کد خبر: 132977
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

آیا صادرات گاز مایع ایران افزایش می یابد؟

آیا صادرات گاز مایع ایران افزایش می یابد؟

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، یک منابع آگاه به صنعت انرژی ایران گفت: امسال حدود شش میلیون تن کمبود عرضه گاز مایع در جهان خواهیم داشت زیرا تقاضا در چین به سرعت در حال افزایش است. طبق تحلیل های گلوبال پلاتس انتظار می رود تقاضای گاز مایع در چین در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۵ میلیون تن در مقایسه با سال ۲۰۲۰ افزایش یابد که ناشی از راه اندازی و آغاز بکار چند کارخانه جدید در چین است.

با این حال منبع دیگری به همین رسانه گفته است: فکر نمی کنم این اتفاق خیلی سریع و یک شبه رخ دهد و به نظر می رسد دستکم به شش ماه زمان نیاز داریم تا بتوانیم به شرایط عادی باز گردیم .

به گفته وی، صادرات منابع طبیعی و انرژی ایران ممکن است در اوایل سال جاری احیا نشود و برای افزایش کامل تولید به ۸ تا ۱۰ ماه زمان نیاز دارد زیرا ایران نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در صنعت نفت و گاز دارد که در چند سال گذشته تحریم بوده است.

این گزارش می افزاید: تحریم های ایالات متحده علیه صادرات نفت و گاز ایران در ماه مه ۲۰۱۸ باعث توقف صادرات گاز مایع ایران تا پایان همان سال شد اما برخی از صادرات ایران به آسیا، عمدتا به چین، در سال ۲۰۱۹ از سر گرفته شد و در خرداد همان سال به حدود ۵۳۰ هزار تن رسید.

در بخش دیگری از این تحلیل با استناد به داده های گمرک ایران آمده است: کل صادرات گاز مایع ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی ۴.۳ میلیون تن بوده که نسبت به سال گذشته ۶۹۰ هزار تن کاهش داشته و به کمترین میزان از سال ۲۰۱۷ یعنی قبل از تحریم ها رسیده است. گلوبال پلاتس نوشته است: وزیر نفت ایران در ابتدای سال جاری میلادی اظهار امیدوار کرده است که تهران سهم خود را در بازار نفت احیا کند زیرا تهران امیدوار است دولت جدید آمریکا بتواند تحریم ها را بردارد.