کد خبر: 4174
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳

آزادسازی قیمت سیمان و عرضه کامل آن از طریق بورس کالا

آزادسازی قیمت سیمان و عرضه کامل آن از طریق بورس کالا

گروه بازارسرمایه :اولین جلسه مشترک انجمن کارفرمایان سیمان و شرکت بورس کالای ایران برگزار شد. در این جلسه مقرر شد برای آزادسازی قیمت سیمان و عرضه کامل آن در بورس کالای ایران اقدامات لازم صورت گیرد

علی پناهی سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در این جلسه ضمن تاکید بر خروج از قیمت گذاری کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شود، گفت: بنا بر ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارهای مالی و ماده ۹۹قانون برنامه پنجم توسعه، کالاهایی که در بورس کالای ایران عرضه می شود، نباید قیمت گذاری شده باشد و عرضه و تقاضا در بورس کالا منجر به کشف قیمت شود.
در ادامه دبیرانجمن تولیدکنندگان سیمان نیز با اشاره به پذیرش سیمان در بورس کالای ایران از چند سال پیش تاکنون گفت: وضعیت صنعت سیمان در حال حاضر تفاوت کرده است و ما به کشف قیمت سیمان در بورس کالای ایران و کسب منافع بیشتر برای این صنعت امیدواریم.  
عبدالرضا شیخان با توجه به صادرات ۸/۱۸ میلیون تنی صنعت سیمان، پیشنهاد داد: شروع عرضه ها از طریق رینگ صادراتی بورس کالا انجام پذیرد.
معاون اقتصادی و برنامه ریزی شرکت سیمان فارس و خوزستان هم با اشاره به مزایای عرضه سیمان در بورس کالای ایران گفت: با عرضه سیمان در بورس کالا معاملات صنعت سیمان روان تر خواهد شد.
محمد حسن رضایی گفت: خروج از قیمت گذاری دولتی، معافیت مالیاتی و از همه مهمتر شفافیت معاملات از ویژگی های بورس کالاست.
وی اشاره کرد: در حال حاضر اطلاعات غیر شفاف در خصوص معاملات سیمان موجب ضرر و زیان تولیدکننده و مصرف کننده است.
همچنین عادل روحی نماینده شرکت سرمایه گذاری سیمان اسپندار در این جلسه، مهمترین مسئله بر سر ورود و عرضه سیمان در بورس کالا را تعیین قیمت مصوب برای سیمان دانست که می تواند مانع رقابت آزاد در این صنعت باشد.
عضو هیئت مدیره انجمن کارفرمایان سیمان و مدیر عامل سیمان زابل از دیگر حاضرین جلسه مشترک مذکور بود که اظهار داشت: توقع صنعت سیمان کشف قیمت از محل عرضه و تقاضا در بورس کالا و حذف سقف قیمتی مصوب بر اساس قوانین موجود است.
محمدرضا احسان فر گفت: انتظار می رود تولید کنندگان، سیمان تولیدی خود را در بورس کالا به صورت یکجا و کامل عرضه کنند و باید در این زمینه الزام قانونی به وجود آید.
وی افزود: عرضه های داخلی سیمان در بورس قبل از عرضه صادراتی آن و یا حتی توام با آن می تواند بسیار موثر باشد.
در ادامه، معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران نیز گفت: اگرچه عرضه های سیمان در بورس کالای ایران از سال ۱۳۸۱ تاکنون به صورت کامل انجام نشد و با موانع و حاشیه های مواجه بود اما نگاه بورس کالا و انجمن صنعت سیمان همواره یک چیز بوده است.
مهرزاد نامداری بیان کرد: به گمان برخی مزیت بورس کالا، افزایش قیمت محصولات است اما در حقیقت اینگونه نیست و حتی این موضوع درباره میانگین قیمت کالا ها نیز صدق نمی کند.
وی همچنین با اشاره به اقداماتی که در گذشته در خصوص تسهیل انجام معاملات سیمان انجام شده است گفت: ما با تشخیص این موضوع که در مورد سیمان مصرف کننده واقعی این کالا ممکن است شخص حقیقی باشد تبصره ای را برای خرید اشخاص حقیقی در نظر گرفته ایم.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران اذعان داشت: ازجمله اقدامات اخیر بورس کالا که به تسهیل معاملات سیمان کمک می کند می توان به تاسیس تالارهای نمایندگی کارگزاران در شهرهای مختلف کشور و استفاده از سامانه الکترونیکی مشتریان خرد اشاره کرد.
وی ادامه داد: از طریق سامانه مشتریان خرد می توان حجم پایینی از کالا حتی در سطح یک تن را هم خریداری کرد.
محمدعلی شریفی نیا مدیر کارگزاری مبین سرمایه نیز در این نشست با اشاره به اثبات فلسفه وجودی بورس های کالایی در تمام دنیا گفت: باعرضه سیمان در بورس کالا، عرضه و تقاضا در بازاری رسمی صورت می گیرد.
مدیر کارگزاری مبین سرمایه با اشاره به تجربه صنعت پتروشیمی و فولاد و حل موانعی که برای عرضه در بورس کالای ایران داشته اند ادامه داد: هم اکنون معاملات سلف امکان تامین مالی خوبی برای تولیدکنندگان فراهم می کند.
وی افزود: علاوه براین، شفافیت قیمت کالا در بورس کالای ایران می تواند بر روی قیمت سهام آن صنعت در بورس اوراق بهادار نیز تاثیر گذار باشد.
براساس این گزارش، این نشست با توافق بر ادامه برگزاری جلسه های کارشناسی تا حصول توافق های نهایی برای بازگشت سیمان به بورس کالا پایان یافت.