آل‌اسحاق: کردستان فضای سرمایه‌گذاری پساداعش را از بین می‌برد

0
۱۰,۵۴۴ بازدید

خبرگزاری آنا نوشت: رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: نخستین تأثیر ناامنی منطقه‌ای، کاهش سطح روابط اقتصادی بوده که به‌موازات آن حجم مراودات تجاری بین دو طرف کاسته می‌شود.

یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با ارزیابی وضعیت تجارت بین ایران و اقلیم کردستان گفت: یکی از شرایط ادامه همکاری اقتصادی بین دو کشور، وجود فضای امن سرمایه‌گذاری برای فعالان اقتصادی دو طرف بوده، بنابراین با ناامن شدن محیط‌های سرمایه‌گذاری قطعاً این نوع فعالیت‌ها تبدیل به فعالیت‌های اقتصادی دارای انقضا می‌شود.

وی ادامه داد: نخستین تأثیر ناامنی منطقه‌ای، کاهش سطح روابط اقتصادی است که به‌موازات آن حجم مراودات تجاری بین دو طرف کاسته می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: در صورت ادامه چالش‌های امنیتی در منطقه، مطمئناً سرمایه‌گذاری‌‌های بلندمدت ابتدا به سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت تبدیل‌شده و آهسته‌آهسته به سمت قطع روابط اقتصادی حرکت می‌کند.

این فعال اقتصادی، فعالیت‌های اقتصادی بین ایران و اقلیم کردستان نیز به همین شکل توصیف کرد و گفت: امروز شرایط اقتصادی مناسبی بین سرمایه‌گذاران ایرانی و اقلیم کردستان عراق وجود دارد و سرمایه‌گذاری بلندمدت و دوجانبه‌ای هم انجام‌شده اما ادامه روند استقلال‌طلبی کردهای این منطقه، طبیعتاً باعث ایجاد تغییراتی در شرایط اقتصادی منطقه خواهد شد.

وی اظهار کرد: پس از رفع مشکلات امنیتی در عراق که توسط گروه تروریستی داعش ایجادشده بود، تصور سرمایه‌گذاران مبنی بر ایجاد فضای ۱۵ساله همکاری اقتصادی به دلیل نیازهای عراق برای بازسازی این کشور بود چراکه عراق باوجود منابع مالی، امکانات و نیاز بازار غنی را می‌توانست برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

آل‌اسحاق افزود: طبیعتاً چنین شرایطی در وهله اول به ضرر مردم کردستان بوده زیرا در این انتخابات فضای غلطی را از منظر اقتصادی انتخاب کردند زیرا امروز از چهار طرف در محاصره اقتصادی قرارگرفته‌اند و آن‌ها حتی حقوق ماهیانه‌ای هم از دولت عراق نمی‌گیرند بنابراین این نوع اقدامات هیچ‌گاه به نفع مردم کردستان عراق تمام نخواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=70146