آیا نفت بالاخره ۸۰ دلاری می‌شود؟

0
۳۲۱ بازدید

نگرانیهای مربوط به کرونای دلتا بازارهای نفت را در هفته های آینده نوسانی نگه می دارد اما همزمان افزایش پروازهای هوایی در سراسر اروپا و آمریکا از تقاضا برای نفت پشتیبانی می‌کند.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش ۲۳۷درصدی و یک دلار ۷۳سنت کاهش داشت و به قیمت۷۱دلار و ۱۶سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با افزایش ۳.۲۶درصدی وبا ۲ دلارو ۳۱سنت افزایش به ۶۸ دلارو۵۰سنت رسید.

بازارهای نفت خام اخیرا تحت تاثیر افزایش عرضه اوپک پلاس که با نگرانیها در خصوص افزایش دوباره آمار ابتلا در کشورهای مصرف کنندنه بزرگ همزمان شده است، ملتهب بوده اند با این حال همچنان برخی بر این باورند که نفت می تواند به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

دن ابرهارت از شرکت کاناری ال ال سی در مقاله ای برای فوربس نوشت: تحلیلگران معتقدند تقاضای قوی در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ فراگیر خواهد بود. علاوه بر انتظاراتی که برای تقاضای قوی وجود دارد، همچنان ابهامات قابل توجهی در خصوص توافق هسته ای ایران و آمریکا وجود دارد به خصوص پس از این که واشنگتن و لندن در ادعایی ایران را متهم کرده اند در حمله اخیر به یک نفتکش دست داشته اند.

نفتکش مرسر استریت تحت کنترل رژیم صهیونیستی هفته گذشته در نزدیک سواحل عمان هدف حملات پهپادی قرار گرفت که در جریان آن دو نفر از خدمه کشته شدند.

ایران دست داشتن در این حمله را تکذییب کرده اما این رویداد ممکن است تاثیر منفی روی مذاکرات هسته ای داشته باشد که مدتی است متوقف شده است. هفته گذشته آمریکا به دولت جدید ایران هشدار داد که شرایط بهتری را پیشنهاد نخواهد کرد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم هشدار داد مذاکرات نمی تواند برای همیشه ادامه پیدا کند.

بنابراین چشم انداز بازگشت نفت ایران به بازارهای رسمی دورتر شده و از فشار نزولی بر قیمتها کاسته است. معامله گران احتمال بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی را در نظر گرفته بودند و اکنون این احتمال ضعیف شده است. در این بین انتظارات برای کاهش بیشتر سطح ذخایر نفت آمریکا از قیمتها حمایت کرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، جیووانی استونوو، تحلیلگر موسسه یو بی اس اظهار کرد: نگرانیهای مربوط به کرونای دلتا بازارهای نفت را در هفته های آینده نوسانی نگه می دارد اما همزمان افزایش پروازهای هوایی در سراسر اروپا و آمریکا از تقاضا برای نفت پشتیبانی می‌کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=149896

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here