آخرین تحولات و برنامه مذاکرات هسته‌ای از زبان عراقچی مذاکرات در نیویورک به سرانجام نمی رسد

0
۲۸۸ بازدید

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره نگارش متن توافق گفت: در پایان شش ماه دور توافق ژنو که قرار بود به توافق جامع برسیم به این کار موفق نشدیم به رغم آنکه ۱۸ روز در وین در آخرین روزها تمام تلاش خود را انجام دادیم و منجر به این شد که توافق برای ۴ ماه دیگر تمدید شود.

به گزارش ایسنا سیدعباس عراقچی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دوشنبه‌شب با تشریح روند مذاکرات هسته‌ای افزود: این فرایند دو قسمت دارد یکی نگارش متن توافق نامه که بیشتر کار شکلی است و زمانی انجام می‌شود که در خصوص همه موضوعات مهم توافقات سیاسی صورت گرفته باشد.
وی افزود:‌ ما در دورانی که در وین مذاکره کردیم در آن ۱۸ روز در خصوص نگارش شکلی متن خوب جلو رفتیم و در آن موقع نیز گفتم که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد متن آماده و حدود ۳۰ درصد آن یا به صورت نقطه چین است یا در داخل پرانتز است تا زمانی که درباره آن‌ها تصمیمم‌گیری شود.
وی ادامه داد: قسمت دیگر محتوایی است که از نظر محتوایی اختلافات اساسی در مورد موضوعات باقی مانده است و آن ۳۰ درصدی که درباره آن تصمیم گیری نشده است از نظر کیفی و محتوایی در حقیقت همه متن است.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: با این حال می‌توانم بگویم که پیشرفت خوبی داشتیم و این پیشرفت موجب شد که تصمیم به تمدید مذاکرات گرفته شود؛ چراکه اگر پیشرفتی وجود نداشت یا امیدی به وصول به توافق وجود نداشت تمدید نیز جایگاهی نداشت.
وی گفت: همه طرف‌ها اذعان داشتند که پیشرفت‌ها خوب بود و میزان درک و تفاهمی که الان از مواضع یکدیگر وجود دارد خوب است. البته اختلافاتی وجود دارد که بعضی از آن‌ها خیلی عمیق است اما برای برخی از آن‌ها راه‌ حل‌هایی وجود دارد و تلاش ما ادامه خواهد داشت. امیدواریم در دور بعدی مذاکرات که در حاشیه مجمع عمومی در نیویورک آغاز خواهد شد از تاریخ ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) بتوانیم تلاش جدیدی را برای رسیدن به توافق سامان دهیم. در این فاصله دو سه هفته گذشته تا نیویورک به این نتیجه رسیدیم که خوب است یک سری مذاکرات دو جانبه‌ای وجود داشته باشد با تک تک اعضای ۱+۵ که این کار انجام شد.
وی ادامه داد: مشورت‌های ما با چین و روسیه که به صورت مستمر ادامه دارد و روابط ما در حدی است که رفت و آمدها میان دو طرف همواره وجود داشته و نزدیک است و مشورت‌ها همیشه وجود داشته هم بین وزارت خارجه ایران و این کشورها و همچنین بین سازمان انرژی اتمی ما و شرکت روس اتم که مجری نیروگاه بوشهر است.با این حال آقای ظریف سفری را به روسیه مخصوص همین کار انجام داد و ملاقات بسیار خوبی را با آقای لاوروف داشت و با چینی‌ها نیز در حد وزیر خارجه در ظرف چند روز آینده در حاشیه اجلاس پیمان شانگ‌های که در دوشنبه تاجیکستان برگزار می‌شود ملاقاتی در سطح وزیر خارجه انجام می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5138