کد خبر: 43358
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۵

روز آرام در بازار برق

روز آرام در بازار برق

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز چهارشنبه ۹۵٫۰۸٫۰۵ در بازار برق بورس انرژی ۱,۰۹۰ مگاوات برق به ارزش ۷ میلیارد و ۸۰  میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته با افزایش ۱ درصدی همراه بوده است.

شیب نزولی میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات بارپایه روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز متوقف و در محدوده ۳۶۰,۰۰۰ ریال باقی ماند.

۶

نمودار میانگین وزنی قیمت:

۴

۵

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشاهده می‌شود؛ روند نزولی قیمت در روزهای اخیر در معاملات امروز متوقف شد و در محدوده ۳۶۰,۰۰۰ ریال باقی ماند.

امروز در بازار برق بورس انرژی، معاملات در محدوده قیمت‌های روز گذشته به انجام رسید. تأخیر در تأمین مالی شرکت‌های توزیع نیروی برق بازار را با افت قابل توجه در حجم و ارزش معاملات همراه کرده است. در صورت تداوم کمبود نقدینگی در بازار امکان نزول بیشتر قیمت وجود دارد.

بیشترین حجم معاملات در بازار امروز مربوط به نمادهای بارپایه در حال ابطال بود.

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

۳

بررسی روند نماد ۱۳۹۵۰۸۱۱ :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه ۱۳۹۵۰۸۱۱ را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود قیمت در طول دوره روندی نزولی داشته و در انتهای دوره با افزایش شیب در محدوده ۳۶۵,۰۰۰ ریال قرار گرفته است.

روند سال گذشته این نماد همانطور که در تصویر مشاهده می شود؛ قیمت در ابتدای دوره روندی با ثبات در محدوده ۳۳۶,۰۰۰ ریال داشته و در اواسط دوره با شیبی تند روندی صعودی به خود گرفته و پس از صعود تا قیمت ۳۷۵,۰۰۰ ریال در این قیمت به ثبات رسیده است.۲

در این نماد تا به امروز ۳۹۰  مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات ۲۶٫۰۷٫۱۳۹۵ با ۱۴۰  مگاوات می‌باشد.

روند نماد ۱۳۹۴۰۸۱۴ (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

۱