کد خبر: 102394
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸

آغاز تدوین استانداردهای ملی رمز ارزها

آغاز تدوین استانداردهای ملی رمز ارزها

گروه تولید-رئیس سازمان ملی استاندارد از ابلاغ مصوبه اخیر دولت برای تدوین استانداردهای ملی رمز ارزها و اینترنت اشیا خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، نیره پیروزبخت در مراسم روز جهانی استاندارد با بیان اینکه تدوین استانداردهای ملی رمز ارزها، حوزه اینترنت اشیا و دستگاه‌های مسیریاب اخیرا از سوی دولت به سازمان استاندارد ابلاغ شده است، اظهار داشت:‌ دو هفته پیش در اجلاس سازمان جهانی استاندارد سؤالی را از کشورهای عضو ایزو مطرح کردم و آن سؤال این بود که کدام کشورها دارای راهبرد در رابطه با هوشمندسازی و اینترنت اشیا هستند. در آن اجلاس با افتخار اعلام کردیم که ایران بر اساس مصوبه دولت به این مسئله ورود پیدا کرده و استانداردهای مربوط به آن در حال تدوین است.

وی مصوبات مربوط به مدیریت پسماند، استانداردهای مرتبط با حوادث و بحران های طبیعی و غیرطبیعی و همچنین راه اندازی آزمایشگاه رفتار مواد در بحران‌ها را از جمله موارد تصویب شده در دولت عنوان کرد و افزود: مجلس نیز مصوباتی برای سازمان استاندارد داشته که از جمله می‌توان به قانون تقویت نظام استاندارد، عضویت ایران در مؤسسه استاندارد کشورهای عضو اکو، عضویت سازمان استاندارد در موسسه اسمیک و همچنین عضویت ایران در مؤسسه اندازه شناسی کشورهای آسیا و اقیانوسیه از آن جمله است.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه با اشاره به نام گذاری امسال به عنوان سال رونق تولید گفت: سازمان ملی استاندارد سیاست‌های خود را طوری تغییر داده که با توقعات و انتظارات رهبری و مردم پیش رود.

* کاهش هزینه تولید با اجرای استانداردها

وی با اشاره به نقش استانداردها در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری  اظهار داشت: اجرای استانداردها، کاهش ضایعات و بهبود تولید را به همراه دارد و شاهد کاهش هزینه‌های تولید از طریق پایین آمدن قیمت تمام شده محصولات خواهیم بود.

پیروزبخت با بیان اینکه استانداردها قابلیت انطباق بهتر محصولات با مقررات فنی و همچنین افزایش اعتماد مشتری به سلامت و ایمنی محصولات را به همراه خواهد داشت، افزود: در حال حاضر ۲۵ هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی تحت پوشش سازمان استاندارد هستند و تاکنون ۲۸ هزار و ۲۰۰ پروانه استاندارد اجباری در کشور صادر شده است.

به گفته وی تاکنون ۲ هزار مورد معاینه فنی موتورخانه‌های دستگاه‌های اجرایی صورت گرفته و هزار و ۷۶۰ شهر بازی و ۱۹ تله کابین مورد بازرسی سازمان ملی استاندارد قرار گرفته است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه تاکنون ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد در ایران تدوین شده است،‌گفت: ۱۴ هزار و ۸۰۰ استاندارد در مدت فعالیت دو دولت اخیر تدوین شده که یک سوم کل استانداردهای تدوین شده کشور را شامل می‌شود.

پیروزبخت با اشاره به تشکیل ستاد مقابله با تحریم‌ها در این سازمان گفت: تاکنون ۴۲ گواهی استاندارد حلال و ۴۱ گواهی انطباق محصولات دانش‌ بنیان با استانداردها صادر شده است و در حال حاضر ایران بعد از چین و ژاپن رتبه سوم آسیا را به طور مشترک با کره جنوبی دارا است.وی ادامه داد: تا سال ۲۰۲۰ یکی از ۱۵ صندلی هیأت مدیره فنی ایزو به ایران تعلق دارد.

**استاندارد سازی کالاها لازمه رونق تولید است

رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت:‌ استانداردسازی کالاها لازمه تحقق رونق تولید است.

پیروزبخت اظهار داشت: استاندارد چه در ایران و چه در کشورهای هدف صادراتی ما باید مورد توجه قرار گیرد. در این جهت مصوب شد که کالاها یا بر اساس استاندارد ایران صادر شوند و یا بر اساس استاندارد کشور مقصد تولید و صادر شوند.

وی افزود: در صورتی که هیچ استانداردی هم وجود نداشته باشد، طبق مشخصات فنی مورد توافق دو طرف عمل خواهیم کرد.به گفته وی،‌ اگر این سه مؤلفه رعایت شود، کالای صادراتی از ایران دارای کیفیت مطلوبی خواهد بود.

پیروزبخت با بیان اینکه در برخی موارد،‌ تجار ایرانی و یا خارجی از استانداردهای موجود بی‌خبرند، گفت: برخی به دلیل اینکه دنبال منافع زودگذر هستند نسبت به استانداردها بی‌توجه هستند. البته استانداردهای اجباری به گمرکات ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: بخشی از این اتفاقات به اتاق‌های بازرگانی و تجار برمی‌گردد که باید آموزش های لازم را به تجار بدهند تا به دنبال صادرات کوتاه مدت نباشند و به بازارهای پایدار فکر کنند.

رئیس سازمان استاندارد با بیان اینکه هیچ مشکلی در زمینه آزمون کالاها نداریم، افزود: شرکت‌های بازرسی مورد تائید ما در کشورهای دیگر نیز مستقر هستند ولی در مورد کالاهای غذایی وارداتی علاوه بر آزمون در مبدأ، در مبادی ورودی به کشور نیز آزمایش صورت می‌گیرد.وی با اشاره به ارتباط بین رونق تولید و استاندارد، گفت: اگر استاندارد رعایت نشود، نمی‌توان به رونق تولید رسید.

وی افزود: ما علاوه بر رعایت استاندارد، تدوین مقررات کیفیت را نیز در دست اقدام داریم. پس از اینکه تحریم‌های ناجوانمردانه از سر تولید بگذرد و واحدهای تولیدی باید برای ورود به فضای رقابتی به کیفیت اهمیت بیشتری دهند.

**لزوم استانداردسازی نظارت بر استاندارد کالاها

نایب رئیس مجلس هم در حاشیه این همایش گفت: علاوه بر مشخصات کالاها، نظارت بر اجرای استانداردهای تولید کالا هم باید استانداردسازی شود.

مسعود پزشکیان اظهار داشت: در صورت عدم رعایت استانداردها، بازارهای جهانی را از دست خواهیم داد. قبلاً نیز شاهد بودیم که عده‌ای با طمع کسب سود بالا، کالاهای بی‌کیفیت را صادر کردند و باعث شدند که کل بازار یک کشور را از دست بدهیم. وی تصریح کرد: این کار خیانت به تولیدکنندگان واقعی است.

پزشکیان با تأکید بر لزوم استاندارد شدن نظارت‌ها بر رعایت استاندارد تولید کالاها، گفت: این نظارت‌ها باید به نحو احسن انجام شود تا هیچ کالایی بدون رد شدن از مسیر استانداردسازی نتواند وارد بازار شود. وی افزود: در این زمینه مشکل داریم که باید آن را حل کنیم.

وی، استانداردسازی را عاملی برای دفاع از تولیدات و خدمات عنوان کرد و گفت: مسیر دستیابی به این موضوع باید بر اساس بهترین‌ها انتخاب شود و تلاش کنیم که کالای ایرانی با قیمت و کیفیت مناسب و با توجه به سلیقه مشتری تولید شود.

**استاندارد حلال به تجارت رونق می‌‌دهد

فقیه ناظر بر استاندارد حلال هم در این همایش گفت: استاندارد حلال به رونق تجارت اضافه می‌کند.به حجت‌الاسلام مبلغی با بیان اینکه استانداردسازی به نفع کشور و واحدهای تولیدی است اظهار داشت: امروزه کالای دارای مارک حلال در دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است و نسبت به تولیدات حلال توجه ویژه ای در منطقه شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه استاندارد حلال باعث رونق تجارت می‌شود گفت: شورای فقهی حلال در قم مربوط به مرکز حلال که تاسیس خواهد شد، تشکیل شده است تا در زمینه استانداردسازی حلال فعالیت داشته باشد.

فقیه ناظر بر استاندارد حلال با بیان اینکه تا به حال پاسخ شفافی به مسائل پیش روی موضوع حلال داده نمی‌شد، گفت: نمی‌توانستیم گواهینامه و صدور گواهی حلال برای موسسات و واحدهای تولیدی رابه سرعت انجام دهیم.

وی با بیان اینکه مسائل فراروی موضوع حلال توسط شورای فقهی شناسایی می‌شود گفت: دو نفر از اعضای این شورا، اساتید حوزه علمیه هستند.

به گفته مبلغی کالاهایی که علامت حلال نداشته باشند در فروش با مشکل مواجه می‌شوند و ممکن است خریداری نداشته باشند اما شورای فقهی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

**به واژه استاندارد تابعیت ایرانی دادیم

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این همایش اظهار داشت: کلمه استاندارد به عنوان یک واژه فارسی از سوی فرهنگستان ادب پذیرفته شده و اصطلاحا به آن تابعیت ایرانی داده شده است.

غلامعلی حداد عادل با اشاره به اهمیت زبان در ارتباط به صورت جوامع مختلف با یکدیگر گفت: زبان حلقه واسط روابط به ذهن و عالم خارج است. زبان مانند اتاقی است که دو پنجره دارد؛ یک پنجره به درون و یک پنجره به خارج.

وی ادامه داد: در استاندارد، نظر به عالم واقع و خارج از هدف استاندارد ساماندهی و نظم‌بخشی به عالم کیفی خارج است اما چنین کاری بدون انضباط زبان ممکن نیست چون با زبان است که ما اشیاء را از یکدیگر تمیز می‌دهیم. هرچه زبان تواناتر باشد امکان تفکیک واقعیت‌های خارجی محتمل‌تر می‌شود.

وی افزود: در برخی زبان‌ها برخی رنگ‌ها نامی ندارند و گاهاً دو رنگ را با یک کلمه بیان می‌کنند پس زبان‌هایی که تفاوت کلامی زیادی دارند قدرت بیشتری دارند.

عضو مجمع تشخیص نظام افزود: وقتی سازمان استاندارد قصد تدوین استانداردی را دارد باید یک لفظ متفاوت برای هر تعریف وجود داشته باشد و آن لفظ نیز استاندارد باشد. البته برخی واژه‌ها به سبب گستردگی در کشورهای مختلف تعریف جدیدی از آنها ارائه نشده است. کلمه استاندارد نیز یکی از همان واژه‌ها است.

وی افزود: کلمه استاندارد به عنوان یک واژه فارسی از سوی فرهنگستان ادب پذیرفته شده و اصطلاحا به آن تابعیت ایرانی داده شده است.

حداد عادل در خصوص تفاهم‌نامه فرهنگستان ادب و هنر و سازمان استاندارد گفت: براساس این تفاهم‌نامه دبیران و ویراستاران سازمان استاندارد از نظر نگارش فارسی و آشنایی با علم واژه‌گزینی آموزش می‌بینند و سازمان استاندارد نیز از مصوبات و واژه‌های فرهنگستان در متن استانداردها استفاده خواهد کرد.