آیا قیمت نفت به ۸۰ دلار در تابستان امسال می رسد؟

0
۹۳ بازدید

گلدمن در ماه مارس سال جاری اعلام کرده بود انتظار دارد قیمت نفت خام برنت در تابستان جاری به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز بر پیش‌بینی خود برای نفت بشکه‌ای ۸۰ دلار در تابستان سال جاری میلادی پافشاری می‌کند و بهبود سریع تقاضا را دلیل این پیش‌بینی اعلام کرده است.

این بانک سرمایه‌گذاری طی یادداشتی اعلام کرد:«گسترش واکسیناسیون کرونا باعث افزایش حمل و نقل و جابجایی‌ها در آمریکا و اروپا شده و انتظار می‌رود تقاضای جهانی نفت ۱.۵ میلیون بشکه در روز در آخرین ماه سال جاری میلادی افزایش یابد و به ۹۶.۵ میلیون بشکه در روز برسد».

 گلدمن در ماه مارس سال جاری اعلام کرده بود انتظار دارد قیمت نفت خام برنت در تابستان جاری به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.

تحلیلگران این بانک یک ماه بعد با اشاره به احتمال بسته شدن قرارداد بین ایران و آمریکا در مورد برنامه اتمی ایران و برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت این کشور نوشتند:«با توجه به افزایش واکسیناسیون کرونا و بالا رفتن تقاضا، پیش‌بینی ما از قیمت بالای نفت تغییری نمی‌کند».

برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران مطمئناً خبر خوبی برای قیمت نفت نیست ولی تحلیلگران در مورد تاثیر آن بر قیمت نفت هم‌عقیده نیستند. گلدمن عقیده دارد بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی تاثیر قابل توجهی بر پویایی تقاضای نفت و قیمت آن نخواهد گذاشت.

آمریکا در ابتدای همین هفته برخی تحریم‌ها علیه مقامات ایران را برداشت و باعث کاهش قیمت نفت شد ولی این شرایط چندان طول نکشید. قیمت نفت برنت در زمان نوشته شدن این گزارش ۷۲ دلار در هر بشکه و قیمت نفت خام آمریکا ۷۰.۷۲ دلار در هر بشکه بوده است.

 در این بین، اوپک اعلام کرده انتظار دارد تقاضای نفت شش میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی افزایش یابد. آژانس بین‌المللی انرژی هم انتظار دارد ۵.۴ میلیون بشکه در روز در سال جاری و ۳.۱ میلیون بشکه در روز در سال آینده میلادی به تقاضای جهانی نفت اضافه شود. این آژانس اعلام کرد تقاضای نفت تا انتهای ۲۰۲۲ به ۱۰۰.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد که فراتر از سطح تقاضا قبل از بحران کروناست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=144702