کد خبر: 4184
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳

آمار مانده سپرده‌ها و تسهیلات نظام بانکی

آمار مانده سپرده‌ها و تسهیلات نظام بانکی

گروه بازارسرمایه : بانک‌مرکزی جدیدترین آمارها را از مانده سپرده‌ها و تسهیلات شبکه بانکی تا پایان بهمن‌ماه اعلام کرد

بر اساس این آمارها، مانده کل سپرده‌های شبکه بانکی تا پایان این ماه به حدود ۶۶۰ هزار و ۱۰۵ میلیارد تومان رسیده که نسبت به رقم مشابه این شاخص در دی‌ماه، رشدی ۲ درصدی نشان می‌دهد. در این دوره، مانده کل تسهیلات پرداخت‌شده از سوی شبکه بانکی به حدود ۵۴۹ هزار و ۶۱۴ میلیارد تومان رسیده است.
این آمارها نشان می‌دهد مانده تسهیلات شبکه بانکی در بهمن‌ماه، تقریبا ۷/۱ درصد افزایش یافته است. علاوه‌بر این، مانده کل سپرده‌ها با کسری قانونی نیز در پایان بهمن‌ماه، حدودا
۵۸۵ هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان شده است که رشدی ۹/۱ درصدی را در مقایسه با رقم این شاخص در پایان ماه قبل از این دوره، نشان می‌دهد.
حجم نقدینگی ۶۱۸ هزار میلیارد تومان شد
حجم پایه پولی در پایان خرداد ماه امسال با ۲.۳ درصد کاهش نسبت به اسفند ۹۲، به ۱۱۲هزار و ۴۹۴ میلیارد تومان و حجم نقدینگی با ۳.۹درصد افزایش به ۶۱۷ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به خرداد ۹۲، بیش از ۳۰.۵ درصد رشد داشته است.
براساس آخرین آمار از متغیرهای پولی بانک مرکزی حجم نقدینگی در پایان خردادماه امسال با ۳.۹ درصد (۲۳ هزار و ۱۹۵ میلیارد تومان) افزایش به ۶۱۷ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان رسید.
براساس این گزارش نقدینگی در پایان خرداد ماه امسال در مقایسه با خرداد ماه سال گذشته بیش از ۳۰.۵ درصد افزایش داشته که از نظر مقداری ۱۳۷ هزار و ۹۹۷ میلیارد تومان افزایش نشان می‌دهد.
اما حجم پایه پولی در این مدت با ۲.۳ درصد کاهش به ۱۱۲ هزار و ۴۹۴ میلیارد تومان رسیده که از لحاظ مقداری ۲۶۴۸ میلیارد تومان کاهش داشته است.
این در حالی است میزان رشد حجم نقدینگی در سه ماهه اول سال گذشته ۲.۷ درصد و حجم پایه پولی منفی ۵.۵ درصد بوده است.
بر این اساس رقم ضریب فزاینده در پایان خرداد به عدد کم سابقه ۱۰ رسیده است.گفته می‌شود  این به دلیل ورود یکبار۱۲ هزارو ۴۹۰ میلیارد تومان پول پرقدرت در پایان سال به چرخه اقتصاد بود و مدیران بانک مرکزی امیدوارند که ضریب فزاینده در ماه‌های آینده با حدود ۵برگردد.
به پایه گزارش فارس، افزایش رشد نقدینگی به رقم نگران‌کننده بیش از ۳۰.۵ درصد کاملا بر خلاف سیاست خروج غیر تورمی است و در صورت حفظ این میزان رشد، هدف کاهش و کنترل تورم دولت در ماه‌های آینده مخدوش خواهد شد.