آیت‌الله هاشمی: تضعیف پایه‌های کشور در نزاع‌های سیاسی از مصادیق ضداخلاقی‌ است

0
۲۹۴ بازدید

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به بحران اخلاقی را ضروری خواند و گفت: سست شدن پایه‌های جامعه اسلامی در نزاع‌های مذهبی و تضعیف پایه‌های کشور در نزاع‌های سیاسی یکی از مصادیق ضد اخلاقی‌ها است که متأسفانه هر دو مورد را در روزگار خود می‌بینیم.

ه گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح دیروز در دیدار جمعی از مسؤولین معاونت ساماندهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان، با تأکید بر اهمیت نقش و جایگاه جوانان در جوامع، گفت: جوانان شاداب، خانواده‌ها و جامعه را با نشاط و برای آینده‌نگری امیدوار می‌کنند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، استحکام خانواده را مسأله جدّی برای هر جامعه‌ای خواند و افزود: باید نمونه‌های موفق دنیا را بررسی و از نکات مثبت آنها استفاده کرد تا عواقب منفی دوران گذار از سنت به مدرنیته خانواده‌ها را کمتر تحت تأثیر قرار دهد.
وی آزادی و محدودیت را دو اصطلاح مهم و ضروری برای مطالعه مسایل جوانان توصیف کرد و گفت: افراط و تفریط در هر دو موضوع، مطالعات را از مسیر درست منحرف می‌نماید و به تبع آن جوانان به جای میدان‌داری منطقی، منزوی می‌شوند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان مصادیقی از تلاش‌های بزرگان ادیان دنیا در جهت حفظ بنیان خانواده‌ها، خاطر نشان کرد: حفظ و تقویت بنیان خانواده مشکل مشترک همه‌ی جوامع در دنیای معاصر است و بزرگان ادیان علیرغم تفاوت در فرهنگ‌ها در این زمینه دغدغه‌های مشترک دارند.
عضو مجلس خبرگان رهبری نگاه اسلام و قرآن به خانواده‌ها را بسیار جامع و راهگشا توصیف کرد و گفت: آیات و روایات اسلامی بر تقویت بنیان خانواده تأکید می‌کنند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اهمیت برنامه‌ریزی برای امور جوانان در ایران، اظهار داشت: در عصر انفجار اطلاعات، ابزار اطلاع‌رسانی به شکل گسترده در دسترس همگان است و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی رشد علم و تکنولوژی را بگیرد.
وی افزود: نکات مثبت ابزار اطلاع‌رسانی باعث رشد و توسعه دانش‌ها می‌شود که در هر حالتی بر جهل مقدم است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تصویب منشور جوانان در سال‌های پس از جنگ، تصریح کرد: بازنگری آن با توجه به مقتضیات زمان از ضرورت‌هاست که امیدواریم کارشناسان، چراغی مناسب برای تصمیم‌گیری و ارائه راهکارها تدوین کند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توجه به امور روان‌شناسی در مطالعات مربوط به جوانان را ضروری دانست و گفت: باید با ادبیات جوانان با آن صحبت کرد، چون جوانان سرشار از عقل و احساس هستند.
وی استفاده از تجربیات موفق دیگر کشورها در هر موضوعی را متناسب با شیوه درست مدیریت خواند و گفت: عواطف و احساسات در وجود انسان‌هاست که باید در مسیر خوبی‌ها فردی و اجتماعی جهت داده شود.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تسهیل ازدواج را ضروری خواند و گفت: باید سنت‌های ازدواج را با مقتضیات زمانه تطبیق کنیم. تا هم انتظارات خانواده‌ها تأمین شود و هم جوانان فکر نکنند ازدواج بر آنها تحمیل می‌شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دوری از ازدواج به خاطر مسایل مادی را برای جوانان مسلمان ناپسند و توجیه‌ناپذیر خواند وگفت: قرآن با صراحت به جوانان می‌گوید که در ازدواج به خداوند توکل کنید: “وَأَنکِحُوا الْأَیَامَی مِنکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاء یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ”
وی استفاده از همه امکانات و راهکارهای جامعه اسلامی برای گسترش ازدواج را سازنده خواند و گفت: خیّران در کارهای خیر به میزان ثواب می‌اندیشند و اگر فرهنگ‌سازی شود که تسهیل ازدواج ثواب دنیا و آخرت دارد، خیّران در ایران ثابت کرده‌اند که در کار خیر از دیگران سبقت می‌گیرند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5743