کد خبر: 878
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳

آغاز ثبت‌نام برای یارانه فاز دوم ازامروز

آغاز ثبت‌نام برای یارانه فاز دوم ازامروز

گروه توسعه : اجرای درست و منطقی مرحله دوم هدفمندی یارانه ها که با هدف شکوفایی بخش تولید و همسو با اقتصاد مقاومتی اجرا می شود، نیازمند مدیریت جهادی دولت، همراهی فداکارانه و ایثار ملی است .
هرچند اجرای نامناسب مرحله اول هدفمندی یارانه ها مشکلاتی را برای بخش های مختلف اقتصادی و دولت ایجاد کرد و اهداف اصلی این برنامه اقتصادی که کاهش مصرف انرژی و رسیدن به قیمت های واقعی بود محقق نشد، اما انتظار می رود دولتمردان با آسیب شناسی مرحله اول وارد مرحله دوم  اجرای هدفمندی یارانه ها شوند . .
برنامه ای که در صورت اجرای درست موجب تحرک بخش تولید و کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی می شود، موضوعی که در سیاست های اقتصاد مقاومتی هم مورد تاکید رهبری است.
از همین رو به نظر می رسد رویکرد اصلی دولت در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها حمایت از تولید باشد، رویکردی که عملیاتی شدن آن نیازمند تامین منابع مورد نیاز واحدهای تولیدی است.
منابعی که قرار بود بخشی از آن از محل درآمدهای هدفمندی یارانه ها تامین شود، اما به جهت اینکه بیشتر منابع حاصله از این محل در مرحله اول این برنامه اقتصادی به عنوان یارانه نقدی در اختیار آحاد جامعه قرار گرفت، بخش تولید از منابع حاصله بهره چندانی نبرد.
از همین رو دولت با شناسایی خانوارهای نیازمند و آسیب پذیر درصدد اصلاح روند اجرایی هدفمندی یارانه ها و اختصاص منابع حاصله به بخش های مولد و تامین اجتماعی است.
به هر حال کسری تراز مالی سازمان هدفمندی یارانه ها دولت یازدهم را مجبور به بازنگری در شناسایی طبقات مشمول یارانه نقدی کرده است، هر چند انتقاداتی در خصوص فرم های خود اظهاری تدوین شده در این خصوص به عنوان گام نخست مرحله دوم هدفمندی یارانه ها وجود دارد و شاید شیوه های بهتری برای شناسایی طبقات آسیب پذیر و مرفه جامعه وجود داشته باشد، اما اختصاص یارانه نقدی به بخش های تامین اجتماعی همچون بهداشت و درمان موضوعی است که بخش اعظمی از یارانه بگیران به آن رای موافق داده اند.
از این رو ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی از امروز ۲۰ فروردین به مدت ۱۲ روز و بر اساس عدد سمت راست شماره ملی افراد انجام می‌شود که بدین ترتیب سرپرستان خانواری که عدد سمت راست شماره ملی آنها صفر است، امروز باید اقدام به ثبت نام کنند.
براساس برنامه اعلام شده، ثبت‌نام از سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی که عدد سمت راست شماره کارت ملی آنها «صفر» است از صبح امروز ۲۰ فروردین ماه جاری، به‌طور همزمان در سراسر کشور و از طریق شبکه اینترنتی به‌نشانی www.refahi.ir و یا از طریق مراکز کمیته امداد، بهزیستی، دفاتر پستی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها انجام می‌شود.
همچنین سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی که عدد سمت راست شماره کارت ملی آنها «یک» است نیز باید در روز دوم ثبت‌نام یعنی ۲۱ فروردین ماه جاری اقدام به نام‌نویسی در سایت رفاهی کنند.
سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی به‌ترتیب در روزهای بعد با عدد سمت راست شماره کارت ملی «دو» در روز ۲۲ فروردین، عدد «سه» در روز ۲۳ فروردین، عدد «چهار» در روز ۲۴ فروردین، عدد «پنج» در روز ۲۵ فروردین، عدد «شش» در روز ۲۶ فروردین، عدد «هفت» در روز ۲۷ فروردین، عدد «هشت» در روز ۲۸ فروردین و در نهایت عدد «۹» در روز ۲۹ فروردین ماه جاری انجام خواهد شد.
همچنین روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین ماه جاری به ثبت‌نام از سرپرستان خانوارهای متقاضی یارانه نقدی تعلق دارد که طی ۱۰ روز قبل به هر دلیل موفق به ثبت‌نام نشده‌اند.
یادآور می‌شود ثبت‌نام از هر نقطه کشور با ورود به سایت www.refahi.ir امکان‌پذیر خواهد بود و افرادی که در روستاها و مناطقی زندگی می‌کنند که دسترسی به اینترنت ندارند نیز می‌توانند به دفاتر خدمات پست و پیشخوان دولت و همچنین شوراهای اسلامی محلی و فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و استانداری‌ها و مراکز کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی مراجعه کنند.
درخواست رئیس سازمان هدفمندی از مردم
از سوی دیگر مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ضمن درخواست از مردم برای ارائه اطلاعات درست در فرآیند ثبت نام گفت: با این وجود بانک‌های اطلاعاتی ما برای راستی آزمایی اطلاعات کامل است و در عین حال، قانون به ما اجازه داده است و برای کسانی که اطلاعات نادرست بدهند تا ۳ برابر یارانه دریافتی، جریمه پیش بینی کرده است.
اکبر ایزدی با اشاره به آغاز فرآیند خوداظهاری برای یارانه نقدی از فردا بیستم فروردین گفت: بر اساس قانون، پرداخت یارانه نقدی در دوره جدید منوط به ثبت نام است و اگر فردی به یارانه احساس نیاز نمی کند و متقاضی نمی شود، ثبت نام نکردن وی به منزله انصراف از دریافت یارانه نقدی است.
مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها با بیان اینکه دریافت یارانه نقدی در دوره جدید منوط به ثبت نام است و در مدت ۱۰ روز سرپرستان خانوارهای متقاضی باید بر اساس اولین رقم سمت راست شماره کارت ملی به سامانه مراجعه و ثبت نام کنند، افزود: هموطنان متقاضی که اولین رقم سمت راست شماره کارت ملی آنها صفر است، فردا باید مراجعه کنند و کسانیکه اولین رقم سمت راست شماره کارت ملی آنها ۱است روز بیست و یکم ثبت نام می کنند و تا روز بیست و نهم با رقم ۹ کامل می شود.
وی اضافه کرد: هموطنانی که به هر علت در موعد مقرر نتوانند ثبت نام کنند می توانند روز های سی ام و سی و یکم ماه جاری ثبت نام را کامل کنند، درگاه ثبت نام همان سامانه www.refahi.ir و روش ثبت نام نیز صرفاً اینترنتی است و مراجعه حضوری نیز ویژه هموطنانی است که به شبکه اینترنتی دسترسی ندارند و می توانند با در دست داشتن شماره ملی و کدپستی به مراکز و دفاتر کمیته امداد، سازمان بهزیستی، دفاتر پیشخوان دولت، پلیس+۱۰ و دفاتر فناوری اطلاعات (آی سی تی) روستایی مراجعه و در آنجا به صورت اینترنتی ثبت نام کنند که  هماهنگی شده است و در کمترین زمان ثبت نام می شود.
ایزدی درباره ثبت نام نیروهای مسلح نیز گفت: نیروهای مسلح به دو  گروه تقسیم می شوند که یک گروه با افراد معمولی در دوره اول ثبت نام کردند همچنان مانند مورد اول به سامانه مراجعه و ثبت نام می کنند اما گروه دوم که به لحاظ شغلی در وضع خاصی قرار دارند به یگان ها و محل کار خود مراجعه و ثبت نام می کنند.
وی با اشاره به اینکه دولت برای ارتقای نظام سلامت، گسترش بیمه های اجتماعی و بهبود فضای محیط زیست کلانشهرها تلاش می کند، از مردم خواست با انصراف از دریافت یارانه، امکانی را فراهم کنند که این یارانه در اختیار افراد نیازمند قرار گیرد. همچنین اطلاعات کاملی را در سازمان هدفمندسازی یارانه ها جمع آوری و به روز کرده ایم و البته دولت بنایی بر حذف افراد در مرحله اول ندارد اما امیدواریم هموطنان در ثبت نام دریافت یارانه شرکت نکنند.
مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها گفت: با سامانه سازمان هدفمندسازی یارانه ها که ۴۳ بانک اطلاعاتی اکنون به صورت کامل در آن وجود دارد، می توانیم تصمیم گیری کنیم اما در فرمی که برای این مرحله طراحی شده است ۵ سقف درآمدی را مشخص کردیم که شامل سقف درآمدی ماهانه کمتر ۶۰۰ هزار تومان، ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان، یک میلیون تا ۲ میلیون تومان، ۲ میلیون تا ۲٫۵ میلیون تومان و بالاتر از ۲٫۵ میلیون تومان که همه اینها مشخص است و لحاظ می شود.
وی با اشاره به اینکه منابع حاصل از انصراف از دریافت یارانه نقدی به سمت و سویی می رود که در زندگی مردم اثرگذار است، افزود: در پایان سال گذشته هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت دادیم تا صرف ارتقای نظام بهداشت شود و امسال هم ۷۵۰ میلیارد تومان به سازمان سلامت ایران دادیم تا افرادی که پوشش بیمه ای ندارند ، زیرپوشش بیمه قرار گیرند.
ایزدی اضافه کرد: به مردم اطمینان داریم و حتماً اطلاعات درست را درج می کنند اما بانک های اطلاعاتی ما کامل است و اگر نیاز باشد می توانیم راستی آزمایی کنیم، زیرا قانون به ما اجازه داده است و برای کسانی که اطلاعات نادرست بدهند تا ۳ برابر یارانه دریافتی؛ جریمه پیش بینی کرده است.