آغاز مذاکرات ژنو؛ دیدار دو جانبه معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا

0
۳۵۸ بازدید

یازدهمین دور مذاکرات جامع هسته ای با دیدار دو جانبه نمایندگان ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه دو کشور در شهر ژنو سوئیس آغاز شد

به گزارش ایرنا، قرار است امروز (سه شنبه) نیز مانند دیروزهیات های جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر بصورت دو جانبه مذاکره کنند و سپس از روز چهارشنبه مذاکرات با معاونان وزرای خارجه ۱+۵ آغاز شود.

در این دور از مذاکرات که نخستین دور مذاکرات در دوره تمدید هفت ماهه است و احتمالا آخرین دور مذاکرات در سال ۲۰۱۴ میلادی خواهد بود، ریاست هیات ایرانی را سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی به ترتیب معاونان حقوقی و بین الملل و اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه برعهده دارند. ریاست هیات آمریکایی را نیز «وندی شرمن» برعهده دارد.

علاوه بر عراقچی و روانچی، حمید بعیدی نژاد، داود محمدنیا، محمد امیری، حسین زمانی نیا و یک کارشناس حقوقی اعضای تیم هسته ای ایران را در این مذاکرات تشکیل می دهند.

اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا نیز در این دور از مذاکرات علاوه بر شرمن، عبارتند از: مدیرکل ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در امور ایران عراق و کشورهای خلیج فارس، مشاور ارشد معاون وزارت خارجه در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی، مدیرکل شورای امنیت ملی آمریکا در امور عدم اشاعه، مشاور حقوقی وزارت امور خارجه، مدیرکل دفتر ایمنی و امنیت اتمی وزارت انرژی، مشاور ارشد وزارت خزانه داری در امور تحریم ها، مشاور ارشد معاون وزارت امور خارجه.

مذاکرات ژنو، اولین دور از گفت و گوهای ایران و آمریکا و مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵پس از تمدید ۷ماه مذاکرات و احتمالا آخرین دور از گفت و گوهای اتمی در سال ۲۰۱۴است. گروه ۱+۵شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به علاوه آلمان است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پنجشنبه شب به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: این دور از مذاکرات از ۲۶ آذرماه (۱۷دسامبر) در سطح معاونان وزیران خارجه در شهر ژنو سوییس برگزار می شود.

به گفته وی، تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره همه موضوع های اختلافی مذاکره خواهد کرد.

محور اصلی اختلافات ایران و ۱+۵، مدت زمان توافق نهایی، میزان غنی سازی اورانیوم ایران و نحوه لغو تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران است.

به گفته یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، برخی اختلافات رفع شده و برخی دیگر نیز هنوز رفع نشده و طرفین نیاز به رایزنی ها و مشورت های بیشتری دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8003