آوار شدیدتر موج دوم کرونا بر سر صنعت نفت و گاز

0
۵۶۲ بازدید

موج دوم کرونا در حال حاضر پیامدهای گسترده ای را در تعدادی از بخش ها به همراه داشته است و انتظار می رود تقاضای انرژی جهانی در سال ۲۰۲۰ تا ۶درصد سقوط کند.

گلناز پرتوی مهر _مدیرعامل شرکت بریتیش پترولیوم (BP) در مجمع انرژی هند۲۰۲۰ سراویک اعلام کرد موج دوم ابتلا به ویروس کرونا در جهان تاثیر شدیدتر از حد انتظاری روی تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ داشته است.

لونی گفت: از نظر تقاضا برای نفت بدون تردید آسیبی وجود داشته که کمتر از حد انتظار ما در نیمه اول سال و اندکی بیشتر از تصور ما در نیمه دوم سال که موج دوم شیوع ویروس کرونا در جهان آغاز شد، بوده است.

در همین زمینه، یوسف موسایی کارشناس حوزه انرژی، در گفت وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار کرد: موج دوم کرونا در حال حاضر پیامدهای گسترده ای را در تعدادی از بخش ها به همراه داشته است و انتظار می رود تقاضای انرژی جهانی در سال ۲۰۲۰ تا ۶درصد سقوط کند.

وی تصریح کرد: به گفته مدیران نفتی چشم انداز این صنعت با پیش بینی افزایش قیمت نفت و شروع تقاضا برای افزایش قیمت ها در زمان پس از کرونا است و اما به احتمال زیاد چشم انداز موج دوم همه گیری کرونا که عمق رکود جهانی را عمیق تر می کند، تأثیر قابل توجهی در بازارهای نفت و گاز به وجود می آورد .

وی افزود: تقاضای جهانی گاز طبیعی مایع در سال جاری بسیار خوب بوده است و پس از کاهش اقدامات پیشگیرانه، این روند رو به افزایش است اما این بهبود به طور جدایی ناپذیری با چشم انداز اقتصادی در ارتباط است.

به گفته وی، تحقیقات نشان می دهد که موج دوم کرونا در مقیاس بزرگ تر می تواند منجر به کاهش تقاضای جهانی گاز به میزان ۴درصد در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹ شود. تقاضای جهانی گاز مایع نیز کاهش می یابد و فشار بیشتری را به اروپا وارد می کند تا مازاد عرضه را جذب کند و باعث تأخیر بیشتر در ساخت پروژه های LNG شود.

وی خاطرنشان کرد: پروژه های سرمایه گذاری در گاز طبیعی مایع، پیش از تصمیم نهایی می توانند متوقف شوند زیرا نیاز به عرضه گاز LNG جدید متوقف می شود. در آمریکای شمالی، بهره گیری کم از LNG می تواند به بحرانی جدید در این حوزه تبدیل شود، با این حال تأمین گاز طبیعی مایع، شوک تقاضای ناشی از فعالیت های اقتصادی پایین را جذب می کند.

** انعطاف پذیری شرکت های نفت و گاز مهم تر از همیشه

موسایی بیان کرد: محدودیت های جدید می تواند منجر به کاهش بیشتر تقاضای انرژی داخلی آمریکای شمالی شود که توسط بخش های صنعتی و برق هدایت می شود واز آنجا که تقاضای برق در بخش های صنعتی در موج دوم همه گیری کم می شود پس تاثیر فراوانی بر قیمت گاز طبیعی می گذارد که درهمین حال، انتقال انرژی به شدت بر استراتژی صنعت سنگینی می کند و می تواند برخی از سرمایه گذاری ها را متوقف کند .

وی درپایان خاطرنشان کرد: حوزه انعطاف پذیری ساختاری می تواند در حال حاضر برای بسیاری از فعالان صنعت نفت و گاز بسیار مهم باشد که با این وجود، پیش بینی ها حاکی از آن است که در حالت موج دوم کرونا، اندازه کلی بازار گاز آمریکای شمالی ۶.۵ میلیارد فوت مکعب در روز کاهش می یابد .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=117315