کد خبر: 3572
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳

آن ۲۰هزار میلیارد تفاهم است نه قرارداد !

آن ۲۰هزار میلیارد تفاهم است نه قرارداد !


 رییس دوره‌های اول تا سوم شورای شهر تهران، گفت: مصوبه‌ای مبنی بر الزام شهرداری به عقد قرارداد با قرارگاه خاتم‌الانبیاء در شورای سوم و چهارم نداشته‌ایم و این اتفاق تنها یک بار در شورای دوره دوم افتاده است.
مهدی چمران در گفت‌وگو با  ایسنا ، با بیان مطلب فوق، گفت: در شورای دوم، به علت اینکه شهرداری پول نداشت، مقرر شد به میزان ۱۰۰۰ میلیارد تومان با قرارگاه خاتم‌الانبیاء قرارداد عقد کند تا هزینه کرده و بعدا این میزان را به قرارگاه بدهد. همین اتفاق هم افتاد و حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان بین قرارگاه و شهرداری، قرارداد منعقد شد، ولی در دوره‌های سوم و چهارم مصوبه اینچنینی نداشته‌ایم.
وی در پاسخ به اینکه آیا شهرداری حق دارد بدون اطلاع اعضای شورای شهر تهران، با پیمانکاران تفاهمی داشته باشد، تاکید کرد: آنچه منتشر شده است "تفاهمنامه" است نه "قرارداد" و شرایط آن فرق دارد.
چمران افزود: طبق این تفاهمنامه، شهرداری با قرارگاه خاتم‌الانبیاء کار می‌کند و یک پروژه مثل پروژه پل صدر، کافی است تا تمام هزینه‌های این تفاهم‌نامه، صرف آن شود.
وی با اشاره به عقد قرارداد شهرداری و قرارگاه خاتم‌الانبیا برای پروژه پل صدر، گفت: در آن زمان هم قانونی نداشتیم که باید شورا را از این موضوع مطلع کرد. آنها با خاتم قرارداد منعقد کردند و در عین حال پیمانکار دیگری هم توان اجرای این پروژه را نداشت.
رییس سابق شورای شهر تهران همچنین با تاکید بر اینکه شهرداری می‌تواند با پیمانکاران قرارداد ببندد یا تفاهم نامه امضا کند و مشکل قانونی از این بابت وجود ندارد، در پاسخ به اینکه آیا تفاهم‌نامه بین شهرداری و قرارگاه خاتم‌النبیاء باعث ایجاد انحصار و خارج شدن سایر شرکت‌های خصوصی نمی‌شود، ادامه داد: قاعدتا اگر قراردادی بین این مجموعه و شهرداری منعقد شود باید مزایده و مناقصه صورت گیرد و مراحل قانونی طی شود، اما فعلا این موضوع در حد تفاهم‌نامه است ، البته ممکن است بخواهند "ترک تشریفات" کنند که آن هم باید دلیل داشته باشد.
عضو کمیسیون معماری و شهرسازی همچنین با بیان اینکه در پروژه‌هایی مثل تونل توحید و نیایش، از پیمانکارانی جز قرارگاه خاتم‌الانبیاء استفاده شد، افزود: این تفاهم‌نامه ظرفیتی را ایجاد می‌کند تا بتوانیم همانطور که دولت اعلام کرد پروژه‌های بزرگ را برای قرارگاه خاتم‌الانبیاء واگذار کنند و در همین راستا پروژه‌های بزرگ شهرداری هم واگذار می‌شود.