفت:‌ ما مسئول هستیم و نباید نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بی تفاوت باشیم.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: سم پاشی ها و دروغ هایی در مسائل سیاسی بیان می شود که معلوم است این افراد شرف، غیرت، انسانیت و وجدان ندارند که هر دروغی را بر زبانشان جاری می کنند تا اذهان عمومی را مشوش و مردم را ناامید کنند. در چنین شرایطی نباید دست روی دست گذاشت و تسلیم وضع موجود شد.
* بخت آزمایی عجیب در صداوسیما
ایشان با بیان اینکه باید به صورت انفرادی و جمعی گام برداریم و مطالبه گر باشیم گفت: بنده در برخی مسائل وارد عمل شدم. به عنوان مثال در مورد بخت آزمایی هایی که در صدا وسیما بود مسائل فقهی را بیان کردم و کارساز شد. خوشبختانه بعد از موضع گیری ها و بیان حکم فقهی، جلوی آن گرفته شد.
این استاد عالی حوزه علمیه در ادامه، توضیحی درباره مخالفت مؤثر خود با برنامه تلویزیونی “برنده باش” هم دادند و فرمودند: آنان یک میلیارد درآمد داشتند و ۵۰ میلیون آن را جایزه می دادند و بقیه را برای خود برمی داشتند؛ بخت آزمایی از این پرثمرتر؟!
آیت الله مکارم تأکید کردند: مردم چشم امید به حوزه های علمیه وبخصوص حوزه علمیه قم دارند تا مراقب باشند؛ و طبق قاعده میسور، امر به معروف و نهی از منکر را تا آنجایی که می توانند و میسر است انجام دهند. علماء و روحانیت ملجأ و پناهگاه توده های مردمی هستند.
ایشان تصریح کردند:‌ باید دست به دست هم دهیم و اختلافات داخلی را کنار بگذاریم. نه در حوزه های علمیه اختلاف باشد و نه در حوزه های دیگر. در این صورت بسیاری از کارها سامان می یابد. اگر اختلاف بین مردم نباشد، کارهای بسیاری را می توان انجام داد.
* افتتاح ساختمان جدید دارالقرآن علامه طباطبایی
در این مراسم ساختمان جدید دارالقرآن علامه طباطبایی به مساحت ۴۰۰ مترمربع و با زیربنای یک هزار و۲۰۰ متر مربع شامل سالن همایش و شش کلاس ۷۰ تا ۱۰۰ نفره برای برگزاری دوره های آموزش و تفسیر قرآن کریم افتتاح گردید.
دارالقرآن علامه طباطبایی در منزلی که ایشان در هنگام حیات در آن سکونت داشتند در یکی از کوچه های “خیابان شهدا”ی قم بنا شده و مرکز امور قرآنی و منبع برکات فراوان علمی و آموزشی است.