کد خبر: 2325
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

آیت الله مکارم شیرازی: دولت سابق آمارهای دروغ می داد

آیت الله مکارم شیرازی: دولت سابق آمارهای دروغ می داد

یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، با تصریح به این نکته که یکی از بلاهای دولت سابق{دولت احمدی نژاد} ارائه آمارهای غیرواقعی بود، گفت: بانک مرکزی دولت سابق، عواملی که آمار را منفی می کرد، از سبد کالاهای بررسی شده کنار می گذاشتند و آمار دروغین به مردم می دادند.

به گزارش ایلنا ، آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر پنج شنبه، در دیدار با ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی که در دفتر این مرجع تقلید در قم حاضر شده بود، با تصریح به این نکته که یکی از بلاهای دولت سابق ارائه آمارهای غیرواقعی بود و خودشان نیز گاهی این آمارهای دروغ را باور می کردند، گفت: این کارها اعتماد مردم را کمک کرد.
وی افزود: هر تشکیلاتی روی آمار وقعی کار کند به موفقیت می رسد اما ارائه آمارهای مصلحتی به رکود می رسد.
این مرجع تقلید خطاب به دولت تدبیر و امید گفت: سعی کنید، آمارهایی که می دهید، واقعی باشد و بدانید یکی از بلاهای دولت سابق ارائه آمارهای غیرواقعی بود؛ البته گاهی اوقات دولت ها خوششان نمی آید آمارهای منفی ارائه شود و برای خوش آمد دولت ها نباید آمار دروغین به مردم داد.
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: بانک مرکزی دولت سابق، عواملی که آمار را منفی می کرد، از سبد کالاهای بررسی شده کنار می گذاشتند و آمار دروغین به مردم می دادند.
این مرجع تقلید همچنین با بیان این که اجرای طرح هدفمندی یارانه ها به شیوه دولت قبل{دولت احمدی نژاد}، بلایی برای این مملکت بود، اظهار داشت: به نمایندگان مجلس گفتم چرا وقتی که آمدند یارانه به همه بدهند شما مخالف نکردید؟ باز به آن ها گفتم بهتر بود قشر زحمت کش و کمیته امداد بهزیستی و دانشجویان و نیازمندان را پیدا کنید و فقط به این ها یارانه داده شود؛ متاسفانه این همه پول هنگفت به ۷۰ میلیون داده می شود و یکی از عوامل خوابیده شدن چرخ اقتصاد است.
وی با بیان این که شعار یارانه برای همه، موجب بسته شدن دهان همه شد، گفت: یک سوم جمعیت کشور، مستعد دریافت یارانه است و باید به آن ها پرداخت شود؛ البته محدودکردن این طرح، الان هزینه دارد، اما این جراحی باید روزی انجام شود و اگر صورت نگیرد چرخه اقتصاد می خوابد.
آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و برخورد این دولت با مسئله هسته ای اشاره کرد و گفت: مردم امید بستند، مسئله انرژی هسته ای به صورت آبرومندی حل شود و ان اشالله در آن مسیر قرار داریم و غربی ها اگر لجبازی نکنند امیدواریم به نقطه مطلوبی برسد.
این مرجع تقلید با بیان این که مردم منتظر بهبود وضعیت اقتصادی هستند، خاطرنشان کرد: فشار اقتصادی بر روی طبقات پایین جامعه بسیار است و روزی نیست نامه هایی که برای دفتر ارسال می شود افرادی در مورد مشکلات اقتصادی با ما صحبت نکرده باشند و ما گویا باید کمیته امداد جدید برای خود ایجاد کنیم درحالی که ما متولی حفظ مسائل حوزه هستیم؛ اما در عین حال به جهیزیه و درمان مردم نیز کمک می کنیم.
وی تأکید کرد: اگر این دو مسئله ای که ذکر کردم حل شود پایه های دولت محکم می شود و اگر متزلزل شود در راه خوبی قرار نمی گیریم.
آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با بیان این که بسیاری از کارخانه ها مدعی هستند حمایت کافی از ما نمی شود، ابراز داشت: کارخانه داران مدعی هستند مواد اولیه و نرخ گاز، برق و آب اضافه شده است؛ اما اجازه نمی دهند قیمت محصولات افزایش یابد و در معرض ورشکستگی قرار داریم.
وی با بیان این که بانک ها تسهیلات ۲۲ درصدی به مردم می دهند، اما به تولیدکنندگان ۲۷درصد، گفت: آیا برای تولیدکنندگان باید تسهیلات گران تر باشد؟
این استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به این که بانک ها عقود شرعیه را رعایت نمی کنند، گفت: بانک های کشور در حال تبدیل شدن به بانک اسلامی توام با ربا هستند؛ و فاکتورهای صوری، صادر می کنند که این کار حرام است و افراد عقود اسلامی را برای همان مسئله ای که دریافت می کنند، باید هزینه کنند.
وی با اشاره به اینکه فلسفه بانکداری اسلامی این بوده است که سرمایه های خود را به سمت تولید ببرد، گفت: برخی بانک ها مدعی هستند کارهای اقتصادی سودآور می کنند و بخشی از این سود را به مردم به عنوان نرخ سپرده می دهند و مردم این ادعای بانک را بر صحت بگذارند و حلال بدانند.
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: امروز بانک های مختلفی در خیابان ها ایجاد شده است و مردم سوء ظن دارند و می گویند مشخص است که بانک ها درآمد کلانی دارند که مثل سبزی، سبز می شوند، اما دو روزی که نمی توانیم قسط بدهیم جریمه دیر کرد گرفته و منازل به مصادره گذاشته می شود.
وی افزود: بانک ها بیشتر به دنبال سود هستند در حالی که بانک باید سود در سایه خدمت ببرد نه سود غیر از خدمت؛ بانک ها نباید هر بلایی می خواهند سر مردم بیاورند.
این مرجع تقلید با اشاره به درآمدهای مختلف بانک ها، گفت: بخشی از درآمد بانک ها از طریق ارائه وام و دریافت سود ۲۷ درصدی از مردم است، اما درآمد دیگر بانک ها، از طریق حساب جاری مردم است و برای بانک هیچ هزینه ای نیز ندارد و سود خالص است و ما به بانک ها توصیه داریم بخشی از این را بگذارید برای قرض الحسنه و منتظر نباشید مردم بخاطر خدا یا جایزه بیایند حساب قرض الحسنه سرمایه گذاری کنند.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که جلوی اضافه شدن بانک ها را بگیرید، خطاب به رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک های بسیاری تاسیس شده است وموجب شده اموال مردم به آنجا برود.
وی با بیان این که جریمه های تاخیر بانک ها، تعزیر مالی است و باید مال حاکم شرع شود نه بانک، گفت: جریمه دیرکرد برای کسی است که توانایی پرداخت اقساط را دارد اما نمی خواهد بدهد، نه برای کسی که توانایی مالی ندارد و بانک ها باید ملاحظه افرادی که بضاعت مالی شان کاسته شده است، داشته باشند