آموزش سواد مالی به سبک داستان

0
۸۵۹ بازدید

آنچه کودکان ما یاد می‌گیرند، آینده آنان و جامعه را خواهد ساخت. امروز که مسائل اقتصادی و اجتماعی پررنگ‌تر از همیشه و تأثیرش بیش از پیش شده، اهمیت یادگیری «سواد مالی» مضاعف شده است. در «سواد مالی» یاد می‌گیریم چرا و چطور پس‌انداز کنیم. چرا و چطور ارزش پول‌مان را حفظ کنیم. با راه‌های درست کسب پول و درآمد آشنا می‌شویم. به اهمیت کارافرینی و ارزش‌آفرینی پی می‌بریم. با محدود بودن پول و نامحدود بودن خواسته‌ها آشنا می‌شویم و … .
کودکان آگاه به دانش سواد مالی و عامل به مهارت‌های آن، جامعه‌ای را شکل می‌دهند که در آن، دغدغه‌ی گذران زندگی و رفع مایحتاج روزانه کمتر خواهد بود و انسان‌ها آزادانه مأموریت خود را در زندگی دنبال می‌کنند. جامعه‌ای که در آن فرهنگ‌ها و رفتارهای نادرست جای خود را به رفتارهای درست می‌دهند. شبیه همان اتفاقی که برای بستن کمربند ایمنی و … رخ داد
یکی از مهم‌ترین ابزارهای آموزشی در سنین کودکی، «داستان‌» است. بچه‌ها با تک‌تک قهرمان‌ها هم‌ذات‌پنداری می‌کنند. خودشان را جای آن‌ها قرار می‌دهند و مثل آن‌ها، در برابر اتفاق‌های گوناگون، واکنش نشان می‌دهند. همین باعث می‌شود تجربه‌های گسترده‌ای به دست آورند و به موقعیت‌های مختلفی فکر کنند.
از همین‌روست که حجم عمده مطالب آموزشی «سواد مالی» در دنیا، به زبان داستان و با تصویرسازی‌های متنوع طراحی می‌شوند. «مجموعه داستان‌های سواد مالی» در ۱۷ جلد، برای کودکان پیش‌دبستانی تا سوم دبستان از میان پرفروش‌ترین و معتبرترین کتاب‌های داستانی سواد مالی در جهان، توسط «آکادمی هوش مالی» انتخاب و ترجمه و از طریق «انتشارات قدیانی» منتشر شده است.
کودکان ایرانی با مطالعه این کتاب‌ها، سرفصل‌های زیر را یاد می‌گیرند: فرق نیاز و خواسته، نکات مهم کارآفرینی و فروش، ضرورت کار و همکاری، نکات مربوط به انتخاب هدیه برای دوستان و اعضای خانواده، روش تولید یک کالا، روش تجربه یک زندگی خوب و در عین حال ساده، معنای توجیبی و ضرورت پس‌انداز، نحوه خرید و مواجهه با تبلیغات گوناگون و انتخاب یک شغل خوب.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=93117