آماده هرج‌ومرج بزرگ در صنعت حمل‌ونقل کانتینر باشید!

0
۲۸۱ بازدید

وضعیت صنعت کشتیرانی درست همانند امواج دریا، در حال تلاطم است، پس این موضوع هم به‌مرورزمان عادی خواهد شد…

نویسنده:‌ دیوید فیکلینگمترجمین: حسین پایمزد / عرفان جهانی

 بنادر متراکم و انباشته از بار و فاجعه بزرگ کانال سوئز، تنها مشکلات ظاهری این حوزه هستند. زمانی که دراین کسب و کار مشکلی به‌وجود آید، مسائل بسیار جدی‌تر و بزرگتر خواهند بود.

به نظر نمی‌رسد کشتی‌های حمل بار بتوانند همچون گذشته به شکل هم‌زمان فعالیت خود را ادامه دهند.

حوالی اوایل فوریه صف‌هایی در بنادر دوقلوی  لس‌آنجلس  و لانگ‌بیچ  وجود داشت، طوری که مثلاً بیش از ۴۰ کشتی کانتینری در انتظار پهلو گرفتن در میان سیلی از ترافیک بودند. حجم ترکیبی ترمینال‌ها در ماه مِی به رکورد ۱.۹ میلیون کانتینر رسیده بود، یعنی تقریباً دو برابرِ دوره‌ی رکود در زمان شیوع بیماری کرونا در مارس ۲۰۲۰.

سپس کشتی «اِوِر گیوِن» کشتی غول‌پیکر ۲۰.۱۲۴ کانتینری، نزدیک به یک هفته در کانال سوئز گیر کرد طوری که موجب تأخیر در عبور و مرور صدها کشتی در مسیر میان آسیا و اروپا شد.

و این روزها، بندر یانتیان در شهر شنژن کشور چین نیز به‌دلیل شیوع ویروس کرونا که تمام برنامه‌های زمان‌بندی شده را به‌هم زده، به حاد شدن موضوع اضافه کرده است.

*دریاهای آزاد

هزینه حمل یک کانتینر ۴۰ فوت از شانگهای  به روتردام  از ۱۰.۰۰۰ دلار عبور کرده است.

 اگر فکر می‌کنید این موضوع، بیشتر یک مشکل محدود و محلی است که با کاهش شدت اختلال و آشفتگی‌های اقتصاد جهانی در حال احیا، برطرف خواهد شد، سخت در اشتباهید! عواملی که نرخ جابجایی هر کانتینر ۴۰ فوت میان آسیا و اروپا را به رکورد ۱۰.۰۰۰ دلار رسانده‌اند، ناشی از ناهماهنگی‌های موقتی نیست؛ بازگشت به وضعیت عادی، ممکن است سال‌ها زمان ببرد.

صنعت حمل‌ونقل کانتینر معمولاً آن‌چنان سازمان کارآمدی دارد که به‌سختی متوجه حضور آن می‌شویم. کشتی‌های حامل ۱۰.۰۰۰ کانتینر می‌توانند سپیده‌دم وارد بندرگاه شوند و در زمان غروب خورشید، با محموله‌های جدید، دوباره حرکت کنند. نرخ‌ها در برخی مواقع به‌قدری پایین آمده است که در اوایل سال ۲۰۱۶ تنها با پرداخت ۱۰ دلار، می‌توانستید یک‌تن محموله را از شانگهای به روتردام حمل کنید؛ و حتی در آن دوران، بزرگ‌ترین خط حمل‌ونقل جهان، AP Moller-Maersk A/S، سود عملیاتی معقولی به دست می‌آورد.

آن روی سکه برای چنین سیستم کارآمد و منظمی، این است که زمانی که در این کسب‌وکار مشکلی به‌وجود آید، مسائل بسیار جدی و بزرگ خواهند بود.

*شورش کانتینری!

به دلیل مواجهه صنعت حمل‌ونقل با کمبود کانتینر در آسیا، نرخ کانتینر برای صادرات از مبدأ چین، نسبت به نرخ سفر بازگشت، به شدت در حال افزایش است!

 نکته مهم: نمودارهای فوق نمایانگر نسبت “نرخ کانتینر برای سفر رفت” تقسیم بر “نرخ کانتینر برای سفر برگشت” می‌باشد. یعنی «شانگهای / روتردام» نشانگر نرخ حمل شانگهای به روتردام، تقسیم بر نرخ حمل روتردام به شانگهای است.

بخشی از مشکل، این بوده که کانتینرها در مکان‌های صحیح قرار ندارند. جالب است که در سطح بین المللی، وقوع همه‌گیری کرونا منجر به افزایش آنی و شدید تجارت گردید. در سپتامبر سال گذشته، با افزایش تقاضای تجهیزات پزشکی و کالای بادوام و فاسدنشدنی در کشورهای ثروتمند، حجم حمل‌ونقل، از اهداف تعیین‌شده فصلی در ماه‌های ژانویه و فوریه پیشی گرفت.

تلاش برای تحویل به‌موقع کالا باعث شد تا بسیاری از کشتی‌ها سفر بازگشت را خالی طی کنند تا شاید بتوانند حتی اگر شده چند ساعت در زمان صرفه‌جویی کنند در حالی که پیشتر، همین میزان زمان، صرف بارگیری جعبه‌ها از بنادر چین به درون کشتی می‌شد. همین موضوع منجر به اشباع بنادر اروپا و آمریکای شمالی از کانتینرها و کمبود کانتینر در آسیا شد که این مورد، سبب افزایش نجومی نرخ حمل بار در مسیرهای صادراتی گردید.

قیمت‌های بالا –و تفاوت فاحش هزینه‌ها در مسیر برگشت– را می‌توان علامتی آشکار دانست که صنعت حمل‌ونقل کانتینری را به سمت تعادل دوباره سوق خواهد داد، جریانی که به نظر می‌رسد در حال مشاهده تأثیر آن هستیم. ماه گذشته، بیش از ۳۶۰.۰۰۰ کانتینر خالی از بندر لس‌آنجلس حرکت کرده که تقریباً بیش از دو برابر میزان معمول در این فصل است.

*بیایید زیاد سخت نگیریم!

با شیوع بیماری کرونا، حجم مبادلات تجاری نه‌تنها بهبود پیدا کرده، بلکه شدیداً رونق گرفته است!

 مسئله بزرگ‌تر، زمانی پیش خواهد آمد که کانتینرهای موجود در جهان، در جای صحیح خود قرار بگیرند. کرونا شوک بزرگی به حجم تجارت جهانی وارد کرد اما به سبب جنگ‌های تجاری دونالد ترامپ با جهان، روند کاهشی آن، از مدتی قبل آغاز شده بود. از اواخر سال ۲۰۱۸ روند رو به کاهش آغاز شده بود، و در ابتدای امسال، فقط به سطح پیشین خود رسید.

درنتیجه، با پیش‌بینی “اقتصاد جهانیِ” کم‌حجم، میزان سرمایه‌گذاری در صنعت حمل‌ونقل کاهش یافت. از مارس ۲۰۱۹ تا کنون، سرمایه‌گذاری ثابت شرکت Maersk فقط به ۲.۹ میلیارد دلار رسیده است که چندان بیشتر از میزان سرمایه‌گذاری این شرکت در یکی از دوره‌های سه‌ماهه سال ۲۰۱۴ نمی‌باشد. این مسئله‌ایست که حل آن مستلزم سال‌ها تولید کشتی‌های جدید، اسکله و جرثقیل‌های بارگیری در بنادر است.

*کشتی در طوفان

در سال ۲۰۱۸ میزان سرمایه‌گذاری شرکت Maersk در حوزه دارایی‌های ثابت به شدت کاهش یافت و هرگز به حالت قبل بازنگشت.

 روزی روزگاری، ممکن بود خطوط حمل‌ونقل با دستور افزایش سرعت حرکت به کشتی‌ها، ظرفیت ناوگان‌هایشان را افزایش داده و به این ترتیب، تا حدی از فشارها بکاهند. اما امروز این گزینه هم چندان مطرح نیست. طبق اعلام تحلیلگران مورگان استنلی  به سرپرستی کارولینا دورس  در یادداشتی که اخیراً منتشر شده، آخرین نسل ابر شناورها با داشتن حداکثر سرعت ۱۸ یا ۱۹ گره دریایی در مقابل کشتی‌های دهه اول قرن حاضر با سرعت ۲۴ گره دریایی، در مصرف انرژی و هزینه صرفه‌جویی می‌کنند. بنابراین، با افزایش سرعت هم نمی‌توان باری از دوش این صنعت برداشت.

وضعیت صنعت کشتیرانی درست همانند امواج دریا، در حال تلاطم است، پس این موضوع هم به‌مرورزمان عادی خواهد شد. تحلیلگران انتظار دارند شرکت Maersk امسال بیش از مجموع هفت سال گذشته‌ی خود سود داشته باشد. این موضوع، ناگزیر منجر به ایجاد موج جدیدی از کشتی‌سازی می‌شود و در ادامه مثل سال ۲۰۱۶، جهان با اشباع ظرفیت کانتینرها مواجه خواهد شد.

اقتصاد جهان که در حال رونق گرفتن است، به صنعت کشتیرانی وابسته خواهد بود، صنعتی که هرگز انتظار چنین اقبالی را نداشت. هرج‌ومرج و هزینه‌های موجود در دریاهای آزاد نیز سرانجام به حالت معمول بازخواهد گشت؛ البته مانند حرکت کشتی‌های بزرگ، به انجام رسیدن این موضوع نیز مدتی طول خواهد کشید.

منبع: بلومبرگ

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=147827

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here