کد خبر: 8681
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳
گروه : ایران

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: مدیران دانشگاه برای استادان و دانشجویان پرونده درست نکنند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:  مدیران دانشگاه برای استادان و دانشجویان پرونده درست نکنند

هر ساله جمع زیادی از بزرگان جهان اسلام در تهران جمع می‌شوند و در مورد مباحث وحدت‌آفرین میان شیعه و سنی بحث و تبادل‌نظر می‌کنند، اما تا به امروز نتایج وحدت‌آمیزی از آن ندیده‌ایم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سعی کنید فضای دانشگاه را تا آنجایی که به شما مربوط می‌شود، به فضای تحقیق و پژوهش تبدیل کنید و گرفتار ترس، وحشت و تقیه نشوید. مدیران دانشگاه حق ندارند برای استادان و دانشجویان به خاطر طرح مباحث علمی و تحقیقاتی پرونده درست کنند و باید مراقب باشند که فضای علمی و تحقیقی – و نه تبلیغی- حاکم باشد.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح دیروز در همایش معاونین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تبریک هفته وحدت، خاطرنشان کرد: ایجاد وحدت میان شیعه و سنی یکی از بزرگترین اهداف انقلاب اسلامی است که براساس اختلاف روایت تولد پیامبر(ص) بین شیعیان و اهل سنت هفته وحدت را در تقویم مسلمانان تعبیر کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برگزاری چندین دوره کنفرانس وحدت در تهران، اظهار داشت: هر ساله جمع زیادی از بزرگان جهان اسلام در تهران جمع می‌شوند و در مورد مباحث وحدت‌آفرین میان شیعه و سنی بحث و تبادل‌نظر می‌کنند، اما تا به امروز نتایج وحدت‌آمیزی از آن ندیده‌ایم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به حضور معاونان و مدیران فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور در این همایش، آنها را افتخار این دانشگاه دانست و افزود: شما باید به عنوان متولیان فرهنگی کشور با اجرای برنامه‌های درست و سازنده به افرادی که نگران فرهنگ و عقاید اسلامی هستند، آرامش دهید.

وی تعبیر آیت‌الله وحید خراسانی درباره دانشگاه آزاد اسلامی را که «این دانشگاه محلی برای توسعه دانش و فرهنگ و آزاداندیشی بر مبنای اصول اسلامی است» تعبیر جدی و از اهداف این دانشگاه توصیف کرد و افزود: ما برای نامگذاری دانشگاه از دو پسوند “آزاد” و “اسلامی” استفاده کردیم تا فضای تعلیم و تعلم و آزاداندیشی را برای همگان در این دانشگاه بازتر کنیم که در ابتدا این چنین بود اما بعدها با مقرراتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی وضع کرده بود، از هدفمان دور شدیم.

رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر قید اسلامی برای این دانشگاه و اهمیت تعبیر آزادی در پسوند دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر افرادی تقیه کنند و جرأت نکنند افکار تازه خود را بگویند، این نه اسلامی است و نه آزاداندیشی.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: برای همه‌ی دنیا روشن و مبرهن است که توسعه علم و پیشرفت در شرایط آزاداندیشی تحقق می‌یابد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ارائه تحلیلی از طرح مباحث و موضوعات مختلف آمیخته به کفر و شرک در صدر اسلام و تأکید بر روحیه انسانی و اسلامی پیامبر مکرم(ص) گفت: زندیق‌ها که به هیچ چیز اعتقاد نداشتند مسائل خود را با صدای بلند می‌گفتند.