کد خبر: 3389
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳

آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها در بورس

آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها در بورس

گروه بازارپول: مدیرعامل بورس کالای ایران از آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها و اموال غیرمنقول آنها در بورس کالا در نیمه اول سال جاری خبرداد و با بیان اینکه پیشنهادمان در مورد عرضه نقدی سکه طلا در بورس کالا همچنان روی میز بانک مرکزی است، گفت: نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا آزادسازی شد

حسین پناهیان در جمع خبرنگاران در مورد برنامه بورس کالا برای فروش اموال مازاد بانکها گفت: این موضوع در حال پیگیری است، حدود دو هفته پیش در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت در این زمینه بحث و بررسی هایی صورت گرفت و یکی از مصوبات این جلسه بوده است تا بانکها از طریق بورس کالا املاک مازاد یا اموال غیرمنقول خود را عرضه کنند.
مذاکره با بانک‌ها برای فروش اموال غیرمنقول
مدیرعامل بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: بورس کالا پیگیری های خود را انجام می دهد تا بتواند به وعده خود مبنی بر اینکه املاک مازاد و اموال غیرمنقول بانکها در نیمه اول سال ۹۳ عرضه شود را محقق کند، بر این اساس با بانکها مذاکراتی را انجام داده ایم، به طوریکه با تمام بانکهایی که با بورس کالا در ارتباط بودند وارد مذاکره شده ایم. همچنین با ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان هم مذاکراتی صورت گرفته است. با این وجود هنوز حجم و ارزش این املاک و اموال برای عرضه در بورس کالا مشخص نشده است.
وی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد آخرین توافقاتی که با بانک مرکزی برای عرضه سکه نقدی در بورس کالا صورت گرفته است، عنوان کرد: هنوز به توافقی در این زمینه با بانک مرکزی نرسیده ایم و پیشنهاد بورس کالا همچنان روی میز این بانک است.
پناهیان در پاسخ به این سئوال مهر که در حال حاضر قیمت سکه در بازار آزاد روندی ثابت را طی می کند، آیا این شرایط برای آغاز عرضه نقدی سکه طلا در بورس کالا مناسب است؟ گفت:کارکردی برای بورس کالا ایجاد کرده ایم که این کارکرد را نه تنها در اختیار بانک مرکزی، بلکه برای کل فعالان این بخش قرار داده ایم.
۷ هزار میلیارد تومان حجم معاملات سکه آتی
وی حجم معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در ۳ ماهه گذشته در بورس کالا را ۷ هزار میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد:این امر مشخص می کند که قیمت سکه در این مدت آنچنان هم که به نظر می رسد ثابت نبوده است، زیرا هر چقدر نوسان پذیری یک دارایی بیشتر باشد، بر روی قرارداد آتی هم فعالیت بیشتری صورت می گیرد.
مدیرعامل بورس کالای ایران اضافه کرد: با این وجود امکان عرضه نقدی سکه را از قبل فراهم کرده ایم و الان هم این امکان وجود دارد و هر کالایی که امکان پذیرش در بورس کالا را داشته باشد این امکان برایش فراهم می شود و کماکان این پیشنهاد را به بانک مرکزی داریم که اگر بخواهد عرضه نقدی سکه را انجام دهد می تواند از این ابزار استفاده نماید.
آزادسازی نرخ محصولات پتروشیمی
وی در بخش دیگری از سخنان خود از آزادسازی نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا خبرداد و اعلام کرد: یکی از مباحثی که مورد پیگیری قرار گرفته بود ایجاد تعادل بین بخش عرضه و تقاضا بود که با اصلاح فرمول قیمتی وزارت صنعت، عرضه های بیشتری نسبت به هفته های گذشته صورت گرفت اما کماکان این موضوع که عرضه و تقاضای متعادلی انجام شود، مورد پیگیری است.
پناهیان ادامه داد: شاهد این بحث این است که در هفته گذشته محصولات پلیمری امکان دامنه نوسان ۱۰ درصد قیمت بر روی برخی از محصولات و ۵ درصد را داشتند، با موزون شدن عرضه و تقاضا در تالار این قیمت به ۱٫۳ درصد رسید که مشخص می کند به تعادل رسیده است اما افزایش بیشتر عرضه دنبال می شود.
وی با تاکید بر اینکه زمانی که عرضه و تقاضا متعادل است رسدن قیمت به سقف بی معنا است، افزود: هر چقد از سمت عرضه اطمینان بیشتری داشته باشیم راحت تر می توانیم دامنه نوسان را حذف کنیم. با اقدام اخیر یکسری از تقاضاهایی که ممکن بود با هدف تولید نباشد، حذف شد البته بررسی ها نشان می دهد که این میزان زیاد نبوده و از ۱۰۰ درصد تقاضا ۱۰ درصد کاهش یافته است.