کد خبر: 3542
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۳
گروه : ایران

آستانه تحمل خود را بالا ببریم

آستانه تحمل خود را بالا ببریمرئيس جمهور گفت:نبايد هر کس را که به نفع نظام و حکومت سخن گفت، رسانه وابسته به قدرت است و هر فردي که نقدي را با صداي بلند بر زبان آورد به عنوان وابسته بيگانه لقب بدهيم. بياييد آستانه تحمل خود را بالا ببريم و يکديگر را تحمل کنيم.
به گزارش ايلنا، حسن روحاني در جمع اصحاب رسانه با بيان اينکه حضرت علي (ع) ولادت خود را با خداي کعبه آغاز کرد و شهادت خود را نيز با خداي کعبه به پايان برد ما هم بايد کاري کنيم که خدا، انقلاب، اسلام، ملت و سرزمينمان را از ياد نبريم،افزود: ما نبايد وحدت ملي را که اساس قدرت ملي امروز است فراموش کنيم.
وي گفت: درست است که ما نياز داريم فرصت بيشتري را در جمع اصحاب رسانه باشيم و در آن من بي‌پرده نظرات خود را بيان کنم اما در همين لحظات افطار و روز اميرالمومنين به صراحت مي‌گويم که دولت نيازمند حمايت اصحاب رسانه است نه براي خودش به عنوان دولت يازدهم؛ بلکه براي اهدافي که اهداف ملي است. بايد آنچه را بنويسيم و ترويج کنيم که خواست ملت است.
رئيس جمهور با اشاره به اينکه امروز مردم اشتغال را مي‌خواهند، گفت: در روزگاري که اين ميزان جوان تحصيلکرده بيکار در کشور وجود دارد مردم پايان رکود تورمي را مي‌خواهند. در روزگاري که تا چهل سال پيش بيکاري و تورم و رکود وضع ?? ماه پيش را نداشت مردم حل مشکلات اجتماعي و وحدت و اتحاد را مي‌خواهند و نبايد بگذاريم ديگران ما را از هم جدا کنند.
روحاني با تاکيد بر اينکه ما با يکديگر برادر هستيم، گفت: امام علي (ع) حتي آن‌ها را که به جنگ با حکومت وي بر خواسته بودند برادران و اهل قبيله خود خواند و از کلمه برادري در مورد آن‌ها دريغ نکرد و اين درس بزرگي به ما مي‌آموزد.
وي افزود: نبايد هر کس را که به نفع نظام و حکومت سخن گفت، رسانه وابسته به قدرت است و هر فردي که نقدي را با صداي بلند بر زبان آورد به عنوان وابسته بيگانه لقب بدهيم. بياييد آستانه تحمل خود را بالا ببريم و يکديگر را تحمل کنيم.
رئيس جمهور با بيان اينکه همه ما به اين انقلاب، نظام، کشور، فرهنگ، اسلام و ايران افتخار مي‌کنيم، گفت: بياييد سليقه‌هاي مختلف را بپذيريم دنياي امروز دنياي يکدستي نيست بلکه دنياي تنوع و تکثر است.
روحاني خاطرنشان کرد: در آغاز قانون اساسي براي صدا وسيما و مطبوعات بر آزادي عمل تاکيد شده است و نشر بيان تنها با دو شرط رعايت موازين اسلامي و مصالح کشور قيد شده است نه مصالح قبيله و جناح. اين قانون اساسي است که مهم‌ترين وظيفه رسانه را آزادي بيان مي‌داند.
وي خطاب به اصحاب رسانه يادآور شد: دولت از شما حمايت همراه با نقدي سازنده مي‌خواهد. با نقد دلسوزانه و سازنده دولت و کارهاي ما را نقد کنيد، همانطور که رهبري فرمودند نه براي مچ گيري و آزار. بگذاريد مسئولين کشور با راحتي فکر و ذهن بيشتر انجام وظيفه کنند.
روحاني افزود: امروز ما نياز داريم که همه رسانه‌هايمان دولت را حمايت و نقد کنند. در سياست داخلي و خارجي امروز نياز به انسجام و وحدت ملي داريم و براين اساس دولت با همه مشورت مي‌کند و نظرات همه را اخذ مي‌کند براي همين با جناح‌ها جلسه مي‌گذارد و از نظرات آن‌ها استفاده خواهد کرد.
رئيس جمهور با اشاره به اينکه ما امروز درشرايط حساس، تاريخي، منطقه‌اي و بين المللي هستيم، گفت: بايد همه دست به دست هم بدهيم و نگذاريم اختلافي که دشمن مي‌خواهد در جهان اسلام بوجود آورد. همه تلاش کنيم که ايران صلح خواه و نظام مداراجويانه را به جهانيان معرفي کنيم.
وي يادآور شد: نه تنها از اول انقلاب بلکه ما از دو قرن پيش با کسي نجنگيديم و امروز نيز قصد جنگ با کسي را نداريم. ما به دنبال صلح با همه بوديم و امروز هم هستيم.
وي با تاکيد بر اينکه دولت در عرصه سياست خارجي به عهد خود با مردم وفا مي‌کند، گفت: اين دولت با منطق و استدلال با دنيا سخن مي‌گويد و ملت ايران را ملتي آشتي جو به جهان معرفي مي‌کند و هيچ‌گاه از حقوق حقه خود کوتاه نمي‌آيد.
روحاني افزود: امروز سربازان خط مقدم ديپلماسي در مذاکرات هسته‌اي واقعيتي را به جهان نشان داده که ايران اهل منطق و گفتگو و براي ايجاد اعتماد و شفافيت بيشتر از خود نرمش نشان داده و خواهد داد. اما براي حقوقي که جزو حقوق ملت ايران است ذره‌اي کوتاه نيامده و نخواهد آمد.
رئيس جمهور يادآور شد: درمذاکرات اخير با حوصله‌اي که تيم مذاکره کننده نشان داده براي دولت سخت بود که وزير خارجه براي مدت مديدي در خارج از کشور بسر ببرد اما ما اين کار را کرديم تا به دنيا نشان بدهيم اهل مذاکره ومنطق هستيم اگر امروز براي ما روشن شود که طرف مقابل برابر حقوق ملت ايران در چهار چوب مقررات بين المللي عمل مي‌کند و به آن احترام خواهد گذاشت هم به مذاکره ادامه مي‌دهيم و هم اگر ضروري و لازم باشد زمان را تمديد مي‌کنيم.
وي با تاکيد برا ينکه آنچه ما مي‌خواهيم برد برد است گفت: پيروزي مذاکرات در‌‌ نهايت به نفع جهان، منطقه و ملت ايران و همه خواهد بود بر همگان روشن شده که ما براي ثبات و امنيت منطقه و منافع جهاني مذاکره مي‌کنيم و هيچ‌گاه تحريم ما را وادار به مذاکره نکرده است و از تحريم‌ها نترسيده و نمي‌ترسيم.
روحاني ادامه داد: برنامه دولت براي عبور از مشکلات کشور بدون نظر گرفتن حاصل مذاکرات بوده. ما اين راه را ادامه مي‌دهيم و اميدوايم طرف مقابل واقعيت را لمس کرده باشد. قطعا ما قدمي برمي داريم که به نفع جهانيان و ملت منطقه باشد.