کد خبر: 153899
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

آخرین وضعیت روغن خوراکی در بازار

آخرین وضعیت روغن خوراکی در بازار

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، روغن از جمله اقلامی است که به خصوص از نیمه دوم سال گذشته با افزایش قیمت و گاها کمبود در بازار مواجه شد و همواره در بین اقلام خوراکی بالاترین میزان تورم را به خود اختصاص داده بود تا اینکه در ماه گذشته بالاخره از صدر تورم پایین آمد و جای خود را به کالاهای دیگر داد.

فروش روغن مایع تا ۲۳ هزار تومان

با این حال همچنان افزایش قیمت روغن نسبت به قبل قابل توجه است؛ بطوریکه آمار مرکز آمار نشان می‌دهد هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در مرداد سال جاری تا مرز ۲۳ هزار تومان هم فروش رفته و بطور متوسط ۱۷ هزار و ۶۵۰ تومان قیمت داشته است.

بر این اساس روغن مایع که در مرداد سال گذشته هر بطری حدود ۹۳۰۰ تومان قیمت داشته، ۸۹.۷ درصد گران شده است.

روغن جامد ۱۱۰ درصد گران شد

در رابطه با روغن جامد نیز هر یک کیلو در مرداد پارسال حدود ۱۰ هزار تومان فروش رفته ولی در همین ماه در سال جاری بیش از ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده و متوسط فروش ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است، بنابراین افزایش قیمت روغن جامد نسبت به سال گذشته بالای ۱۱۰ درصد ثبت شده است.

اما در مورد با واردات روغن دو کالا مطرح است؛روغن خام و دانه های روغنی که البته هر دو مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی می شود.

افزایش تا ۴۰۷ درصدی واردات روغن خام

بررسی آمار گمرک نشان می دهد که در حدود چهار ماهه ابتدایی سال جاری بیش از ۶۷۹ هزار تن روغن خام و خوراکی به ارزشی حدود ۸۷۵.۴ میلیون دلار وارد ایران شده که از لحاظ وزنی ۲۰۵ و ارزش ۴۰۷ درصد نسبت به همین دوره در سال گذشته افزایش واردات دارد.

همچنین تا نیمه شهریور ماه سال جاری میزان موجودی و آنچه که در شناورها به بنادر رسیده از این حکایت دارد که حدود ۶۷۰ هزار تن روغن خام در گمرک و بنادر موجود بوده است.

دپوی ۵۸۳ هزار تنی دانه‌های روغنی

در رابطه با واردات دانه های روغنی نیز در حدود چهار ماه ابتدایی سال جاری ۷۹۴.۶ هزار تن به ارزش بیش از ۵۳۷.۵ میلیون دلار واردات صورت گرفته که ۶۳ درصد از نظر وزن و ۱۲۲ درصد از لحاظ ارزش نسبت به سال گذشته رشد دارد.

حدود ۵۸۳.۱ هزار تن نیز موجودی دانه های روغنی و آنچه که از این کالا در شناورها وجود داشته تا نیمه شهریور ماه در گمرک و بنادر گزارش شده است.

بر این اساس در حال حاضر بیش از ۱.۲میلیون تن از انواع روغن و دانه های روغنی در گمرک و بنادر موجود است.