کد خبر: 5138
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

آخرین تحولات و برنامه مذاکرات هسته‌ای از زبان عراقچی مذاکرات در نیویورک به سرانجام نمی رسد

آخرین تحولات و برنامه مذاکرات هسته‌ای از زبان عراقچی مذاکرات در نیویورک به سرانجام نمی رسد

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي درباره نگارش متن توافق گفت: در پايان شش ماه دور توافق ژنو که قرار بود به توافق جامع برسيم به اين کار موفق نشديم به رغم آنکه 18 روز در وين در آخرين روزها تمام تلاش خود را انجام داديم و منجر به اين شد که توافق براي 4 ماه ديگر تمديد شود.


به گزارش ايسنا سيدعباس عراقچي در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري دوشنبه‌شب با تشريح روند مذاکرات هسته‌اي افزود: اين فرايند دو قسمت دارد يکي نگارش متن توافق نامه که بيشتر کار شکلي است و زماني انجام مي‌شود که در خصوص همه موضوعات مهم توافقات سياسي صورت گرفته باشد.
وي افزود:‌ ما در دوراني که در وين مذاکره کرديم در آن 18 روز در خصوص نگارش شکلي متن خوب جلو رفتيم و در آن موقع نيز گفتم که حدود 60 تا 70 درصد متن آماده و حدود 30 درصد آن يا به صورت نقطه چين است يا در داخل پرانتز است تا زماني که درباره آن‌ها تصميمم‌گيري شود.
وي ادامه داد: قسمت ديگر محتوايي است که از نظر محتوايي اختلافات اساسي در مورد موضوعات باقي مانده است و آن 30 درصدي که درباره آن تصميم گيري نشده است از نظر کيفي و محتوايي در حقيقت همه متن است.
عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي گفت: با اين حال مي‌توانم بگويم که پيشرفت خوبي داشتيم و اين پيشرفت موجب شد که تصميم به تمديد مذاکرات گرفته شود؛ چراکه اگر پيشرفتي وجود نداشت يا اميدي به وصول به توافق وجود نداشت تمديد نيز جايگاهي نداشت.
وي گفت: همه طرف‌ها اذعان داشتند که پيشرفت‌ها خوب بود و ميزان درک و تفاهمي که الان از مواضع يکديگر وجود دارد خوب است. البته اختلافاتي وجود دارد که بعضي از آن‌ها خيلي عميق است اما براي برخي از آن‌ها راه‌ حل‌هايي وجود دارد و تلاش ما ادامه خواهد داشت. اميدواريم در دور بعدي مذاکرات که در حاشيه مجمع عمومي در نيويورک آغاز خواهد شد از تاريخ 27 شهريور (18 سپتامبر) بتوانيم تلاش جديدي را براي رسيدن به توافق سامان دهيم. در اين فاصله دو سه هفته گذشته تا نيويورک به اين نتيجه رسيديم که خوب است يک سري مذاکرات دو جانبه‌اي وجود داشته باشد با تک تک اعضاي 1+5 که اين کار انجام شد.
وي ادامه داد: مشورت‌هاي ما با چين و روسيه که به صورت مستمر ادامه دارد و روابط ما در حدي است که رفت و آمدها ميان دو طرف همواره وجود داشته و نزديک است و مشورت‌ها هميشه وجود داشته هم بين وزارت خارجه ايران و اين کشورها و همچنين بين سازمان انرژي اتمي ما و شرکت روس اتم که مجري نيروگاه بوشهر است.با اين حال آقاي ظريف سفري را به روسيه مخصوص همين کار انجام داد و ملاقات بسيار خوبي را با آقاي لاوروف داشت و با چيني‌ها نيز در حد وزير خارجه در ظرف چند روز آينده در حاشيه اجلاس پيمان شانگ‌هاي که در دوشنبه تاجيکستان برگزار مي‌شود ملاقاتي در سطح وزير خارجه انجام مي‌شود.